BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të shpëtuar nga arresti me burg dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991, ja si Berisha ka qenë kundër rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës, si u largua atë ditë nga bulevardi me një makinë të Si...

Ilir Demalia zbardh strategjinë që po ndjek Ilir Meta për të
x
BREAKING NEWS

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e Shëndetësisë janë shtrirë deri në Poloni për transferta të dyshimta parash, hetuesit futin në “sitë” lidhjet klienteliste, favorizimet me kompanitë të ndryshme farmaceutike, ja çfarë është gjendu...

Ilir Beqaj drejt arrestimit, hetimet për ish-ministrin e
x
BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x

Politike

Shkrirja e Akademisë së Studimeve Albanologjike/ Qeveria merr vendimin, ministrja Kushi zbardh detajet

Shkrirja e Akademisë së Studimeve Albanologjike/ Qeveria merr

Qeveria ka miratuar ligjin për shkrirjen e Akademisë së Studimeve Albanologjike. Ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka rendituar arsyet e marrjes së këtij vendimi duke theksuar se kjo Akademi ka vepruar prej vitesh në kundërshtim me ligjin.

“Shkeljet dhe parregullsitë janë të mëdha dhe të shumta në numër, nuk kanë pasur një fakultet që është detyrimi parë ligjor. Në asnjë institut nuk ka mësimdhënie. Gjithashtu nuk është akredituar asnjëherë, 8 vite nuk ka regjistruar asnjë student, kjo i bën pasive të gjitha programet”, shprehet ministrja Kushi.

Institutet e Akademisë, thotë, ajo, do të funksiojnë si njësi autonome pranë Akademisë së Shkencave.

Evis Kushi: “Nuk ka pasur një fakultet që është detyrimi parë ligjor. Në asnjë institut nuk ka mësimdhënie, e bën të pamundur të vazhdojë të funksionojë si institucion i arsimit të lartë. Është e paakredituar asnjëherë, ndërkohë institucionet të tjera po akreditohen për herë të 2 dhe të 3-të.

Mosakreditimi e bën të pamundur jo vetëm të jetë institucion i arsimit të lartë por edhe të lëshojë diploma. Para disa vitesh ka lëshuar diploma, një shkelje e rëndë ligjore.

8 vite nuk ka regjistruar asnjë student, kjo i bën pasive të gjitha programet. Nëse nuk ka regjistrime për 2 vite duhet të regjistrohet për mbyllje programi, as këtë se ka bërë. E bëjnë të pamundur ekzistencën e kësaj Akademie.

Nuk justifikojnë as pagën, nuk kanë aplikuar as për regjistra, nuk kanë ngritur audit të brendshëm. Ne kemi një vendim ku shkeljet dhe parregullsitë janë të mëdha dhe të shumta në numër.

Por e rioganizojmë këtë Akademi duke i vendosur institutet e saj si njësi autonome pranë Akademisë së Shkencave, të gjitha të drejtat transferohen tek Akademia e Shkencave, Për doktorantët që janë në proces dhe duhet të kishin përfunduar prej kohës, do i transferojmë në institucione të tjera.

Do kenë mbështetjen tonë maksimale, ky vendim e sjell në ligjshmëri Albanologjinë shqiptare por edhe e ngre në nivel më të lartë. Lexoni raportin, ligjin sepse janë të qarta arsyet e këtij riorganizimi.

Nuk po mbyllet, thonë që po zhduket, jo që nuk zhduket por do marrë vendin që meriton, atje ku e meriton në Akademinë e Shkencave,

Sot ata që bërtasin janë përgjegjës që me veprimet apo mosveprimet e tyre e kanë lejuar të jenë në paligjshmëri., Jam krenare që po marrim hapin e duhur. Kam një listë të gjatë të studiuesve që e mbështesin këtë vendim dhe janë optimistë që do të ketë rezultate pozitive.

Më të lexuarat