BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

Raporti i PISA/ PD ngre alarmin dhe thumbon mazhorancën: Arsimi në Shqipëri si në Palestinë, shkaku nuk janë nxënësit por politikat qeveritare

Raporti i PISA/ PD ngre alarmin dhe thumbon mazhorancën: Arsimi në

Lili Sula, drejtuesja e Departamentit të Arsimit në Partinë Demokratike, ka komentuar gjendjen e arsimit në vendin tonë sidomos pas raportit të fundit të PISA, kur Shqipëria renditet në vendet e fundit në planet, njësoj si Palestina.

Gjatë një interviste televizive ajo thotë se arsimi nuk mbulohet financiarisht ashtu siç duhet dhe shton se “qeveria, edhe pse ka premtuar para shumë vitesh se do e mbulojë me 5 përqind të qarkullimit të brendshëm bruto, nuk e ka arritur ketë dhe nuk është as në mesataren e vendeve te rajonit”.

“Kam lexuar pak më gjerë raportin e PISA, megjithëse është voluminoz dhe kërkon kohën e vet, ndërkohe që dy tre volumet e tjera akoma nuk janë publikuar.

Ne nuk kemi pse të kemi këtë rënie prej 47 pikësh në shkencë dhe 69 pikësh në matematikë. Jepet një shifër e fryrë, kur flitet për pasojat e tërmetit. Të dhënat që kanë ardhur nga institucionet tona shtetërore nuk kanë qenë të sakta në lidhje me pasojat e tërmetit, por ngado që ta shohësh, të dhënat janë alarmante duke patur parasysh krahasimet e viteve me parë.

Fakti që studentët, nxënësit nuk e kanë marrë seriozisht, nuk kanë qenë të interesuar për testin e PISA, tregon kështu mosinteresimin e tyre, që do të thotë ka një lëshim total të arsimit, që nuk vjen nga nxënësit, por nga ata që e drejtojnë arsimin, vjen nga politikat qeveritare, vjen nga shteti.

Në e kemi theksuar edhe më përpara në disa dalje mediatike, por edhe si forcë politike, që arsimi nuk mbulohet financiarisht ashtu siç duhet. Qeveria, edhe pse ka premtuar para shumë vitesh se do e mbulojë me 5 përqind të qarkullimit të brendshëm bruto, nuk e ka arritur ketë dhe nuk është as në mesataren e vendeve te rajonit. Ne kemi folur edhe për shpopullimin, braktisjen e shkollës,” tha Sula

 

Më të lexuarat