BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e 4 protestuesve në bulevard që mund të përfundojnë më 12 mars në tavolinën e SPAK

Zbardhet dosja, ja provat e reja “bombastike” që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të vrarë protestuesit në 21 janar 2011 e dha Berisha e Meta: Ja çfarë pritet të ndodhë më 12 mars në Gjykatën e Lartë, ish-kryeministri rrezikon burgim të përjetshëm

Idajet Beqiri tregon provat që zbulojnë se urdhrin për të
x
BREAKING NEWS

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet Shehut”, ja të gjitha të pathënat dhe mesazhet e forta në prapaskenë nga vizita në Tiranë e Sekretarit Amerikan ndaj kryeministrit shqiptar

Pse e refuzoi Blinken darkën me Ramën te vila e “Mehmet
x
BREAKING NEWS

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver Hoxhën para se të vetëvritej

Letra e Edi Ramës për Blinken, si letra e Mehmet Shehut për Enver
x
BREAKING NEWS

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard,  ja kush është trupa gjykuese që ka futur në “terror” orkestruesit e masakrës së “21 Janarit” dhe si akuza e dytë mund ta çojë në qeli kreun e “Foltores”

Sot vuloset fati i Sali Berishës për 4 vrasjet në bulevard, 
x
BREAKING NEWS

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën, kryeministri letër sekretarit të DASH që nuk do fusë hundët në arrestimet e SPAK, ja prapaskenat pas presioneve ndaj drejtësisë

Katër mesazhet e Blinken që “zbythën” Edi Ramën,
x
BREAKING NEWS

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717 mijë të moshuar, zbardhen detaje nga fondi, si pritet të ndryshojë rregulli për indeksimin dhe ndryshimi I madh që po përgatit mazhoranca

Ja sa do të rriten pensionet në prill, përfitojnë 717
x

Politike

“Të finalizohet me një goditje të fuqishme për…”/ Vizita e Blinken në Tiranë, çfarë po paralajmëron ish-ambasadori i njohur?

“Të finalizohet me një goditje të fuqishme

Ish-ambasadori Agim Nesho, në një intervistë televizive, është shprehur se vizita e sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken, në Shqipëri duhet të fokusohet në dy çështje kryesore.

Ish-diplomati theksoi se ardhja në Shqipëri e Blinken duhet të jetë për çështjen e sigurisë së vendit, por edhe për t’i dhënë mesazh SPAK se ky institucion duhet të jetë i pavarur.

Nesho dekaroi se kjo vizitë duhet të finalizohet me goditje të fuqishme për inceneratorët.

“Situata në Shqipëri është e tensionuar për disa arsye. Tempulli i demokracisë, Parlamenti, nuk funksionon për arsye të tiranisë së maxhorancës e cila nuk lejon ngritjen e komisioneve parlamentare. Është fillimi i një krize të thellë në institucion kryesor. Së dyti, faktet alarmante për një korrupsion galopant që po zhvillohet gjatë kohëve të fundit në vend. Korrupsioni i qeverisë tek inceneratorët, PPP, porti i Durrësit janë fakte skandaloze. Qeveria duhet të kishte rënë, duhet të ishin bërë zgjedhje të reja.

Sekretari Antony Blinken duhet të vijë për dy gjëra kryesore, që duhet të jenë së pari çështjen e sigurisë dhe ç’duhet të bëjë Shqipëria për të qenë në të njëjtin front me Perëndimin si një anëtar i NATO-s.

Së dyti, që është me rëndësi, Blinken do të ketë një takim me Dumanin. Të gjithë kemi thënë që kjo ëhstë një drejtësi e derigjuar nga presioni që i bën autokrati Rama, për të kontrolluar çdo gjë në vendin tonë. Blinken do vijë të japë një mesazh që ky institucion të jetë i pavarur, jo në formën që e ka deklaruar Rama se drejtësinë e kam bërë unë, por për të thënë që kjo drejtësi i takon popullit shqiptar, nuk mund të qëndrojë e komanduar. Kjo drejtësi duhet të veprojë.

Nëse kjo vizitë do të jetë e mirëmenduar nga amerikanët, duhet të finalizohet me goditje të fuqishme për inceneratorët. Nuk e di deri ku do të vejë, por diçka duhet të lëvizë”, tha Agim Nesho.

Më të lexuarat