BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

Pse u hoq licenca e MCA dhe Final, ja shkeljet që bënë dy kompanitë, ndryshimi me institucionet e tjera të mikrokreditit

Pse u hoq licenca e MCA dhe Final, ja shkeljet që bënë dy

Banka e Shqipërisë ka marrë vendim dy ditë më parë për revokimin e licencave të dy subjekteve financiare jobanka, përkatësisht licencën e shoqërisë “Final” dhe licencën e shoqërisë “Micro Credit Albania”. Por cila është diferenca mes dy kompanive që u është hequr licenca dhe kompanive të mikrokreditit? Diferenca në fakt qëndron në objektin e veprimtarisë. Ku jepet një licencë për subjekt financiar jobankë, kjo licencë përmban një serë shërbimesh, mes të cilave kredi dhënien, shërbimet këshilluese, ndërmjetësimin dhe shërbimet e tjera që i përkasin kësaj veprimtarie. Në rastin aktual, një nga segmentet ku është abuzuar, sipas bankës së Shqipërisë, është ai i mbledhjes së kredive më probleme, që përbën objekt të veprimtarisë së tyre. Vetë shoqëritë e mikrokredisë janë distancuar duke mbajtur qëndrimin se këto kompani janë kompani për mbledhjen e kredive të prapambetura, përmes blerjes së portofoleve problematike. Por cila ishte skema që kanë aplikuar në këtë rast? Marrim një shembull. Një qytetar ka marrë një kredi në vlerë të vogël në vlerë 70 mijë lekë një bankë të nivelit të dytë për të përmbushur nevojat e tij të konsumit. Për shkak të neglizhencës apo pamundësisë paguese, një pjesë e kësaj kredie ka mbetur e papaguar dhe ka kaluar në regjistrin e kredive të këqija. Në këtë rast këto kompani kanë blerë këtë borxh nga banka e nivelit të dytë dhe kanë përdorur përmbaruesit për të mbledhur detyrimin ndaj qytetarit. Kompania ka arritur deri në stadin ku ka aplikuar edhe kamatëvonesë për kredimarrësin, duke i detyruar të paguajnë më shumë dhe në rast të pamundësisë paguese, i janë bllokuar llogaritë apo i janë marrë pasur, duke e rrënuar ekonomikisht. Aktualisht janë 27 subjekte financiare jo banka dhe institucione financiare të mikrokreditit të licencuara nga banka e Shqipërisë. Nga viti 2002 dhe deri më tani, Banka e Shqipërisë ka revokuar licencat për 16 institucione financiare jo banka, ku përfshihen edhe institucionet financiare të mikrokreditit. Një pjesë prej tyre janë rikthyer sërish në treg. Një nga pikëpyetjet që mbetet është fati i portofoleve të klientëve dhe fakti nëse do të ketë rimbursim për klientët që janë abuzuar. Banka e Shqipërisë bën me dije se do të dalë me një njoftim të dytë për të dhënë sqarime të plota për të gjithë klientët e interesuar se si do të trajtohen në vijimësi portofolet e këtyre dy subjekteve.

Më të lexuarat