BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Politike

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush ia dha goditjen e madhe në prapaskenë Sali Berishës dhe çfarë e pret në vijim ‘non gratën’

Spartak Ngjela zbardh të fshehtat e zgjedhjeve në Kukës: Ja kush

Avokat i njohur, Spartak Ngjela ka zbardhur të fshehtat e zgjedhjeve të parakohshme lokale të mbajtura këtë të dielë në Bashkinë Kukës, ku çifti “Berisha-Meta” humbën sërish, madje disfata ishte edhe më e thellë se rezultati i 14 majit, çka tregon qartë se ish-kryeministri në më pak se katër muaj arriti të përgjysmojë mbështetësit e tij. Përmes një statusi në rrjetet sociale, avokat Ngjela tregon se kush ia dha goditjen e madhe në prapaskenë Sali Berishës. “Kukësi sërish e hodhi Saliun në batakun e humbësit. Ishte logjike: kuksianët punojnë në Angli me shumicë dhe mbajnë familjet këtu, për t'i nxjerrë nga varfëria. Atëherë, si do të votonin ata për Saliun, i cili është ‘non-grata’ edhe në Angli edhe në Amerikë?! Po Partia Demokratike nuk e dinte këtë? Nëse nuk e mbante mend, a u kujtua tani? Si mund të ketë  një parti të djathtë në Shqipëri që të jetë anti-amerikane? Po jo vetëm kaq: përse do t'u duhej kuksianëve Saliu, për ato gënjeshtra që thotë, apo për ato që ka bërë. Gjithsesi, kur Saliu është mbi 3000 vota mbrapa në Kukës, pyetja që duhet të ngrihet nga Partia Demokratike është kjo: ku mund të fitohet me Saliun në Shqipëri? dhe përgjigjja është e thjeshtë: Askund! Atëherë? Gjithçka do të flasë majtas. Dhe kjo do të vijojë ta dobësojë edhe më shumë të djathtën në Shqipëri”, shkroi ai.

Ja çfarë e pret “non-gratën” sipas avokatit

Më tej avokat i njohur, Spartak Ngjela ka treguar edhe se çfarë e pret ish-kryeministrin Sali Berisha. Sipas tij, Berisha është i paaftë dhe se ky defekt nuk e ndihmon atë të ketë suksese.  “Po Saliu nuk e kupton këtë? Ashtu siç flet, me atë nivel logjik që po tregon, ka mundësi që edhe të mos e kuptojë. Por, Saliu duket se po mendon që me Partinë Demokratike do të mundë Amerikën në Shqipëri. (!) Domethënë që edhe Kosova, edhe Shqipëria të jenë pa mbrojtje kundër sllavëve.  Por ja, që, pikërisht kjo nuk mund të ndodhë. Kurse “non-grata” duhet t'i bindet rregullave të lojës, se po e rëndon edhe më shumë pozitën e tij në Amerikë dhe në Bashkimin Evropian. Kurse ka një aksiomë për kohën: I paafti nuk e ndryshon dot kohën e tij... Domethënë, duhet t'i nënshtrohet asaj”, shprehet ai.

Ngjela: Berisha, si Haxhi Qamili

Më herët avokati Spartak Ngjela e ka krahasuar ish-kryeministrin Sali Berisha me Haxhi Qamilin. Ngjela theksoi se Berisha foli si Haxhi Qamili kur paralajmëroi nisjen e aksionit të protestave. Madje ai deklaroi se ish-kryeministri e ka të pamundur të organizojë protesta domethënëse, pasi pretendoi se nuk ka përkrahës. “Ka folur si Haxhi Qamili. E njihni Haxhi Qamilin? Këtë thotë dhe Saliu. Do sulmoj tha, Korçën, edhe i vajti ambasadori francez dhe i tha kujdes se këtu preket interesi francez. Dëgjo çfarë i tha Haxhi Qamili. Ku pyes unë për Francën kur kam Peqinin dhe Kavajën me vete. Tani këtë thotë dhe Saliu. Do bëj luftë. Më çfarë? Si? Si Haxhi Qamili? Ku i ka përkrahësit? Nëse ai nxjerr 100 mijë njerëz në protestë tronditet dhe perëndimi dhe do kërkojnë zgjedhje të reja, por ky thotë do ta marr me dhunë”, nënvizoi avokat i njohur, Spartak Ngjela.

Më të lexuarat