BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

“Pro reagimit të këtyre vendeve”/ Deklaratat e Metës ndaj Dumanit, reagon Xhelal Mziu: Jam kundër epiteteve dhe presioneve ndaj drejtësisë, që vijnë nga mazhoranca dhe opozita

“Pro reagimit të këtyre vendeve”/ Deklaratat e Metës

Deputeti i Rithemelimit, Xhelal Mziu në një intervistë televizive u shpreh se është kundër çdo lloj presioni ndaj sistemit të drejtësisë që vjen nga mazhoranca por edhe nga opozita.

Mziu: Normalisht sistemi i drejtësisë ka ardhur edhe nga votat e mazhorancës edhe nga votat e opozitës.

Ka një situatë më të mirë se përpara sistemi i drejtësië,  por nuk është në atë lartësinë apo pritshmërtië që kërkohet.

Sidoqoftë unë nuk jam me epitetet që i vendosën qoftë emra të nominuar qoftë sistemit të drejtësisë pasi ato janë në të drejtën e tyre për të zbatuar ligjin, kshu që në këtë kontekst mbështes dhe jam pro reagimit të këtyre vendeve.

Unë distancohem së pari nga presionet që bën vetë kryeministri ndaj sistemit të drejtësisë.

Madje jo më larg se pak ditë më parë kur ne po kërkonim zbatimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese në lidhje me Olta Xhaçkën dhe përfaqësues të lartë të PS-së që janë në atë komision etiketuan persona të caktuar në Gjykatën Kushtetuese të cilët nuk po luanin rolin ashtu sic don qeveria.

Pra jam kundër cdo lloj presioni që vjen sidomos nga mazhoranca por edhe nga opozita.

Nuk duhet që sistemi i drejtësisë të shantazhohet, por e keqja më e madhe është kur sistemi i drejtësisë shantazhohet nga qeveria dhe mazhoranca.  

 

Më të lexuarat