BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Politike

Tabaku akuza qeverisë se nuk ka struktura për të përballur procesin e integrimit, Xhaçka i konsideron qëndrimet e PD si të padobishme

Tabaku akuza qeverisë se nuk ka struktura për të përballur

Çështja e vendosjes së flamurit të BE në institucionet shtetërore është kthyer në debat mes kryetares së Komisionit të Integrimit, Jorida Tabaku dhe Ministres së Jashtme, Olta Xhaçka dje në Parlament. Tabaku e dënoi miratimin e aktit normativ për flamurin e BE, pasi kryeministri Rama ngriti simbolin e Europës së Bashkuar në 20 korrik . Për Tabakun, Parlamenti po sillet si noter i kryeministrit. “U përpoqa të lexoja se si janë ndarë, as mish as peshk dhe sot mblidhemi për të diskutuar për flamurin. Besoj që e gjithë opozita do të mbështesë këtë akt normativ, se nuk ka asgjë të keqe, por ndiej keqardhje që parlamenti trajtohet si noter ku kryeministri më 20 korrik ngre flamurin, më pas ngre aktin normativ për të justifikuar veprimin e tij. Ne duhet të heqim dorë nga protagonizmi i tepërt dhe mania për të qenë i pari kudo”, tha fillimisht Tabaku. Më pas, ajo kërkoi që procesi i integrimit të shikohet me përulësi dhe të përcaktohen hapat e ardhshëm në realizimin e tij, duke kritikuar dhe strukturat e ngritura për realizimin e këtij procesi. “Nuk ka qenë ndonjë struktura kaq e shpërndarë në një moment kaq të rëndësishëm sa ndodhet Shqipëria. Procesi i integrimit europian na bashkon. Unë e gjykoj ta shohim me përulësi, të angazhohet parlamenti dhe të shohim çfarë të bëjmë për procesin e integrimit”, përfundoi n/kryetarja e PD. Jorida Tabaku. Nga ana  tjetër, ministrja Xhaçka i konsideroi këto qëndrime të opozitës si të padobishme dhe të pavlera lidhur me procesin e integrimit. Ajo e cilësoi opozitën se është në gjendje të papërcaktuar dhe të paqartë për shkak të përçarjes. “Më vjen keq për fjalorin e përdorur, për konceptet e gabuara që ka për vlerat europiane. Ky është diskutim i gjatë si i diskutojmë ne dhe si i diskutoni ju. Ne edhe pse u bëmë vend kandidat pritëm hapjen e negociatave për një akt ligjor e simbolik. Më vjen keq, por ju thatë që s’qenkemi as mish, as peshk. Të gjithë e dinë nuk ka as mish as peshk më shumë se ju. Më vjen keq që s’i keni kuptuar ende strukturat që janë sot për të negociuar me BE. Do ju thosha që të përmbaheshit nga këto diskutimet kodra pas bregu në një moment kaq të rëndësishëm”, tha Xhaçka.

Më të lexuarat