BREAKING NEWS

Plasin akuzat e forta! Shpalli kandidaturën në primare, ndodh dorëheqja e papritur në PD

Plasin akuzat e forta! Shpalli kandidaturën në primare, ndodh
x
BREAKING NEWS

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau të dashurën 19-vjeçare në Greqi

Nga xhelozia e tek droga, zbardhet dëshmia e shqiptarit që vrau
x
BREAKING NEWS

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare, çfarë shkruante mes vuajtjeve shqiptari në rrjete sociale

Krim i paralajmëruar? Vrau të dashurën 19-vjeçare,
x
BREAKING NEWS

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga 4 bashki, detajet e fundit nga procesi i 'Rithemelimit'

Primaret për garën e 14 majit! Berisha ‘heq dorë’ nga
x
BREAKING NEWS

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon bilancin ditor

COVID në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë zbulon
x
BREAKING NEWS

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

BE vjen të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet
x
BREAKING NEWS

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës ‘luan’ me çmimet e karburanteve, ndryshon sërish çmimin e naftës pa kaluar ende 24 orë nga ndryshimi i ditës së kaluar

Bordi nuk gjen "qetësi" tre ditë para protestës
x
BREAKING NEWS

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e SHBA-së del me thirrjen urgjente ndaj amerikanëve që jetojnë në Shqipëri

Do agravoi situata në protestën e opozitës? Ambasada e
x

Politike

"Rama gënjen", Sejamini lëshon deklaratën e fortë: Ja lëvizja dinake që ka bërë Alabbar-i

"Rama gënjen", Sejamini lëshon deklaratën e fortë:

Analisti Neritan Sejamini tha në studion e emisionit “Të Paekspozuarit” se kompania “Eagle Hills” që ka regjistruar biznesmeni arab, Muhamed Alabbar në Shqipëri, q?7 do të investojë në portin e Durrësit nuk ka asnjë lidhje me kompaninë me të njëjtin emër me atë që ka në Abu Dhabi. Sipas Sejaminit, kjo është dinakëria e tij për të investuar jashtë vendit të tij dhe ato bëhen vetëm në vendet autokratike ku nuk ka transparencë dhe rregulla.

“Z. Alabbar ka një kompani në Abu Dhabi që quhet “Eagle Hills”, por ajo nuk ka lidhje fare me atë kompani që ka krijuar në Shqipëri, me të njëjtin emër, e cila është krijuar nga një kompani tjetër guackë e krijuar rishtaz, e cila zotërohet nga Alabbari 40 për qind dhe 60 për qind nga njerëz në parajsa fiskale.

Pra dinakëria e këtij procesi është: Merr emrin “Siemens” në botë dhe të hap edhe unë një dyqan “Siemens”. Kam unë te lagjia një restorant që quhet “Hilton” që s’ka lidhje fare me Hiltonin në Amerikë, vetëm ka përdorur emrin. Pra z. Alabbar, me dinakëri, ka regjistruar në Shqipëri një kompani, me të njëjtin emër si ajo e kompanisë në Abu Dhabi. Kompania këtu ka kapital 10 mijë lekë dhe nuk ka asnjë përgjegjësi Alabbari. Ai nuk merr përsipër asnjë rrezik, as ai, as kompanitë e veta, as nuk investojnë, as nuk marrin rrezik.

Alabbari nuk është personalitet i ekonomisë botërore, është njëri që e adhuron z.Rama, është njeri i suksesshëm në Dubai sepse ka qenë drejtues i një kompanie publike, që ka zhvilluar Dubain me paratë e naftës. Të gjitha investimet e Alabbar jashtë vendit të tij janë në vendet autokratike. Janë në Serbi, në Egjipt. Pra ai është i talentuar dhe punon me autokratë ku nuk ka transparencë dhe rregulla. Ai ta merr ta ndërton dhe ta shet”-tha Sejamini.

Më të lexuarat