BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Politike

Raporti i BERZH, reagon ashpër deputeti i PD: Qeveria po tejkalon edhe rekordet e veta të korrupsionit

Raporti i BERZH, reagon ashpër deputeti i PD: Qeveria po tejkalon edhe

Deputeti i PD-së Dashnor Sula deklaron se qeveria po thyen dhe rekordet e veta për korrupsionin. Duke marrë shkas nga raportoi i fundit i BERZH, Sula shkruan se rezultatet e qeverisjes janë përkeqësuar ndjeshëm në një numër sferash të ekonomisë gjatë gjashtë viteve të fundit, duke reflektuar kryesisht rritje të informalitetit dhe korrupsionit.

Ai thekson se ndërkohë që të gjithë ne presim që të bashkohemi me perëndimin duke iu bashkuar edhe standardeve të tyre qeveria na çon 180 gradë në drejtim të kundërt.

Sipas deputetit të PD, relativizimi nga mazhoranca i korrupsioni i jep zemër hajdutëve në administratë dhe jep efekt në shpopullimin e vendit.

POSTIMI I PLOTË
Qeveria që thyen rekordet e veta për korrupsionin.
Qeveria Shqiptare në vitin e 11 të saj po tejkalon edhe rekordet e vendosura vetë. Sigurisht, jo drejt përmirësimit, por ato që quhen “rekordet e zeza”. Vetëm ditën e sotme, Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim publikoi raportin në të cilin thuhej se korrupsioni në Shqipëri është rritur në krahasim me vitin 2016, kur vendi drejtohej nga e njëjta mazhorancë.
Sipas raportit treguesi që mat mirëqeverisjen ka rënë nga 5.26 pikë që ishte në 2016 në 4.62 pikë në 2021. Rezultatet e qeverisjes janë përkeqësuar ndjeshëm në një numër sferash të ekonomisë gjatë gjashtë viteve të fundit, duke reflektuar kryesisht rritje të informalitetit dhe korrupsionit.
Ndërkohë që të gjithë ne presim që të bashkohemi me perëndimin duke iu bashkuar edhe standardeve të tyre qeveria na çon 180 gradë në drejtim të kundërt. Kemi të njëjtët ritme si Bosnja Hercegovina e cila ka probleme të natyrës shumë të ndryshme nga ne.
Raporti i BERZH i publikuar sot, në fakt i jep përgjigje edhe një shqetësimi të madh të BE-së, rritjes ndjeshëm të kërkesave për azil. Qytetarët nuk duan të jetojnë me një qeveri e cila i “rrjep” ata sa herë që do duhet të marrin edhe një shërbim elementar. Rasti i zyrtares që u vodh nga pastruesja duhet të kishte shërbyer si një moment për të bërë kthesën e madhe dhe të ndërmerrej një iniciativë për të luftuar korrupsionin në çdo qelizë të administratës, por fatkeqësisht ajo u kalua me relativizim nga mazhoranca dhe asnjë masë të marrë. Kjo sjellje i jep zemër hajdutëve në administratë dhe jep efekt në shpopullimin e vendit.

Dash Sula
Dash Sula

Më të lexuarat