BREAKING NEWS

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja “perlat” që dyshohet se janë gjetur në celularin e sekuestruar në shtëpinë e nënës së deputetes së PL, hetuesit vizita “blic” nëpër institucione të ndryshme, skaner banesave të bashkëpunëtorëve të...

Rëndohen pozitat e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit, ja
x
BREAKING NEWS

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi jashtë vendit dhe të tjerët i ka ekzekutuar, ja njerëzit që po përdor për të zgjidhur hallet e tij me SPAK, Ilir Meta është hajduti i famshëm i floririt, Fatos Mahmutaj zbardh prapas...

Berisha u ka futur bërryla atyre që i shihte si rrezik, disa i largoi
x
BREAKING NEWS

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i posaçëm në Tiranë për pastrimin e parave, nënshkruhet pakti mes SPAK dhe NCA, nisin procedurat për të dorëzuar dosjet për llogaritë në Londër

Britanikët tronditin pushtetarët shqiptarë, mbërrin grup i
x
BREAKING NEWS

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e SPAK dosja që ka përgatitur SHBA për Ramën dhe McGonigal me të gjitha provat përvëluese, nga vizitat në Tiranë, takimet dhe bisedat e fshehta me zyrtarët shqiptarë, te dëmi i madh prej miliona dollarësh ...

E bujshme, javës tjetër “zbarkon” në tavolinën e
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x

Politike

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta Xhaçkës, nga apartamentet, garazhet, te llogaritë bankare, ja dokumentet

SPAK i ka futur nën hetim, zbardhet pasuria e Damian Gjiknurit dhe Olta

Gjatë verës, raportuam se SPAK ka nisur një hetim pasuror ndaj deputetit Damian Gjiknuri, nën dyshimet për korrupsion dhe pastrim parash. Burimet thonë se prokurorët po kalojnë në sitë pasuritë e ish-ministrit Gjiknuri, i cili rrezikon të merret i pandehur nëse nuk i justifikon ato. Ai është një nga pushtetarët më të lakuar dhe akuzuar nga opozita me fakte për korrupsion, skema klienteliste, vjedhje të fondeve publike, krime zgjedhore etj. Në dokumentet e hartuar nga prokurorët e SPAK, rezulton se, krahas dyshimeve se ish-ministrat Lefter Koka dhe Arben Ahmetaj, kanë përgjegjësi penale në procedurat e ndjekura për dhënien me koncesion të impiantit të përpunimit të mbetjeve në Elbasan, është përfshirë në mënyrë të drejtpërdrejtë më së paku edhe një i tretë, Damian Gjiknuri, ish-ministër i Infrastrukturës në vitin 2014, kur qeveria i dorëzoi koncesionin rreth 30 milionë euro kompanisë “Albtek Energy” të Stela Gugalljas, bashkëjetuese e Mirel Mërtirit. Në materialin e zgjeruar dorëzuar në Parlament për Arben Ahmetaj, prokurorët e posaçëm ka konstatuar se Gjiknuri ka dhënë dakordësinë për këtë procedurë, e cila rezulton e paligjshme. Gjithashtu ai rezulton dhe në pagesa nga Zoto-Mërtiri. Duke u nisur nga gjithë këto akuza, gazeta “SOT” ka siguruar deklaratën e tij të pasurisë për vitin 2022 në ILDKPI.

Zbardhet pasuria e Gjiknurit

Gjiknuri ka deklaruar në ILDKPI: Aseti: Pasuri e paluajtshme. Detaje: Tipi i pasurisë: Garazh. Nuk është aplikuar për regjistrim. Tipi i të drejtës: Pronar. Vlera e pasurisë: 15,000.00 euro. Sipërfaqja totale e asetit: 1.00 m2 Pjesa takuese: 50 %. Vlera takuese: 7,500.00 EUR Sipërfaqja takuese: 0.50 m2. Nuk është lënë si Kolateral. Burimi i Krijimit: Të ardhura, Shuma: 15,000.00 euro. Aseti: Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 134,461.99 ALL. Aseti: Llogari bankare. Detajet e ndryshimit:  Pakësuar. Vlera: 1,548,946.87 ALL. Aseti: Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 3,488.95 euro. Aseti: Depozitë bankare Detajet e ndryshimit: Shtuar. Vlera: 25,567.01 ALL. Burimi i Krijimit: Të ardhura nga interesi, shuma: 40,125.00 ALL. Të ardhura nga paga. Emërtimi: Kuvendi i Republikës se Shqipërisë. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 2,161,203.31 ALL. Kredi bankare. Detajet e ndryshimit: Shuma e shlyer nga deklarimi i mëparshëm: 4,112.00 euro. Shuma e pashlyer: 75,287.00 euro. Kredi bankare. Detajet e ndryshimit: Shuma e shlyer nga deklarimi i mëparshëm: 593,152.83 ALL. Shuma e pashlyer: 615,923.34 ALL. Bashkëshortja e Gjiknurit deklaron në ILDKPI: Pasuri e paluajtshme Detaje: Tipi i pasurisë: Garazh. Nuk është aplikuar për regjistrim Tipi i të drejtës: Bashkëpronar (%) Vlera e pasurisë: 15,000.00 EUR Sipërfaqja totale e asetit: 1.00 m2 Pjesa takuese: 50 %. Vlera takuese: 7,500.00 EUR Sipërfaqja takuese: 0.50 m2. Nuk është lënë si Kolateral. Burimi i Krijimit: Të ardhura, Shuma: 15,000.00 euro. Llogari bankare Detajet e ndryshimit: Shtuar. Vlera: 1,237,394.75 ALL. Burimi i Krijimit: Të ardhura, Shuma: 1,237,394.75 ALL. Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 299,422.86 ALL. Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 976,103.74 ALL. Llogari bankare Detajet e ndryshimit: Shtuar. Vlera: 2,854.62 euro. Burimi i Krijimit: Të ardhura, Shuma: 2,854.62 euro. Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 750.00 EUR. Të ardhura nga paga.  Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 6,836,403.00 ALL. Të ardhura nga paga. Emërtimi: Studio Fabrika SH.P.K. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 2,786,760.00 ALL.

Pasuria e Olta Xhaçkës

Nga ana tjetër, SPAK e ka marrë disa herë në pyetje Olta Xhaçën për aferën me bazën detare të Sarandës, e cila u privatizua nga ajo kur ishte ministre e Mbrojtjes. Kjo dosje rrezikon ta dërgojë atë para drejtësisë. Gjithashtu ajo dhe  bashkëshorti saj është kallëzuar për falsifikim dokumentesh të pronës, që bleu për investim, duke bashkëpunuar me Jorgo Goron, kryetarin në detyrë të Bashkisë së Himarës. Lidhur me këtë hetim, në tetor SPAK vendosi që të ngrijë pasurinë e tyre truall prej 5512 metër katror. Po çfarë ka deklaruar Olta Xhaçka dhe bashkëshorti i saj në ILDKPI për vitin 2022: Aseti: Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 14.00 EUR. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Aseti: Llogari bankare Detajet e ndryshimit: Shtuar. Vlera: 111,758.00 ALL. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Burimi i Krijimit: Të ardhura nga paga, Shuma: 111,758.00 ALL. Aseti: Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 1,735.00 ALL. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Të ardhura nga Dieta. Emërtimi: Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 360,000.00 ALL. Të ardhura nga paga. Emërtimi: Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 1,560,834.00 ALL. Kartë krediti. Detajet e ndryshimit: Shuma e shlyer nga deklarimi i mëparshëm: 242,072.00 ALL. Shuma e pashlyer: 2,246.00 ALL.

Pasuria e bashkëshortit të saj nën hetim nga SPAK

Ndërsa bashkëshorti i saj ka deklaruar në ILDKPI: Pasuri e paluajtshme. Detaje: Tipi i pasurisë: Apartament. E regjistruar, Data e regjistrimit: 24/08/2007 Tipi i të drejtës: Bashkëpronar (%). Vlera e pasurisë: 50,000.00 EUR Sipërfaqja totale e asetit: 76.90 m2 Pjesa takuese: 25 %. Vlera takuese: 12,500.00 EUR Sipërfaqja takuese: 19.22 m2. Nuk është lënë si Kolateral. Aksione. Detaje:. Subjekti tregtar: Rakeha shpk NIPT: K71415008J. Data e regjistrimit: 21/09/2006 Pjesa takuese: 30 %. Vlera: 30,000.00 ALL. Statusi i shoqërisë: Aktive. Burimi i Krijimit: Të ardhura, Shuma: 30,000.00 ALL. Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 149,436.00 ALL. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 100,500.00 ALL. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Llogari bankare Detajet e ndryshimit: Shtuar. Vlera: 8,234.00 euro. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Burimi i Krijimit: Të ardhura, Shuma: 8,234.00 euro. Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 13,027.00 euro. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Llogari bankare. Detajet e ndryshimit: Pakësuar. Vlera: 677.00 euro. Gjendja deri në datën: 31/12/2022. Të ardhura të tjera. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 500,000.00 euro. Të ardhura të tjera. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 62,000.00 ALL. Të ardhura nga qeraja. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 30,600.00 euro. Të ardhura nga qeraja. Nga data: 01/01/2022. Në datë: 31/12/2022. Shuma Neto: 45,750.00 euro. Të ardhura nga paga Emërtimi: AG.TCC shpk. Nga data: 01/01/2022 Në datë: 20/06/2022. Shuma Neto: 390,798.00 ALL. Kredi bankare. Roli: Kredimarrës. Data e fillimit: 28/07/2022 Kohëzgjatja në muaj: 120 Shuma totale: 500,000.00 EUR. Shuma e pashlyer: 486,384.17 euro. Kartë krediti. Detajet e ndryshimit: Shuma e shlyer nga deklarimi i mëparshëm: 7,267.00 euro. Shuma e pashlyer: 0.00 EUR. Kredi bankare. Detajet e ndryshimit: Shuma e shlyer nga deklarimi i mëparshëm: 44,829.99 euro. Shuma e pashlyer: 352,414.01 euro. Kredi bankare. Detajet e ndryshimit: Shuma e shlyer nga deklarimi i mëparshëm: 7,188.49 euro. Shuma e pashlyer: 0.00 euro.

Më të lexuarat