BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Politike

Shpëtim Idrizi plas deklaratën e fortë: Nëse opozita vijon me Belerin, në 2025...

Shpëtim Idrizi plas deklaratën e fortë: Nëse opozita vijon

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi paralajmëroi sot se nëse opozita do të vijojë të mbrojë çështjen e Fredi Belerit, forca politike që ai drejton do të dalë e vetme në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

I ftuar në “Kjo Javë” në News24, ai tha se PDIU nuk mban qëndrim pro Bashës apo pro Berishës, por shtoi se PD-ja duhet të unifikohet sa më parë brenda vetes.

A mund të ketë një afrim me Ramën? Keni votuar edhe ligje të qeverisë…

PDIU në konfliktin e brendshëm që ka PD-ja nuk mbajmë anë. Në betejën me Bashën apo Berishën dhe Gaz Bardhin, PDIU si një parti aleate e PD, e spektrit opozitar, ne nuk përfshihemi dhe nuk ndërhyjmë. Ata kanë detyrim që të bashkohen mes tyre për hir të demokratëve por edhe sepse vendi ka nevojë që të ketë opozitë. Një opozitë me 3 vjet probleme nuk i bën mirë vendit. PDIU nuk mund të përfshihet midis palëve.

Është larg 2025. PDIU nëse nuk merr pjesë midis palëve nuk ka ndryshuar pozicion. PDIU ka kauzën dhe specifikën e saj. Më është bërë pyetja “a do shkosh në këtë miting?”. Nëse një parti do ishte solidare me PDIU për çështjen çame, do të shkoja. Në 2017 kryetari i PD thotë “votat e PDIU hidhini në lumë”, ndërkohë që morën 6 ministra në qeveri. E njëjta situatë ishte edhe në 2021. Asnjëherë nuk mu tha në 2021 se pse LSI dhe PD nuk bënë marrëveshje, në momentin e fundit 1 muaj para zgjedhjeve prisnim që të kishte marrëveshje. Ne kuptonim që nga shifrat ishim fitues. Unë do shkoj të gjëmoj këta nga mbrapa? Kam edhe punë të tjera. Ne bashkëudhëtijmë, por unë nuk jam martuar me këta. Këta duhet të rregullojnë njëherë veten e tyre. Përsa i përket mbështetjes në Parlament, ne mbështesim edhe nismat e fundit për komisionet hetimore.

Nga ana politike është normale që në momente të caktuara secili ka interes për kauzat e tij. E patë që u votua dje ligji për nënshtetësinë nga 97 deputetë? U bë shumë mirë. Marrim ligjin për gjykatën Kushtetuese, nuk mund të shtrohet pyetja a do ta votoni apo jo. Pyetja është, a keni një debat real brenda Parlamentit në mënyrë që të kuptojmë që 7 milionë lekë për kryetarin e Gjykatës Kushtetuese a janë shumë në raport me pagat dhe pensionet?

Me sytë drejt 2025, ju si PDIU çfarë kërkoni nga opozita?

Nuk ka ngelur t’ia kërkojmë ne se ia kërkon gjithë opinioni, ata duhet të gjejnë arsyen për tu bërë bashkë në PD. nganjëherë më duket e qëllimshme, diskutohet vazhdimisht Basha- Berisha- Bardhi, ndërkohë që receptorët duhet të jenë te mazhoranca. Ne e dimë që të fitosh zgjedhjet duhet të jesh alternativë. Duhen edhe ca figura të tjera që të ngjallin shpresë.

A është opozita alternativë?

Jo nuk është. Ju do thoni pse nuk u ftua PDIU në koalicion? Sepse u bë marrëveshje me Belerin dhe ja ku kemi peshqeshin e Belerit. Nëse kjo situatë do jetë prapë deri në 2025, do dalim më vete.

Ajo që di unë shumë mirë është që kjo mazhorancë nuk ka nevojë. Me mënyrën si po sillemi ne, kjo mazhorancë nuk do ketë nevojë.

Më të lexuarat