BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

“Qëllimi i asaj reforme ishte shuarja e gjeneratorëve të krizave”/ Zgjedhorja, Bylykbashi: Synon rotacionin politik

“Qëllimi i asaj reforme ishte shuarja e gjeneratorëve të

Nënkryetar i PD së Rithemelimit,  Oerd Bylykbashi, ka deklaruar ditën e sotme se qëllimi i reformës zgjedhore është të garantojë rotacionin politik, pasi është detyrim kushtetues.

I ftuar në një program televiziv, ai tha se plani i parë është rikthimi te marrëveshja e 5 qershorit, duke shtuar se ky që kemi sot nuk është 2008 por i 2020, i cili është toksik dhe duhet ndryshuar.

“Duhet të rikthehen koalicionet me listën e përbërë, pasi kjo i jep më shumë peshë partive të vogla. Ajo që propozojmë ne është rikthimi te koalicioni me listë të hapur të partive. Kjo është bërë nga 2003 deri në 2020, dhe ky mekanizëm ka prodhuar dy herë rrotacione, njëherë në 2005 dhe njëherë në 2013-ën.

Qëllimi kryesor i kësaj reforme është të garantojë rotacionin politik, është detyrim kushtetues.

Marrëveshja e 5 qershorit u duatrokit nga kancelaritë më të larta, që nga Pompeo në Uashington.

Rekomandimet e ODIHR flasin për shitjen e votës, për cënimin e fshehtësisë së votës, për presionin ndaj votës, për patronazhimin”, tha Bylykbashi.

Ai thotë se ODIHR në raportin e tij pas zgjedhjeve i rekomandon institucioneve që të dënojnë fenomenet që cënojnë votën. Bylykbashi tha se pas këtij raporti edhe ambasadat kanë kyçur gojën sepse fenomene të tilla nuk janë trajtuar nga organet e drejtësisë, përfshi edhe SPAK-un.

Bylykbashi tha se ndryshimet në 2008 vinin bazuar mbi dy rekomandime: një nga OSBE/ODIHR dhe tjetri nga BE.

Bylykbashi tha se qëllimi i asaj reforme ishte shuarja e gjeneratorëve të krizave.

Ai tha se reforma në atë kohë ndryshoi sistemin, sikundër zgjidhi çështjen e gjeneratorëve të krizave.

“Pjesa më e madhe e debatit që bëhet në gjithë këto vite është një debat i painformuar. Në sistemin partitokratik që kemi, ku kryetarët e partive vendosin personat që duan, dhe një nga rreziqet më të mëdha, është kur partitë marrin emrin e Kryetarit.

Ne kemi provuar mazhoritarin e pastër, sistemin gjerman, kemi provuar sistemet mikes, kemi provuar sistemet e deformuara të sistemit gjerman, më pas provuam proporcionalin spanjoll. Merr sisteme ndër më të mirët, siç mund të jetë ai gjerman, dhe veri në kontekstin e vullnetit negativ shqiptar, do të dështojnë”, tha Bylykbashi.