BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Politike

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 

Afera “Partizani” është vetëm maja e ajsbergut për Sali Berishën, pasi dosja e tij e zezë “e non gratës” përmban dhjetëra prova që nëse SPAK i heton siç duhet përfundon pas hekurave jo vetëm ish-kryeministri, por edhe e gjithë banda që ka bashkëpunuar me të për të shkaktuar vrasje, vdekje dhe grabitje masive në Shqipëri. Ditët “e zeza” për ish-kryeministrin mund të fillojnë sot,  pasi siç e paralajmëruam pak ditë më parë, një kolegj penal i Gjykatës së Lartë do të vendosë nëse çështja penale shumë e përfolur e 21 janarit 2011, do i mbetet për ta hetuar SPAK apo prokurorisë së Tiranës. Nëse afera “Partizani” e ka çuar Berishën deri në “arrest shtëpie”, vrasjet e 21 janarit do ta burgosin për jetë. Kjo do të jetë akuza e dytë do fundosë në qeli kreun e “Foltores”.

Trupa gjykuese

Do të lajë duart Gjykata e Lartë me këtë dosje apo do t’i hapë telashe Sali Berishës, kjo mbetet për t’u parë sot. Vendimi pritet të merret në orën 13.10 në dhomë Këshillimi në Kolegjin Penal të Gjykatës së Lartë, me një trup gjykues të përbërë prej Ilir Panda Kryesues, Sokol Binaj relator dhe Sandër Simoni anëtar, do të shqyrtohet rekursi i Av. Idajet Beqiri, si përfaqësues ligjor i znj. Rajmonda Nika, bashkëshorte e Aleks Nikës, vrarë prej strukturave të shtetit në 21 janar 2011 në Tiranë. Megjithatë, çdo lëvizje në raport me këtë çështje shqetëson dhe tensionon Sali Berishën të akuzuarin kryesor për vrasjet e 21 Janarit. Duhet theksuar se, Sali Berisha, ndonëse i identifikuar si frymëzuesi, orkestruesi dhe organizuesi i ngjarjeve, është lënë jashtë hetimeve për “21 Janarin”. Për Gjykatën e Lartë këtë herë presioni është shumë i madh pasi para pak javësh, Gjykata Europiane e të të Drejtave të Njeriut, e cila shqyrtoi edhe një herë nga e para krimin shtetëror të 21 janarit, pas padisë së familjarëve të Aleks Nikës nxori si përfundim se shteti ishte vrasësi, duke tejkaluar kompetencat, Sali Berisha prishi provat shkresore e filmike, mori nën sqetull të dyshuarit si ekzekutorë dhe sulmoi e pengoi me sa mundi hetimin e prokurorëve. De facto para nesh u shfaq një ngjarje e hetuar në mënyrë hipokrite dhe duke fshehur fajësinë e autorëve kryesorë, një tragjedi e shkaktuar me dorën e shtetit, e cila është tentuar rregullisht të kamuflohet nga vetë shteti. Por çfarë tregon tjetër vendimi i Strasburgut? Dosja e 21 janarit me prova të rindërtuara dhe të paprishura është në duart e ndërkombëtarëve. Amerikanët kanë dhënë shpesh sinjale për hapjen e kësaj dosjeje. Në raportet e Departamentit Amerikan të Shtetit si shembull të dhunës politike, DASH përmend gjithmonë 21 Janarin. 

Mesazhi ndaj SPAK

Vetë Edi Rama, në 21 janar 2024, kërkoi drejtësi për atë që e quajti “Dosjen e Gjakut” duke thënë se SPAK duhet të marrë në dorë çështjen. "Ne vendimin e Strasburgut cilësohet e zeza mbi të bardhë krim shtetëror të pahetuar. Duke u bërë i pamundur të lexohet me dy kuptime, sipas dëshirës së kërkuesve të drejtësisë. Ky është një 21 janari i veçantë sepse sot për herë të parë që prej 13 vitesh shpresa nuk ushqehet vetëm nga brenda nesh, por edhe nga vendimi i Strasburgut dhe nga vullneti shprehur i SPAK dhe GJJKO për të goditur drejt, lart, pa duart e lidhura nga pushteti politik, dhe pa frikë nga dordolecët politikë. Ne sot nuk ka mbetet veçse të shpresojmë që Gjykata e Lartë do vendosë me drejtësi me 27 shkurt dhe do të lëvizë barrën e rëndë të 21 janarin nga kurrizi pa shtyllë i prokurorisë Tiranë në duart e SPAK për të hetuar çka krejt është shkruar qartë në vendimin e asaj gjykate, asgjë më shumë, asgjë më pak”, tha ai.

Më të lexuarat