BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Shembja e objekteve 50-vjeçare/ Ish-deputeti i PS-së ‘shpërthen’ kundër qeverisë: Duhet të sigurohen shkollat e spitalet e dëmtuara, projekti po...

Shembja e objekteve 50-vjeçare/ Ish-deputeti i PS-së

Ish-deputeti socialist Ervin Bushati u shpreh në emisionin “Log.” se projektvendimi i qeverisë për shembjen e godinave mbi 50-vjeçare po paragjykohet pasi sipas tij “po merret me objektin më lehtësisht të tundshëm në rast tërmeti politik”.

Në fjalën e tij, Bushati u shpreh se qeveria duhet të sigurojë paraprakisht spitalet dhe shkollat e dëmtuara dhe procesi duhet të kishte nisur direkt pas tërmetit të vitit 2019.

 “Të kemi durim dhe të dalim në konkluzione që i shërbejnë qytetarëve. Nuk po flitet për gjëra të vogla, ka një çështje të rëndësishme që të nisë dhe të mos ketë goditje politike ne kemi diga që duhen siguruar, shkolla e spitale, qeveria duhet të fillojë me këto sepse pastaj gjykohet, duhet të kishte vazhduar direkte pas tërmetit kontrolli të gjitha digave dhe jo të nisi sot pasi del lajmi në Turqi. Duhet që në mënyrë të njëtrajtshme të paktën të sigurojmë këto që janë pak po nëse ndodh bëhet kataklizma. Po të mbyllen këto procesi bëhet më i besueshëm.

Për të fituar besimin ky proces duhet të kishte nisur i kemi të gjithë kapacitet sepse janë shumë më pak objekte me më tepër impakt, po 10 digat dihen ku janë apo shkollat dhe brenda 6 muajsh mund të ishte mbyllur. Është i paragjykuar sepse po merret me objektin më lehtësisht të tundshëm në rast tërmeti politik. Nuk duhet të kishte ndalur që nga 2019 dhe të ndërtohej një proces i besueshëm për të marrë modele nga vende si Italia se Erdogani se vuri në vijë këtë punë dhe të mos çohemi dhe ne nesër të gdhihen qytetarët në ndërtesa të shkatërruara kur ne e dinim që mund të ndodhte”, tha Bushati.

Më të lexuarat