BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

SPAK kundër qeverisë, Dumani: Buxheti i ri ka injorua kërkesat tona, po punojmë tej kapaciteteve

SPAK kundër qeverisë, Dumani: Buxheti i ri ka injorua kërkesat

Kreu i SPAK, Altin Dumani kërkoi dje 309 milionë lekë shtesë në buxhetin e 2024-ës për ambientet e reja të punës. Gjatë diskutimit për buxhetin në Komisionin e Ligjeve, kryeprokurori kërkoi që paratë e planifikuara si të ndara në 2 vitet e ardhshme të jepen brenda vitit 2024, pasi Prokuroria e Posaçme është në emergjencë për ambiente pune. Këto pamje të shpërndara nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë të pak javë më parë tregojnë mungesën e hapësirave në SPAK, ku shpesh prokurorët detyrohen t’i vendosin dosjet në dysheme. Për të zgjidhur këtë problem SPAK mori një tjetër godinë ngjitur me zyrat ekzistuese në rrugën “Jordan Misja” por që ajo të vihet në funksion të SPAK dhe BKH, nevojiten investime. Kreu i SPAK, Altin Dumani, kërkoi në Komisionin e Ligjeve, shtesë buxheti 309 milionë lekë për vitin 2024 që institucioni të funksionojë si duhet, ndërkohë që Ministria e Financave ka parashikuar alokim fondesh të ndarë për vitin 2024 dhe pjesën më të madhe në 2025-ën. “Është bërë një ndarje, një pjesë në vitin 2024, një pjesë në vitin 2025. Bëhet fjalë për një godinë që na është dhënë neve në përdorim dhe kemi nevojë për fondet buxhetore që ta kthejmë funksionale brenda vitit 2024. Vazhdojmë punojmë tej kapaciteteve, shumë persona në një zyrë dhe nuk plotësojë stafin sepse nuk kemi realisht ambiente ku të vendosim punonjësit tanë”, deklaroi Dumani. Ndërkohë kryetarja e komisioni, Klotilda Bushka, e sheh të nevojshëm shtimin e parave në buxhetin që aktualisht është parashikuar 1.5 miliardë lekë për SPAK. “Ne e shohim që kjo kërkesë e SPAK të merret në konsideratë, gjithsesi duhet rakordim me sugjerimin që do i bëjmë Komisionit të Ekonomisë”, deklaroi deputetja e PS, Klotilda Bushka. Ndërkaq, fonde shtesë në buxhetin e vitit 2024 kërkoi edhe Prokuroria e Përgjithshme, për efekt pagash pasi sipas saj ka vështirësi në dhënien e një pjese pagash magjistratësh që kanë përfituar nga rritjet e fundit.

Më të lexuarat