BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që tregon lidhjet ruse të Monika Kryemadhit dhe pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit

Shtohen telashet për bashkëshorten e Ilir Metës, ja dosja që

Bashkëshortja e ish-presidentit Ilir Meta, Monika Kryemadhi duket se ka hyrë në telashe serioze dhe rrezikon të merret e pandehur nga drejtësia, për shkak se është përshirë në afera me oligarkë rusë, miq të tiranit Vladimir Putin. Kështu, bëhet e ditur se në adresën zyrtare të “Top Channel”, ka mbërritur prej disa ditësh një e mail me të dhëna sensitive që flasin për përfshirjen e Monika Kryemadhit, ish-kryetare e LSI, në financime dhe pagesa të dyshimta nga kompani off shore të kontrolluara nga biznesmenë rusë të naftës. Gazeta “SOT” e ka siguruar dokumentin dhe po e pasqyron atë të plotë më poshtë për lexuesit, i cili tregon lidhjet ruse të Monika Kryemadhit dhe pagesat nga kompanitë e njerëzve të Vladimir Putinit. “Në dijeninë tonë, këto të dhëna janë dërguar edhe në media të tjera në Shqipëri dhe jo vetëm. E maili është anonim, i dërguar nga platforma proton, por pas verifikimit dokumentet janë autentike. Ato tregojnë detajet dhe provat e lidhjeve ruse, të Kryemadhit me kompanitë që janë denoncuar si sponsorë të partisë së Vladimir Putinit në Rusi. Dosja përmban fakte të pagesave të dyshimta, të bëra dhe të marra nga Monika Kryemadhi, politikane shqiptare dhe bashkëshortja e ish-presidentit të Shqipërisë, Ilir Meta. Faktet e zbuluara tregojnë se në vitin 2017, Kryemadhi ka bërë dhe ka marrë këto pagesa të dyshimta nga llogaria e saj bankare offshore për kompanitë e kontrolluara nga biznesmenët rusë të naftës”, thuhet ndër të tjera në dokumentin e bërë dje publik nga televizioni “Top Channel”.  

Faktet janë si më poshtë:

Pagesat e para për Kryemadhin

Në dokument thuhet se, Kryemadhi mori dy pagesa në llogarinë e saj bankare në Banco Espirito Santo SA (dega e Madeira, IBAN: PT50 002600000094497331092) nga Holdem Holding Limited, një kompani e regjistruar në Qipro (shih Dokumentin 1). Pagesat erdhën nga llogaria e Holdem në UBS AG, IBAN-Nr. CH420020620645331160 Ë. Nga këto llogari, llogaria e Kryemadhit mori dy pagesa (shih Dokumentin 1): Më 15 shkurt 2017, Kryemadhi mori një pagesë prej 5,350 euro nga kompania Holdem. Më 23 maj të vitit 2018, një tjetër pagesë prej 13.500 euro, po nga Holdem. Në kohën e transferimeve në vitin 2017, Holdem Holding Limited ishte në bashkëpronësi të tri kompanive të regjistruara nga Ishujt Virginia (shih Dokumentin 2 dhe Dokumentin 3): Kompanitë janë Curol Investments Limited (adresa e regjistruar: Trust Offices 197 Main Street Totalserve Trust Company Limited, Road Toën Tortola, BVI). Vollandes Assets Corporation (adresa e regjistruar: Quijano Chambers Road Toën, Tortola, BVI) dhe Kealy Ëorldëide Corp (adresa e regjistruar: Trident Chambers, POBox 146 Road Toën, Tortola, BVI).

Roli i oligarkëve

Nëpërmjet pronësisë së njërës prej këtyre kompanive, Alexander Smuzikov, një biznesmen multimilioner rus dhe partneri i tij i biznesit Alexander Kaplan, sipas dokumentit, vlerësohen të jenë pas kompanisë Holdem. Smuzikov është quajtur një “oligark në hije” në raportimet e mediave ruse. Ai mbajti lidhje të ngushta me oligarkët rusë, që aktualisht i nënshtrohen sanksioneve si Viktor Vekselberg dhe Mikhail Fridman gjatë kohës së tij si zëvendëspresident në gjigantin e naftës TNK-BP. Kaplan shërbeu gjithashtu si nënkryetar në TNK-BP dhe si drejtor menaxhues në A1, divizioni i investimeve të Mikhail Fridman dhe Pyotr Aven’s Alfa Group. Nga themelimi i kompanisë më 28 maj 2016 dhe shpërbërja më 31 korrik 2018, Smuzikov u rendit si me ndikim ose kontroll të rëndësishëm në të dhënat e korporatave në Mbretërinë e Bashkuar të Balkan Petroleum Holding Limited tashmë të shpërbërë në Mbretërinë e Bashkuar. Smuzikov dhe Kaplan u raportuan nga Reuters se ishin pronarët pas Balkan Petroleum (shih Dokumentin 7). Sipas të dhënave të korporatave në Mbretërinë e Bashkuar, kompania mëmë e drejtpërdrejtë e Balkan Petroleum që nga themelimi deri në shpërbërjen e saj ishte Davolia Holdings, një kompani e regjistruar në Qipro. Davolia u themelua më 17 maj 2016 dhe aktualisht është në shpërbërje pas likuidimit vullnetar. Davolia është regjistruar në të njëjtën adresë si Holdem. Drejtoresha e Davolia është Pantelitsa Chrusostomou (greqisht: ΠΑΝΤΕΛΙΤΣΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ), e cila më parë ka shërbyer si drejtore e Holdem midis 2018 dhe 2020. Nga themelimi i kompanisë deri në korrik 2019, Davolia ishte në bashkëpronësi në pjesë të barabartë nga Vollandes dhe Dalia Global Corp, një kompani tjetër e regjistruar ne Ishujt Virginia. Smuzikov është renditur gjithashtu si pronari përfitues i Dalia në Pandora Papers, rrjedhja masive e tetorit 2021 e 11.9 milionë dokumenteve. Smuzikov kishte ndikim ose kontroll të rëndësishëm mbi Balkan Petroleum dhe u raportua nga Reuters se ishte pronar i kompanisë së bashku me Alexander Kaplan. Prandaj, Smuzikov dhe Kaplan duhet të kenë qenë gjithashtu pronarë të Vollandes dhe Dalia Global Corp dhe për rrjedhojë duhet të kenë pasur të paktën pjesërisht pronësinë e Holdem në kohën e transaksioneve me Kryemadhin.

Kryemadhi transferon para nga Zvicra

Gjithashtu në dokument tregohet se Kryemadhi ka bërë një pagesë nga llogaria e saj bankare në Credit Agricole (Suisse) SA në Cyrih (IBAN: CH04087410085921800021) prej 8,374 eurosh për një kompani të regjistruar në Qipro, Vradus Holdings Ltd. Pagesa është referuar si ‘Invoice 30 01 25062017 Sherbime Marketingu’. Pagesa është dërguar në llogarinë e Vradus në UBS AG (numri i llogarisë: 0206 – 123637.60X; IBAN: CH490020620612363760X). Vradus Holdings Ltd (HE 270621; Adresa e regjistruar: Γρ?βα Διγεν?, 115, 3101 Λεμεσ?ς, Κ?προς) u themelua në Qipro më 16 korrik 2010 dhe u shpërbë në 21 prill 2021. Sipas grumbulluesve qipriotë të të dhënave të korporatave, Vradus ishte në bashkëpronësi në pjesë të barabartë nga dy kompani të inkorporuara në BVI nga viti 2012 deri në 2019 : ato janë Investimet HQ Limited dhe Veng Holdings & Finance Inc. Nga viti 2012 deri në 2013, Vradus mbante 100% në kompanitë e shitjes së naftës regjistruar në Rusi OOO Magnatek (rusisht: ??? “????????”; INN: 7701788872). Në vitin 2013, aksionet e Vradus u ulën në 99%. Vradus mbajti pronësinë e vetme të Magnatek nga viti 2012 deri në shpërbërjen e kompanisë në mars 2022. Magnatek u themelua në vitin 2008 nga Vitaly Savvin, një ish-tregtar nafte me bazë në Moskë dhe partner biznesi i Smuzikov (Magnatek Forbes Savvin). Smuzikov e zotëronte plotësisht kompaninë deri në vitin 2012, kur pronësia e vetme iu kalua Vradus-it. Në një intervistë të vitit 2012 me Forbes, Savvin raportoi se ai vazhdoi të zotëronte Magnatek përmes Vradus (shih Dokumentin 19). Prandaj, Savvin ishte pronari përfundimtar i Vradus. Savvin më parë ka shërbyer si drejtor i përgjithshëm në rrjetin e pikave të karburantit të Smuzikov Magistral. Magnatek iu nënshtrua një hetimi nga Forbes pasi doli se kompania ishte një nga donatorët më të mëdhenj të partisë politike ruse në pushtet, Rusia e Bashkuar. Për më tepër, Savvin zotëronte më parë një 9.94% të aksioneve në Peresvet Bank, një bankë ruse e lidhur ngushtë me kishën ortodokse ruse, e cila thuhet se ishte gjithashtu një sponsor “i madh” i Rusisë së Bashkuar.

Falimentimi i “Magnatek”

Ndërkohë sipas dokumentit, thuhet se në vitin 2016, Savvin u shpall i falimentuar nga Gjykata e Lartë e Rusisë. Magnatek u likuidua gjithashtu në 2022 pas procedurave të falimentimit që kishin filluar në 2015. Si Savvin, ashtu edhe Magnatek u shpallën të falimentuar më pas. Në një vendim gjykate të vitit 2018, Savvin dhe Sergey Kirichenko, drejtor i përgjithshëm i Magnatek midis 2015 dhe 2016, u shpallën përgjegjës për borxhet e Magnatek (shih Dokumentin 25). Meqenëse nuk ka pasur ndryshime në strukturat aksionare të Magnatek ose Vradus deri pas vitit 2019, kjo tregon fuqishëm se Savvin vazhdoi të kontrollonte kompaninë si në kohën e transaksionit nga Kryemadhi në 2017.

Reagon Kryemadhi

Megjithatë pas shkrimit të publikuar ditën e djeshme nga “Top Channel”, ka reaguar edhe bashkëshortja e ish-presidentit Ilir Meta (Likja),Monika Kryemadhi, e cila kërcënon mediat se do t’i padisë në gjykatë për shpifje.  “Me shkrime, kronika dhe TV që financohen nga para të vjedhura nga shqiptarët, ka vetëm një rrugë dhe ajo është rruga gjyqësore. Shihemi në gjykatë”, shkroi dje Kryemadhi në rrjetet sociale.