BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Politike

“Të hetohen Sali Berisha dhe Ilir Meta”, analisti i njohur del me deklaratën e fortë, tregon lëvizjen urgjente që duhet të bëjë sistemi i drejtësisë: Ja ndryshimi mes Saimir Tahirit dhe ish-kryeprokurorit Llalla

“Të hetohen Sali Berisha dhe Ilir Meta”, analisti i njohur del

Ilir Yzeiri vlerësoi Saimiri Tahirin si ministrin më të suksesshëm dhe se përballja me drejtësinë tregoi dinjitetin e tij.

Ai deklaroi se shumë ministra e ish-ministra në kohën e qeverisjes Berisha i janë shmangur përballjes me drejtësinë.

"Basha u akuzua për korrupsion e shpërdorim detyre kur ishte ministër i Transportit, ai nuk u paraqit asnjëherë në sallën e gjyqit, edhe Fatmir Mediu po ashtu. Të gjitha këto janë pjesë e regjimit dhe se nuk e njihte sistemin e drejtësisë. Regjimi nuk e njihte sistemin e drejtësisë. Ndërsa ministri Tahiri nuk iu shmang asnjë seance gjyqësore", tha Yzeri në Breaking.

Më tej ai shtoi se "Mendoni se çfarë do të kishte bërë Sali Berisha nëse do të ishte ministri i tij i Brendshëm, kujtojmë 21 janari, ku Berisha  sfidoi kryeprokuroren e vendit".

"Tahiri tregoi dinjitetin e një shtetari dhe i qëndroi deri në fund, duke u përballur me drejtësinë. E në fund fare vajti të vuante dënimin, këtë vetëdije kishte ai, nuk ishte si ish-kryeprokurori Llalla. Ai është në kërkim dhe në ndjekje penale iku në Romë dhe nuk  doli përpara drejtësisë siç u paraqit Tahiri", theksoi Yzeiri.

Ndërsa ai shprehu se drejtësia duhet të japë prova për ndëshkimin e kriminalitetit me kollare, duke shtuar se duhet të nisë hetimet për ish-kryeministrin Sali Berisha dhe presidentin Ilir Meta.

"Sistemi i drejtësi po na jep prova ne si sillen ato ndaj njerëzve të regjimit. Ata  janë Sali Berisha dhe Ilir Meta, nëse nuk ngrihen akuzat ndaj tyre atëherë do të themi se sistemi i drejtësisë është i njollosur. Duhet drejtësi për kriminelët e regjimit, që nga viti 1991, u ndërtua nga Berisha një regjim i egër kriminale, që bëri që SHBA e futi në listën e kriminelëve më të egër në Ballkan. Drejtësia shqiptare duhet të gjejë kurajën e të na tregojë se çfarë do të bëjë për kriminalitetin me kollare", theksoi Yzeiri.

 

 

 

 

Më të lexuarat