BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x
BREAKING NEWS

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku, në skenë del dhe kompania e oligarkut rus Oleg Deripaska, KLSH liston shkeljet e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë

Ja si u përdor ARRSH për të kamufluar fondet nga Belinda Balluku,
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para prokurorëve specialë për njohjen me Mërtirin dhe Zoton, tentativat e partneres së ish-zv/kryeministrit për të zhdukur dokumentin e rëndësishëm dhe shitjet fiktive të kryera me qellim ...

Zbardhen detajet e forta nga dosja e SPAK, ja si gënjeu Ahmetaj para
x
BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të Kuvendit, përjashtimin e deputetëve që ushtrojnë dhunë nga 30 ditë e zbret në 10, ja ndëshkimi i ashpër që do të jepet për ligjvënësit që përdorin tymuese gjatë seancës plenare...

Gjykata Kushtetuese shfuqizon disa pika të Rregullores së re të
x
BREAKING NEWS

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë kokën” Sali Berishës, ja kush do i japë goditjen finale pas 23 qershorit, zbardhen prapaskenat e fundit nga SHQUP

Ngrihen 5 klane në PD për t’i “ngrënë
x
BREAKING NEWS

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali Berishën i bazuar në fakte dhe jo fjalë, u hetua dhe dokumentua çdo provë kundër kreut të PD që nga viti 1996, avokat nga Londra zbulohen detaje nga dosja e britanikëve

Vendimi i Home Office për ta shpallur “non-grata” Sali
x

Politike

Projekt-rezoluta e PS-së për luftën ndaj korrupsionit, Basha: Shfaqje elektorale, pse vjen 10 muaj para zgjedhjeve dhe pas 11 vitesh qeverisje?

Projekt-rezoluta e PS-së për luftën ndaj korrupsionit, Basha:

Përpara nisjes së seancës plenare të ditës së djeshme në Kuvend, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dha një prononcim për gazetarët. Basha komentoi propozimin e Partisë Socialiste për një rezolutë për të luftuar korrupsionin, e cila pritet të kalojë sot për votim në parlament. Basha ngre pikëpyetjet e tij lidhur me këtë rezolutë. “Çfarë kërkon kjo rezolutë? Çfa5rë garancish ofrojnë ata që e propozojnë? Çfarë kërkohet të arrihet? Përgjigja mbetet mister. Kjo qeveri ka 11 vite. Ka arritur rekorde më të ulët në luftën ndaj korrupsionit. Qëndrimet e PD-së janë të qarta dhe të prera. Në luftë kundër korrupsionit, PD ka hedhur votën pro dhe hapa konkret. Por PD nuk do ngrejë kartona  as nuk do mbështes. Do denoncoj çdo përpjekje kundër drejtësisë dhe SPAK, që është i vetmi institucion që po luftën korrupsioni. Ne presim që ata që kanë propozuar rezolutën të shprehin se nuk është rezolutë elektorale. Pse 11 muaj para zgjedhjeve vijnë me një propozim të tillë? Ne kërkojmë fuqizimin e SPAK dhe kërkojmë votat e PS. Ne kërkojmë që politikanët shqiptarë ti nënshtrohen vetingut të përvitshëm të pasurisë së tyre. Ne kërkojmë si fillim të hiqet imuniteti i deputetëve që të jenë njësoj para ligjit si qytetarët shqiptarë. Kërkojmë që PS të sjellë në komisionet parlamentar dhe të votoj për hir të një interesi publik. Shqiptarët meritojnë vetingun e përvitshëm. Kemi dy realitete bardh e zi që kujtohet pas 11 vjetësh një rezolutë që askush nuk e di çfarë është kjo rezolutë. Çfarë ofron kjo rezolutë në luftën kundër korrupsionit? Çfarë të diskutojmë kur nuk ka propozime? Kam sjellë propozime konkrete. Nuk ka asnjë propozim konkret. Është një shfaqje elektorale, në rastin më të keq i kundërvihet reformës në drejtësi. Akte që vijnë pa konsultim mbarojnë pa konsultim. PS e shikon si një akt puro elektoral. Është cinike që këta në këto 10 muaj duan të luftojnë korrupsionin. Po përpiqet që të krijojë një shoqëri tjetër përpara zgjedhjeve. Shkon te ata që janë të suksesshëm në diasporë për të marrë suksesin e tyre. Kërkon të marrë sukseset e SPAK. SPAK u krijua për shkak të korrupsionit të kësaj qeverie. Një pyetje nuk i përgjigjen dot, me çfarë mekanizmash do ta luftoni korrupsionin kur e keni bërë mal në këto 11 vite qeverisje”, tha Basha.

Më të lexuarat