BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e vjetër e Ilir Metës, manovrat e tij me përjashtimin e Monika Kryemadhit dhe prapaskenat e forta që po ndodhin brenda ish-LSI, nga largimi i bashkëpunëtores së tyre të kasafortave, te shkërmoqja ...

Spartak Braho flet pa “doreza”, ja detajet nga sëmundja e
x
BREAKING NEWS

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e “çmendur” e Agron Zhukrit, si u bë milioner nga gruaja e tij që nuk i justifikon dot të gjitha të ardhurat e saj me pagat dhe aktivitetin privat, zbardhen “flamujt e kuq” në KPK...

Gjyqtari që i dha PD Sali Berishës para vetingut, ja pasuria e
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë po përgatitet me skemën e re të pensioneve, nga indeksimi, kompensimet, ndryshimet në fshat dhe qytet dhe deri tek kontributet për të vetëpunësuarit në bujqësi

Lajme shumë të mira për pensionistët, ja çfarë
x
BREAKING NEWS

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do t’i qepem Dumanit brez pas brezi, nëse është trim le të...

Nuk ndalet Ilir Meta, vijon kërcënimet ndaj kreut të SPAK: Do
x
BREAKING NEWS

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit, dosja e tyre e “e zezë” e pastrimit të parave drejt fundit të hetimeve, Altin Dumani dhe Sotir Kllapi po bëjnë gati fletë-arrestet, zbardhen provat dhe dëshmitarët që kanë plasur “bom...

Ja pse Europa ka mbyllur dyert e arratisjes së Metës dhe Kryemadhit,
x

Politike

Sherret me opozitën, zbardhen propozimet e PS për ndryshime në komisionin hetimor

Sherret me opozitën, zbardhen propozimet e PS për ndryshime në

Pas debateve me tone të ashpra e me dhunë fizike me opozitën, Partia Socialiste ka nisur procedurat për ndryshimin e ligjit mbi komisionet hetimore. Në nenet e reja kërkohet që nismëtarët të paraqesin indicie dhe prova të qarta ndërsa për dëshmitarët kërkohen kushte shtesë. Në prezantimin e projektit Ermonela Felaj shprehet se edhe opozita ka kërkuar rregullimin ligjor.

Në kulmin e debateve dhe protestave me tymuese në seancë prej opozitës, mazhoranca ka propozuar ndryshimin e ligjit për komisionet hetimore.

Në draftin me 12 pika, parashikohet edhe kushtëzimi për të kërkuar nisjen e tij. Sipas nenit 5 të PS-së nismëtarët duhet të kenë të dhëna ose indicie të mjaftueshme për ekzistencën e çështjes.

Në prezantimin e projektit, Ermonela Felaj paraqiti edhe argumentet. Kritere shtesë propozohen edhe për dëshmitarët.

“Edhe pse ligji për Komisionet Hetimore nuk është gjetur si një ligj antikushtetues nga ana e Gjykatës Kushtetuese, praktika e punës së komisioneve hetimore në Kuvend ka shkaktuar vijimisht debat, pra edhe në rastin që është pranuar ngritja e këtyre komisioneve hetimore. Debat ka pasur në momentin e parë të formulimit të objektit, në momentin që është deklaruar fillimi i hetimeve dhe deri në përfundim të tyre vazhdimisht ka pasur situata të ngarkuara, të cilat kohë pas kohe kanë vënë në ngërç punën e komisioneve hetimore.”

Ndër të tjera kërkohet që komisionet të kenë nën vëmendje edhe fenomene apo efikasitetin e një ligji, dhe aty ku duhen bërë ndryshime.
“Është shumë e rëndësishme që Kuvendi, si një ndër pushtetet kryesore të garantojë në fakt që sistemi i demokracisë tek ne, ai që afirmohet edhe në Kushtetutë të mund të konsiderojë në vijimësi, në mënyrë të pandarë dhe nga çdo aktor respektimin e paritmit të ndarjes dhe balancimit të pushteteve dhe parimeve të tjera dhe standardeve të tjera kushtetuese. Për to është folur gjatë në vendimet e Gjykatës Kushtetuese, por në ligj këto nuk janë nominuar, nuk janë shprehur, nuk janë parashikuar ato mekanizma që do të siguronin respektimin e këtyre parimeve dhe për rrjedhojë puna e komisioneve hetimore në shumicën dërrmuese të rasteve ka dalë jashtë kornizës kushtetuese, duke bërë që organi i Kuvendit të tentojë të shndërrohet në një organ të superkontrollit, gjë që Gjykata Kushtetuese e ka nënvizuar me shqetësim.”

Ermonela Felaj, solli në vëmendje se kërkesa për ndryshimin e ligjit vjen edhe nga demokratët.

Demokratët kanë kërkuar tetë komisioni hetimore, por mazhoranca i ka rrëzuar me argumentin se mungon objekti.

 

Më të lexuarat