BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Si po e shesin Ilir Metën bashkëpunëtorët nga frika e prangave, plas brenda Partisë së Lirisë, shkarkohet Endri Braimllari, Elona Guri del kundër kreut të PL, bëhet “kurban” edhe zëdhënësi i shtypit, Artan Hoxha zbardh detaje nga “komploti”

Si po e shesin Ilir Metën bashkëpunëtorët nga frika e

Situata politike brenda Partisë së Lirisë duket se nuk është në ditët e saj më të mira, madje nga dita në ditë kjo forcë politike po rreshket në kolaps e kaos. Kreu i PL, Ilir Meta prej disa ditësh ka ngritur tonet, ndërsa ka lëshuar lumë akuzash ndaj disa prej bashkëpunëtorëve të tij më të ngushtë. Trageti kryesor i sulmeve të Metës ka qenë kupola e ish-Lëvizjes Socialiste për Integrim gjatë kohë që ai ka qenë Presidenti i Republikës. Njëri prej zyrtarëve më të intimiduar është Endrit Braimllari, i cili ka pasur postin e nënkryetarit të PL dhe drejtues politik i kësaj force në Qarkun e Korçës, të cilin Meta e ka shkarkuar dy ditë më parë nga funksionet partiake, duke e zëvendësuar me Tedi Blushin, pasi siç theksoi ish-presidenti në forcën që ai drejton nuk mund të ketë më nepotizëm.

Meta e shkarkoi të hënën, Braimllari dorëhiqet të martën

Sa i takon kësaj përplasje ka ardhur dje dhe reagimi i ish-deputetit Braimllari. Përmes një postimi në “Facebook”, Braimllari shkruan se ka njoftuar Komitetin Drejtues të PL, se jep dorëheqjen nga posti i nënkryetarit të saj, për shkak të faktorëve të brendshëm. Sipas tij, ai po e bën këtë akt për të treguar se më i rëndësishëm se personi është uniteti brenda partisë. “Të nderuar anëtar të Komitetit Drejtues Kombëtar i gjendur në kushtet e pamundësisë për të kryer funksionin e nënkryetarit të partisë, për shkak të faktorëve të brendshëm kam vendosur të jap dorëheqjen nga ky funksion. Po bëj unë i pari disa hapa pas për të treguar që për mua e rëndësishme është uniteti me njeri tjetrin”, shkruan ndër të tjerë ai. Po ashtu, Endrit Braimllari ka reaguar edhe pas vendimit për të dhënë dorëheqjen si nënkryetar i Partisë së Lirisë. Teksa ishte i ftuar në një studio televizive, duke komentuar këtë vendim, Braimllari theksoi se nuk është larguar nga partia por se ka bërë hapa pas. “Në letrën time drejtuar komitetit drejtues kombëtar ka qenë shteruese. Ka qenë një dorëheqje e mirëmenduar për shkak të situatës të brendshme në parti. Kam 12 vite angazhim në strukturat e LSI dhe PL tanimë dhe në këto vite jam udhëhequr gjithmonë nga dinjiteti dhe karakteri për të qenë një zë në mbrojtje të interesit të qytetarëve dhe kam qenë një njeri që jam marrë me punë, jam marrë me organizimin e strukturave, kam qenë kryetar i forumit rinor për një kohë të gjatë, 3 herë anëtar i këshillit bashkiak, një herë deputet  dhe në çdo situatë kam mbrojtur interesin e qytetarëve. Sigurisht që ka këndvështrime të ndryshme se si organizohet partia, por s’mund ta pranoj mënyrën që një nënkryetar i partisë që mund të ketë kaq vite kontribut të rrijë nënkryetar aty. Kam bërë disa hapa pas për të krijuar mundësinë e unitetit dhe bashkimit të njerëzve dhe për t’i krijuar mundësinë kryetarit të partisë për të vënë në zbatim planin e tij. Konventa kombëtare me 27 prill, ku besoj se do të propozojë planin e tij. Mendoj dhe hyj tek një brez i ri politikanësh. Jam rritur brenda strukturave të LSI. E konsideroj një familje LSI. Nuk është largim nga LSI, por kam bërë hapa pas për t’u lënë të kuptoj gjithsecili se nuk është problemi Endriti. Për mua LSI është frymë.  Nuk jam unë problemi brenda strukturave. Nëse kërkohet suksesi në zgjedhjet e ardhshme duhet një bashkëpunim sa më i gjerë”, nënvizoi Braimllari.

Elona Guri reagon pas akuzave të Metës për tradhti

Ndërkohë Elona Guri, një prej të akuzuarave të mëdha të Ilir Metës, ka bërë ditën e djeshme një reagim pas dorëheqjes së “tradhtarit” tjetër Endrit Braimllari, si nënkryetar i Partisë së Lirisë. “Jam krenare për rrugëtimin tënd miku im! Qe nga gjimnazist e deri ne prind, ti nuk lëvize kurrë prej boshtit te vlerave te tua. Kemi ndare bashke sakrificat dhe punën e palodhur për te çuar përpara misionin LSI, qe shume e quanin te pamundur. Jemi kritikuar sepse kemi besuar. Por pa tradhtuar kurrë idealet tona dhe duke qene model i asaj lëvizje pozitive qe përfaqësonte partia jone LSI ne këto 20 vite për te gjithe ata mijëra burra, gra e te rinj ne te gjithe Shqipërinë”, shkroi dje Guri, në postimin e Braimllarit, ku deklaron dorëheqjen. Raportohet se Guri është përjashtuar nga Ilir Meta, nga Partia e Lirisë, por ende s'ka konfirmim zyrtar.

Artan Hoxha thumbon Metën

Nga ana tjetër, edhe gazetari Artan Hoxha ka reaguar dje në rrjetet sociale mbi lajthitjet e Ilir Metës. Ky i fundit është kapur nga paranojë e tradhtarëve. Përveçse sulmoi fort Monikën në një intervistë Meta akuzoi dhe një prej zëdhënësve të tij. Artan Hoxha ka reaguar, duke ironizuar Metën. “Me çfarë dëgjova mbrëmë, jam shumë i shqetësuar për Klajd Bodllin!!! Kemi ndare ditë të mira dhe të këqija bashkë ne Neës24… Kohë qameti kanë ardhur, çfarë sjell ora nuk sjell moti, thotë populli…. Po paska plasur sabotazh dhe tradhti e madhe aty ngjitur me “Bla Bla-në”…. Komandanti, paska hedhur valle në “gojë të ujkut” dhe nuk e paska ditur….”, shkroi gazetari Artan Hoxha.  

Më të lexuarat