BREAKING NEWS

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli dhe Ridvan Bode janë futur në “listën e zezë” të SHBA, ja çfarë po përgatitin amerikanët

Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme nga vizita e Blinken: Ilir Meta,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e opozitës janë të trembur nga SPAK, Partia Socialiste është ndarë në fraksione, ja plani i Ramës për të ‘bllokuar’ emrin e zëvendësuesit të tij, ju tregoj se çfarë po ndodh brenda selisë rozë...

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime “VIP”: Krerët e
x
BREAKING NEWS

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë të UDB në Shkodër, infiltrimi i ish-spiunëve në PD e Sali Berishës, bazat ku u stërviten dhe urdhrat e fshehta që merrnin nga qeveria fashiste e Beogradit, studiuesi i ish-komunizmit për artin dhe muzik...

Në dosjet e ish-sigurimit “figurojnë” 600 agjentë
x
BREAKING NEWS

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin përplasjet dhe sherret, besimtarët tentojnë të përzënë myftiun e Tiranës në xhaminë “Dine Hoxha”, në rrezik edhe Bujar Spahiu, zbardhen kërcënimet me jetë për drejtuesin e Komunitetit Mysliman...

Fillon “tmerri” për gylenistët në Tiranë, nisin
x
BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x

Politike

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime në radhët e opozitës dhe zbulon të fshehtat e vizitës “blic” të Blinken në Shqipëri, ja detajet nga “Doktrina e Bonapartit” që po ndjek SPAK si model për të shkuar tek “Peshqit e Mëdhenj”

Spartak Ngjela paralajmëron arrestime në radhët e opozitës

Avokati i njohur, Spartak Ngjela ka komentuar zhvillimet e fundit politike. Si fillim Ngjela ka reaguar për vizitën e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken në Shqipëri këtë javë. Sipas tij, është një favor shumë i madh për vendin tonë pasi ardhja e zyrtarit të lartë të SHBA fsheh shumë mesazhe. Kryesorja për Ngjelën është që ne dhe kryesisht politika duhet ta kuptojë dhe shfrytëzojë se vizita është në favorin tonë. Ai thotë se ardhja e Blinken do tregojë shumë gjëra. Avokati shprehet se arsye mund të jetë edhe raporti mes Prishtinës dhe Tiranës dhe qejfmbetja e politikës amerikane për eliminimin e dinarit nga politika e Kosovës. Sipas Ngjelës, Blinken ka tur në Ballkan, nuk është vetëm në Shqipëri. Fakti që ka një tur politik, diçka lëviz, thotë avokati. Në intervistën e tij, Ngjela paralajmëron dhe arrestime të bujshme në radhët e opozitës. Sipas Ngjelës, SPAK po ndjek “Doktrinën e Bonapartit”, e cila fillon me goditje nga pushteti, por do kalojë dhe nga e djathta. Ai përmend goditje ministrash, ish-ministrash dhe ish-kryeministrash. Për avokatin, “nëse do ti qëndrojmë tezës që ka thënë Blinken se reforma drejtohet nga ne, natyrisht që do vinte, sepse reforma është në një udhëkryq të rrezikshëm në kuptimin politikë.”

-Avokat Ngjela, cila është rëndësia e vizitës së Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken në Tiranë?

E para dhe më e rëndësishmja është që vjen. E dyta është bërë e shpeshtë vizita e Blinken në Shqipëri, dhe e treta është që duhet të presim. Mendoj se duhet që të kemi disa favore në kuptimin politik, sepse jemi ata që deklaruan ata që ne jemi të nevojshëm. Duhet të kemi disa favore në kuptimin politik duke menduar që jemi të domosdoshëm në konfliktin mes sllavëve dhe Uashingtonit. E përmendi edhe politika amerikane. Të gjitha këto japin një favor por sa do jetë e aftë politika shqiptare t’i shfrytëzojë këto, do ta shohim hap pas hapi.

-A ishte e papritur kjo vizitë e tij?

Nuk dihet se ca po pritet, por mendoj se ne e kemi në favor dhe gjatë kësaj vizite do e shohim.

-Çfarë mendon se do diskutohet në takim me të?

Nuk mund të imagjinojmë dot se çfarë do jap dhe çfarë do të kërkoj. Nuk flasim dot me hamendje. Me siguri ne duhet që të kuptojmë se është në favorin tonë.

-Rithemelimi e ka parë pak me dyshim kjo vizitë e tij në Tiranë, madje e ka quajtur si bombë nukleare?

Opozita jonë është në dekadencë në kuptimin e mendimit politik. Nuk është hera e parë që flasin para kohe. Nuk mund të vijë sekretari i shtetit në një vend aleat dhe të mbajë fjalim kundër teje. Është pamundësi absolute, në çdo lloj politike, jo për politikat e mëdha që nuk diskutohet.

-Pse mendoni se kjo vizitë u zgjodh që të bëhet në këtë moment?

Nuk e dimë se ca ka ndodhur në konfliktet e brendshme në Ballkan. Ka ca lëvizje që i kam ndjekur, por që nuk japin përgjigje në kuptimin e një analize. Vizita e tij do tregojë shumë gjëra. Është edhe raporti mes Prishtinës dhe Tiranës dhe qejfmbetja e politikës amerikane për eliminimin e dinarit nga politika e Kosovës, pra nga Kurti.

-Çfarë do të thotë për politikën e jashtme të vendit ardhja e tij?

Ka një aleancë të veçantë mes vendit dhe politikës amerikane. Ka një faktor të madh që i ka dhënë historisë së Shqipërisë dhe i ka dhënë një shteti pavarësinë, Kosovës. Është rast i veçantë dy shtetet shqiptar në Ballkanin Perëndimor. Ai ka tur në Ballkan, nuk është vetëm në Shqipëri. Fakti që ka një tur politik, diçka lëviz.

-Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vizitën e Blinken dhe e ka falenderuar mbështetjen e amerikanëve dhe fokusin e ka vënë tek reforma e drejtësisë, keni një koment?

Sepse Blinken është ai që deklaroi që reformën në Drejtësi në Tiranë e drejtojmë ne (amerikanët). Reforma ka prekur korrupsionin. Për korrupsion kemi një ish-kryeministër. Kemi edhe një ish-zv/kryeministër dhe 2 ministra të majtë. Është doktrina e Bonapartit, duhet të fillonte majtas reforma se ata janë në pushtet. Çështja është të shikojmë sesi do avancojnë këto sepse kalojnë nga majtas djathtas. Kemi ish-kryeministrin djathtas në arrest shtëpie. Por kemi një ish-zv/kryeministër të akuzuar për korrupsion dhe 2 ministra të së majtës, e shihni se ka filluar një lloj balancimi? Kjo është doktrinë, do fillojë nga pushteti por do shkojë djathtas sepse do të kishte mangësi të moralitetit nëse fillonte ndryshe.

-Rama ka thënë se qeveria është garante për drejtësinë e re dhe të pavarur që ka arritur besimin tek publiku, duke goditur korrupsion në nivele të larta?

Para se të fillonte reforma dihej që të dyja krahët ishin të rrezikuar për korrupsion. Por, mazhoranca kishte shumicën dhe ajo ja dha votat, edhe ai që ishte me pikatje doli njëherë foli po pastaj ja dha, flas për Metën.

-Rama ka thënë se Blinken do të gjej një drejtësi të re kur të vij?

Nëse do ti qëndrojmë tezës që ka thënë Blinken se reforma drejtohet nga ne, natyrisht që do vinte, sepse reforma është në një udhëkryq të rrezikshëm në kuptimin politikë. A do të ecë në të dyja krahët kështu, ndërkohë që një krah është në politik dhe ka shumicën e votave? Kjo do të shihet, por Rama tha se unë mazhorancën do ta vë në funksion të reformës të drejtësi.

Më të lexuarat