BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë së Lirisë dhe ia bën të qartë se dy njerëz të një familjeje s’mund të qëndrojnë në parti, ja mesazhet e koduara

Silva Caka sulmon Monika Kryemadhin, flet për tradhti brenda Partisë

Partia e Lirisë ka qenë në qendër të vëmendjes ditët e fundit, pas deklaratave të forta të kreut të saj, Ilir Meta. Ky i fundit ka folur për nepotizëm dhe tradhtarë brenda partisë, teksa ka sulmuar edhe kreun e SPAK, Altin Dumani dhe madje nuk ka kursyer as bashkëshorten e tij, Monika Kryemadhi. Për të folur për këtë çështje, dje ka qenë e ftuar në një media Silva Caka, sekretare për marrëdhëniet me publikun në PL. Ajo tha se për Partinë e Lirisë është i nevojshëm një pastrim i vetvetes, për t’u dhënë qytetarëve një model ku ka meritokraci, duke sulmuar kështu hapur Monika Kryemadhin, e cila ka dalë kundër reformës së paralajmëruar nga Ilir Meta brenda PL. “Djegia e mandateve pati pasoja të jashtëzakonshme për qytetarët në radhë të parë e më pas për partitë që e ndërmorën atë akt. Ishte një veprim që u mor në kolektiv dhe për sa kohë merret i tillë, përpos debatit të brendshëm, ishte një vendim i marrë në grup. Ajo që po ndodh në Partinë e Lirisë ka të bëjë me një pastrim të vetvetes. Është moment që përballë një qeverie e cila ka instaluar një regjim mafioz, duke u ndodhur në këtë situatë, është mirë të kemi një alternativë tjetër për t’u dhënë qytetarëve shqiptarë. Ka nevojë të ndërmarrim disa hapa drastik, por edhe të nevojshëm. Po vijnë zgjedhjet e 2025 dhe qytetarët kanë nevojë të shohin një Parti të Lirisë tjetër ku ka meritokraci. Duke u bërë raste të shumta, duke pasur dy njerëz që janë të një familjeje, njerëzit fillojnë dhe afrohen me familje. Nuk ka ardhur kjo gjë për një individ të caktuar, është për të gjithë rastet që dashje pa dashje mund të kenë prishur ekuilibrat e Partisë së Lirisë”, deklaroi Caka, duke shigjetuar hapur Monika Kryemadhin.

Tradhtarët brenda PL

Më tej zonja Silva Caka, foli edhe për akuzat e Metës, se në Partinë e Lirisë ka tradhtarë, teksa përmendi se për këtë është bërë dhe një denoncim në SPAK. “Këto janë disa informacione që i di më mirë kryetari i Partisë. Ne kemi depozituar një denoncim edhe në SPAK për një ndërhyrje brenda godinës së PL, ku ka pasur dhe disa lëvizje me DVR, me kabujt, me transmetimin. Aty ka pasur njerëz që kanë ndërhyrë dhe ndërhyrja e tyre është parë nga të gjithë ne si një tentativë. Që mos të ndodhin skenarë të ngjashme me tradhtarët brenda në PD ne do përpiqemi që ta ndalojmë një gjë të tillë”, u shpreh ajo. Sakaq Caka komentoi edhe gjuhën e ashpër të përdorur nga Meta ndaj kreut të SPAK, Altin Dumani. “Me nje person që merr përsipër të dërgojë mesazhe nëpërmjet kodit të mafies, me një njeri që tenton të fabrikojë prova dhe procese të paqena, që është në delirin e një njeriu që gjithë jetën ka vuajtur nga komplekset e inferioritetin, një njeri që nuk i ka shërbyer askujt veç Edi Ramës, nuk mund të kesh një gjuhë korrekte, duke u bërë të ditur qytetarëve me kë kanë të bëjnë”, nënvizoi Caka.

Reagon Meta

Ndërkohë nga ana tjetër, kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka thumbuar dje sërish bashkëshorten e tij Monika Kryemadhi, gjatë një konference për mediat në Durrës. Zoti Meta theksoi se kur flet për nepotizëm nuk ka ndërmend asnjë individ, pavarësisht se dikujt i pëlqen të viktimizohet. Sipas tij nepotizmi ka dëmtuar PL-në gjatë viteve të fundit, prandaj duhet luftuar nëse duan të vijnë në pushtet. “Kur flasim për nepotizëm në PL nuk flasim për asnjë individ, se ka ndonjë që do të viktimizohet. Ne flasim për një parti model, sot në opozitë nesër në qeveri, se ne jemi ndryshe, se kemi bërë gabime të mëdha, jo vetëm në djegien e mandateve por edhe për shkak të nepotizmit. Ne e dimë se nepotizmi është një fenomen i frikshëm për shoqërinë tonë, vetëm për një familje në prokurori janë 7 anëtarë. NË dogana dhe tatime janë 500 raste nepotike. Pastaj se sa janë në të gjithë sistemin tjetër e dinë të gjithë shqiptarët, prandaj është niveli i të ardhurave më pak se para 20 viteve. Nga viti 2 mijë deri në 2013, kur ka ardhur Rilindja ritmi i rritjes së pensioneve është shumë më i lartë, pas këtij viti ju është dhënë prioritet oligarkëve”, deklaroi Meta.

Më të lexuarat