BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Politike

"Situata ulëritëse", Softa 'shpërthen' ashpër: Pas deklaratës së Dumanit, duhet të kishte rënë shteti

"Situata ulëritëse", Softa 'shpërthen'

Kreu i SPAK, Altin Dumani, prezantoi sot në Komisionin e Ligjeve raportin vjetor të SPAK gjatë vitit 2023.

Gjatë fjalës së tij Dumani tha se një pakicë e efktivëve të policisë në Shqipëri janë të përfshirë në krim. Dumani tha se në shumë nga hetimet e bëra nga SPAK janë evidentuar lidhje të krimit të organizuar me funksionarë të korruptuar të Policisë së Shtetit.

Kreu i SPAK e cilësoi përfshirjen e policëve në krim “ulëritëse”.

Deklaratë kjo, që sipas ekspertit Fatjon Softa duhet të kishte sjellë rënien e shtetit.

Eksperti i krimeve, i ftuar në emisionin “Quo Vadis” me moderatoren Pranvera Borakaj tha se SPAK sot po bën punën që duhet të kishte bërë policia.

Fatjon Softa: Policia gjatë vitit 2023 ka qenë në lartësinë e duhur. Duhet ta përgëzojmë organizatën e policisë sepse ka pjesëtarë të devotshëm që uniformën e kanë lëkurë të dytë. Nëse ka elementë të cilët janë brenda strukturës nuk është meritë e individit, por është investimi që është bërë. Kush e çoi në atë nivel, politika, struktura apo krimi? Dhe këta persona a mund të jenë të vetëm? Të thotë drejtuesi i SPAK që situata është ulëritëse unë them duhet të kishte rënë shteti. SPAK po bën atë që duhet të kishte bërë policia. Ka ardhur një nivel më i lartë për të hetuar një sërë veprash penale. Edhe policia duhet të bënte këto hetime.

Policia duhet të merret edhe me personat që janë brenda saj dhe e tradhtojnë këtë strukturë. Po shërbimi informativ ku është? Mund të punojë shumë mirë, por duhet të dalë edhe ai në komisionet e sigurisë. Nëse është e njëjta gjendje, atëherë është vërtet shumë e rëndë. Ky operacion i SPAK është për tu përgëzuar. Vërtet nuk arritëm që të kemi 50 veta të arrestuar, por…para se të bësh një aksion, mund të kontrollosh në TIMS. Nëse këta kanë lëvizur 2-3 ditë më parë atë herë ka dekonspirim. Nëse kanë lëvizur më parë, atëherë ka diçka që ka shkuar gabim. Janë disa gjëra që mund të jenë më të mirëorganizuara që të kishim mundësi të ndalonim më shumë persona. 

Më të lexuarat