BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

Tabaku takime me komisionet e Çështjeve të Evropës në Austri, zbardhen diskutimet

Tabaku takime me komisionet e Çështjeve të Evropës në

Deputetja e PD, Jorida Tabaku, ka zhvilluar në Vienë takime me komisionet e Çështjeve të Europës duke diskutuar procesin e integrimit Europian dhe rrugëtimin e Shqipërisë për në BE.

Gjatë takimit me kryetarin e Komisionit Lopatka, kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europiane diskutoi në lidhje me Procesin e integrimit Europian.

Tabaku u shpreh se ndërsa Shqipëria po lundron në ujëra të turbullta të integrimit Europian angazhimi i opozitës mbetet sërishmi nisja e këtij procesi dhe integrimi. Sipas saj Bashkimi Europian dhe procesi integrues janë reformues dhe pozitiv pasi kontribuojnë si një gardin i sigurisë dhe kooperimit mes vendeve të BE dhe padyshim edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor që duhet të tejkalojnë të shkuarën dhe të shohin nga e ardhmja. Sipas kryetares së Komisionit të Integrimit Europian, Tabaku, agjenda transformuese e integrimit promovon paqen, demokracinë dhe prosperitetin duke i garantuar qytetarëve një ardhmëri më të madhe. Angazhimi i Shqipërisë me OSBE është tërësisht në përputhje me procesin e integrimit.

Më ps në fokus qe lufta kundër korrupsionit që duhet të përqendrohej në parandalimin dhe jo thjesht goditjen. Sipas znj Tabaku lufta kundër korrupsionit duhet të qe pro aktive dhe të niste nga Kuvendi Shqipërisë. Opozita, nënvizoi ajo, është e gatshme të luftojë korrupsionin dhe ka vullnetin politik për ta parandaluar atë me mjete institucionale nga kuvendi.

Më poshtë postimi në rrjetet sociale të Jorida Tabakut:

Vienë, në një ditë takimesh në parlamentin austriak me përfaqësues nga Komisioni për Çështjet Europiane të dy dhomave të Parlamentit Austriak. Një diskutim i gjerë dhe produktiv mbi procesin e integrimit Europian me fokus luftën kundër korrupsionit dhe ndërtimin e një sistemi që lufton korrupsionin që duhet të vijë nga parlamenti. Tanimë ne duhet të nisim betejën për të parandaluar korrupsionin përmes institucioneve dhe parlamenti është e vetmja rrugë që mund të implementohet kjo betejë.