BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB dhe KGB që mori me vete Bashkim Gazidede, pse Ilir Meta e Kryemadhi braktisën protestën e 20 shkurtit dhe arsyeja pse SPAK nuk po e çon pas hekurave Sali Berishën

Spartak Ngjela: Ja ku ndodhet lista me agjentë shqiptarë të UDB
x
BREAKING NEWS

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta Manastirliun, zbardhet “pika e errët” për të cilën po hetohet ish-ministrja, gazetarja nxjerr prapaskenat, brenda një muaji dosja e sterilizimit shkon në gjykatë

Ja “bomba” që plasi Beqaj në SPAK për Ogerta
x
BREAKING NEWS

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele të larta, ja strategjia që agjentet e BKH do të ndjekin për të hetuar zyrtarët pas urdhrit të Ramës për të “bllokuar” dyert e zyrave dhe institucioneve

SPAK skemë të re për të luftuar korrupsionin në nivele
x
BREAKING NEWS

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime drejtuesish qarqesh dhe lëvizjesh të forta në qeveri pas thirrjes së Manastirliut në SPAK, Gonxhe “ylli në ngjitje” në Partinë Socialiste

16 marsi reformë radikale e Edi Ramës në PS, ndryshime
x
BREAKING NEWS

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda tre vitesh, fluturime edhe në linjat transatlantike, flet drejtori i “TIA” dhe zbulon se “Kastrati Group” do të investojë 60 milione euro vetëm gjatë vitit 2024

Aeroporti i Rinasit do të arrijë 10 milionë pasagjerë brenda
x
BREAKING NEWS

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell specialistët e OPTAD dhe prokurorët kroatë që arrestuan Sanaderin për të asistuar SPAK, një “peshk i madh” pritet të arrestohet

Gati goditja surprizë ndaj zyrtarëve të korruptuar, SHBA sjell
x
BREAKING NEWS

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të katërt, ja arsyet pse kryeministri do largohet dhe kur do ta lërë postin

Edi Rama gati të braktisë qeverinë, nuk pranon mandat të
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe dy gjyqtarë, ja 3 veprat e rënda penale që kanë kryer, zbardhen detaje nga dosja, si po mbahet në burg pa ligj “tmerri i italianëve” 

Idajet Beqiri kallëzon në SPAK Ulsi Manjën, një prokuror dhe
x

Politike

“SPAK ka prodhuar një vlim të vërtetë brenda PS”/ Analisti i njohur zbardh prapaskenat nga mbledhja e Asamblesë: Rama ka kritikuar ashpër...

“SPAK ka prodhuar një vlim të vërtetë brenda

Siç raportohet nga gazetarët, në mbledhjen e djeshme të Asamblesë së PS-së, kryeministri Edi Rama ka pasur ‘kritika’ dhe për drejtuesin politik të Tiranës Erion Veliaj.

Analisti Fitim Zekthi tha në “Opinion” se sheh një tension të lartë mes tyre.

Më tej ai thekson se ka një prishje ekuilibrash brenda Partisë Socialiste, situatë të cilën sipas tij Rama po mundohet ta fshehë. Mbledhjen e socialistëve të Dielën, Zekthi e cilëson një mënyrë për të dëshmuar “fuqi politike”.

-A mund të përkthehet si një tension i brendshëm mes Ramës dhe Veliajt?

Fitim Zekthi: Për mua po, është një tension i lartë. Jo vetëm mes Ramës dhe Veliajt. Unë mendoj që Rama mund të jetë shumë i shqetësuar për luftën e brendshme që mund të jetë vitalizuar nga SPAK-u. E ka prekur PS në disa ekuilibra shumë të brishtë. Disa njerëz po goditen dhe ata që po goditen duan të mbrohen duke i kërkuar Ramës mbrojtje. Rama nuk i mbron dot dhe kjo ka prodhuar një vlim të vërtetë aty brenda.

Faktin që kreu i qeverisë anashkaloi pyetjet për ish-ministrin Arben Ahmetajn dhe emri i këtij të fundit nuk u përmend gjatë mbledhjes, për Zekthin përbën shqetësim në radhët e socialistëve.

“Vlimin e brendshëm” të partisë në pushtet, analisti e shpjegon kështu: Erion Veliaj ka një pol të caktuar, Taulant Balla përfaqëson diçka dhe ka një politikë të caktuar, Fatmir Xhafaj ndoshta, Ditmir Bushati ndoshta. Por më kryesorja, PS drejtohet nga 3 komponentë të rëndësishëm. Një vijë politike që është Rama me disa njerëz që nuk kanë ideologji të madhe, janë kryesisht liberal, komponentët e krimit të organizuar dhe ata të biznesit klientelist. Këto komponentë e menaxhojnë pushtetin duke marrë secila privilegje politike, ekonomike. Rënia e njërës e prish gjithë ekuilibrin. Rama gabimin politik e bëri në 2013-ën, kur mblodhi gjithkënd për të marrë pushtetin. Ajo shprehja e famshme “të mbledhim gjithë qelbësirat për të marrë pushtetin.”

Më të lexuarat