BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Politike

“Të gjithë janë të kapur”, Spartak Ngjela bën paralajmërimin 'bombë': Në shtator priten goditje të ashpra në rangje të larta të politikës

“Të gjithë janë të kapur”, Spartak Ngjela

Analisti i njohur Spartak Ngjela me anë të një shkrimi në rrjetet sociale ka komentuar situatën politike në vend. Ai bën paralajmërimin e fortë të situatës politike në vend, teksa shprehet se në shtator priten kërcitje prangash ndaj politikanëve.

Kanë dalë të parët dhe emrat janë shpallur, por që shenjat janë që do vijojë shpallje të tjera, se në muajin shtator gjithçka do të jetë në rangjet e larta.

Kudo po konstatohet se ka një kontroll financiar që kuptohet që nuk po drejtohet nga shqiptarët.

Dhe pikërisht këtu është shpresa.

Sepse korrupsioni masiv i të dyja qeverive: edhe të asaj që iku, por edhe të kësaj që po qeveris, janë futur në vorbullën e hetimit antikorrupsion dhe ky hetim drejtohet nga ekspertiza amerikane me shumë persona.

Dhe kuptohet se të korruptuarit janë të gjithë të kapur.

Forca e brendshme e Shqipërisë e kishte të pamundur ta luftonte korrupsionin. Madje, në mbi 25 vjet ai është kapur nga opinioni publik shqiptar, por nuk u dha asnjë goditje penale. Dhe kjo i dha të kuptuar gjithkujt që korrupsioni është një privilegj ligjor që i takon sunduesit.

Shqiptarët shihnin manipulimin e zgjedhjeve dhe nuk bënin dot asgjë.

Shqiptarët shihnin miliardat e pushtetarëve në vila dhe pallate, në jetë luksi, dhe fashiteshin me propagandën e korrupsionit të lartë që, me grupet e tyre të paguar, u “vërtetonin” shqiptarëve se kudo kështu është.

Dhe shqiptarët, të këputur nga varfëria, heshtnin dhe nuk e kuptonin dot që varfëria e tyre vinte nga grabitja që u bëhej atyre nga pushtetarët që sokëllinin për drejtësi gjatë ditës, dhe darkave pinin gjithë qejf me njeri-tjetrin, pavarësisht nga krahët e politikës, dhe në këto pije qeshnin dhe talleshin me shqiptarët.

Kurse biznesmenët e mbrojtur nga qeveritë e korruptuara fyenin dhe ofendonin shqiptarët në çdo darkë që shtronin me paratë që u kishin vjedhur po shqiptarëve. “Ky është një popull pa vlerë thoshin “; “janë të paditur”; “janë…

Por koha tregoi që askush nga shqiptarët e ndershëm dhe askush nga shqiptarët e grabitur nga korrupsioni dykrahësh në Shqipëri nuk e ndiente së brendshmi që do të vinte kjo kohë goditëse antikorrupsion. Sepse korrupsioni dukej i fuqishëm me sundim dhe me presione të ndryshme.

Dhe koha erdhi me një skemë ndërkombëtare antikrim.

Por edhe vjedhësit e mëdhenj lëvizën e ku nuk shkuan për të paguar, por kot së koti e fare kot. Askush nuk i përfilli, madje as korrupsioni i lartë i atyre vendeve ku shkuan.

Tani në Tiranë gjithçka është grumbulluar kundër krimit shtetëror që ka sjellë me varfëri ekstreme vuajtjen e shqiptarëve, por dhe kundër krimit të organizuar gjithashtu.

Në kohëra të tilla, filozofët e vendeve që kanë qenë të sunduar nga korrupsioni, kur ka filluar reforma ligjore antikorrupsion, kanë thënë: mjerë vjedhësit!

Dhe kjo kohë tani erdhi edhe tek ne. E pra: mjerë vjedhësit!

Dhe nga të dhënat që kemi, dosjet janë të grumbulluara në SPAK.

Dhe SPAK nuk drejtohet nga shqiptarët. Sekretari i Shtetit në Uashington na ka thënë që SPAK drejtohet nga ne; domethënë nga ekspertiza amerikane.

Po ne shqiptarët ç’duhet të bëjmë.

Ne jemi duke pritur goditjen e krimit shtetëror që ka varfëruar shqiptarët.

Dhe sigurisht që do të festojmë me optimizëm kur të nisë vargu i madh i të akuzuarve post Arben Ahmetaj, të cilët janë të shumtë.

Kanë dalë të parët dhe emrat janë shpallur, por që shenjat janë që do vijojë shpallje të tjera, se në muajin shtator gjithçka do të jetë në rangjet e larta.

Këto kohë janë kohët e goditjes së ashpër kundër luajtësve dhe menaxherëve realë të parave të krimit shtetëror në Shqipëri.

Më të lexuarat