BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

Spartak Ngjela: Çifti Meta-Kryemadhi është përballë hetimeve të niveleve të larta nga FBI, do të finalizohen me sekuestrim pasurie, ja rruga që po ndiqet dhe arsyet e forta që kanë detyruar ish-presidentin të divorcohet përfundimisht nga Sali Berisha

Spartak Ngjela: Çifti Meta-Kryemadhi është përballë

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka komentuar zhvillimet e fundit politike. Në një intervistë për gazetën “SOT”, Ngjela thotë se çiftin Meta-Kryemadhi e presin “ditë të zeza”. Në fund thotë avokati, nëse ata nuk justifikojnë dot të ardhurat pas hetimeve të thelluara nga drejtësia e re në patronazh nga amerikanët, do të ketë sekuestrim pasurie. Po ashtu Ngjela ka treguar dhe arsyet pse ish-presidenti Ilir Meta ka braktisur përfundimisht Sali Berishën së fundmi. Sipas tij, ai po distancohet nga frika e një “non grate” nga amerikanët. Nga ana tjetër, Ngjela thotë se pandëshkueshmëria ka ardhur në Shqipëri dhe këtë fakt e tregojnë arrestimet e SPAK, të cilat janë në nivele të larta.

-Zoti Ngjela, Sali Berisha ndodhet në arrest shtëpie prej dhjetorit të 2023, a mendoni se rrezikon t’i digjet mandati i deputetit, apo drejtësia mund ta lirojë nga akuzat?

Drejtësia nuk të liron dot nga akuzat por mandati nuk i ikën pasi ka mungesën e mos vajtjes në Parlament me arsye, njësoj si të jetë i sëmurë. Pasi të dënohet, nëse do dënohet dy muaj, shtatë muaj, një vit ose dy vjet burg, atëherë i ikën mandati. Ndërsa tani dhe nëse mungon gjashtë muaj ose brenda muajve që i duhet të jetë në Parlament, ai e ka të justifikuar se është i izoluar në shtëpi me vendim gjyqësor, njësoj sikur të ishte i sëmurë.

-Si i shihni sulmet e tij çdo natë nga banesa ndaj prokurorëve të SPAK që po hetojnë dosjet e tij?

Të gjithë të akuzuarit sillen, këtë mendje kanë të gjithë por Berishën e ka arrestuar SPAK-u. SPAK-u drejtohet nga amerikanët. Ai të shkojë ta zgjidh në Gjykatë, të tjerat janë broçkulla.

-Nga ana tjetër, Ilir Meta është shfaqur shumë aktiv ditët e fundit duke bërë dhe sjellje që nuk janë të natyrës së tij, që gjithmonë ka mbajtur një profil të mbyllur si politikan. Ai po sulmon prokurorët e SPAK, madje ka dhënë sinjale se është i gatshëm të bëjë “kurban” dhe familjarët e tij kur bëhet fjalë për shkelje të drejtësisë. Keni një koment?

Marrëzi, fakti që Meta është përpara akuzës ka humbur ekuilibrin. Të gjithë të korruptuarit do shkojnë në proces penal, ato që nuk janë të korruptuar nuk është nevoja të kenë frikë.  Ato që kanë prona më shumë se mundet, pushtetarët do të shkojnë në hetim. Të gjithë ato që kanë qenë në pushtet, kanë vënë para dhe ua kanë gjetur ndërkombëtarët ose SPAK-u do të shkojnë në proces penal, as diskutohet. Le të shkojnë të marrin pafajësinë. Po ku e kupton dot Meta se çfatë është një hetim i specialitetit të lartë të FBI - së, për një çështje të rëndësisë së veçantë politike, që ka të bëjë edhe  me konfliktin Amerikë - Rusi?!  Prandaj pikërisht këtu jemi tani, tek ky raport:  FBI vs Meta. Dhe kjo çështje, profesionalisht, mua më duket e mbyllur. Se çifti Meta është përballë FBI -së. Dhe hetimi po shkon shumë larg, e shumë thellë. Kurse çifti Meta kuptohet që është në tension nervor, se Metën po e shohim majë hekurave, por nuk kemi dëgjuar asnjë frazë të mençur prej tij, ndonëse ai është nën akuzë.  Kurse ndërkohë, Meta prishi edhe koalicionin me Berishën.  Pse kaq vonë, dhe pse, kaq i shqetësuar të jetë Meta me faktin  Berisha?!! Kuptohet edhe pseja. Sepse Berisha është ‘non-grata’ në Amerikë, dhe bashkëpunimi i Metës me Saliun që është ‘non-grata’, i ka dhënë Metës mendimin me shqetësim se mos politika amerikane e nxjerr ‘non-grata’ edhe Ilir Metën. Atëherë... Ky proces  antikorrupsion me një ish kryeministër të arrestuar, dhe po ashtu, edhe me tre ministra dhe një zv/kryeministër të arrestuar për korrupsion, me kryetarë dhe ish kryetarë bashkish të arrestuar, me drejtorë qendrorë e me sekuestrime të shumta parash, po vijon...Atëherë, rruga është ajo e duhura...Prisni dhe shikoni !

-SPAK ka futur në sitë pasuritë e familjes Berisha dhe Meta, mendoni se mund të ketë sekuestrime pasurish për shkak se gjithë këto vite është folur për shumëfishimin e dyshimtë të parave të tyre?

Në sekuestro iu vihet pasuria sapo ka një padi penale dhe e mban SPAK-u pasurinë në ruajte. Nëse dënohesh me vendime gjykate dhe Gjykata ka konfiskimin e pasurisë, e merr shteti. Sekuestron e pasurisë ia kanë vënë dhe dhëndrit të Berishës, Jamarbër Malltezit. Është natyrë e procesit. Nëse arrestohen, do te preken pasuritë dhe do iu vihen në sekuestro e do i kalojnë shtetit.

-Ndërkohë si i e patë paraqitjen e fundit të zonjës Fatime (e ëma e Monika Kryemadhit) në SPAK, ku pas daljes tha që është pyetur për çështjen e pallatit, diçka që është përmendur dhe nga zonja Kryemadhi, ku pretendoi se gjithçka e ka të faktuar me transaksione bankare. Çfarë po ndodh sipas këndvështrimit tuaj?

Nuk e di. Ato janë në proces penal dhe do shohim se çfarë do të thotë Prokuroria e Posaçme dhe Gjykata e Posaçme. Janë në proces penal dhe i thërret SPAK kur duhet. Ndërsa kur dalin nga SPAK kanë të drejtë të gënjejnë çfarë të duan. SPAK-u i thërret për atë çfarë i akuzon. Dihet që SPAK i ka akuzuar, dihet që Shqipëria ka pasur korrupsion. Të shikojnë nëse SPAK do t’i dënojë apo do të marrin pafajësinë.

-Zonja Fatime pas daljes thotë kam pasur një tokë, kam patur një shtëpi, kam punuar, I kam të gjitha me bankë dhe me paratë e pallatit kam ndihmuar dhe vajzën. I besoni?

E thërret instituti i akuzës për pyetje sepse njerëzit e afërt i ka nën akuzë. Atë e thërret për të sqaruar, por nuk mund të thotë para gazetarëve se çfarë ka biseduar brenda SPAK-ut. Të shkojë dhe t’ia provojë gjykatës së SPAK-ut, nëse ka apo jo pallate e toka. Nëse zj. Fatime nuk e provon dot se ku e gjetur apo fituar atë pasuri, ia konfiskon Gjykata e Posaçme.

-Duke parë goditjet e SPAK si djathtas, por edhe majtas, si i shihni pozitat e qeverisë?

Deri tani qeveria aktuale ka tre ministra te akuzuar, ish-ministra, kështu do ecë kjo. Nuk e drejtojmë ne luftën e anti-korrupsionit, e drejton SPAK-u. Këtë të fundit e drejtojnë ekspertë amerikan nga Uashingtoni dhe nuk akuzon njeri pa prova. Deri tani SPAK-u nuk ka dhënë asnjë lajm.

-A ka ardhur koha që do të marrë fund pandëshkueshmëria në Shqipëri, ku të paprekshmit do të japin llogari para drejtësisë për aferat e tyre korruptive dhe kriminale ndër vite?

Pandëshkueshmëria ka ardhur në Shqipëri, janë të arrestuar brenda në burg tre ish-ministra, një ish-zv/ministër, një ish-kryeministër, 8-9 kryetarë bashkish, katër drejtorë të Bashkisë së Tiranës. Kjo është ndëshkueshmëri.

Intervistoi: Xhoana Vraniçi

Më të lexuarat