BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Politike

“Të indentifikohen ndërhyrjet e huaja”/ Komisioni dezinformimit, ish-kreu i KQZ Kume zbulon nëse është zgjidhje e duhur apo jo

“Të indentifikohen ndërhyrjet e huaja”/ Komisioni

Ish kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Kristaq Kume thotë se miratimi i komisionit të dezinforimit, është i nevojshëm dhe i mirëpritur.

Në një intervistë televizive, Kume u shpreh se duhet të idenfitikohen ndërhyrjet e huaja.

“Duke iu referuar kërkesës së bërë dhe që është miratuar si e tillë, do të thoja, e vlerësoj si një lëvizje në kohë, si një lëvizje që është e nevojshme të bëhet sepse ne si shoqëri, jemi duke u përballur me probleme të cilat keqndikojnë në ecurinë e përgjithshme të zhvillimit demokratik të vendit, në proceset zgjedhore, në sjelljen e aktorëve të ndryshëm politikë, jo vetëm në zgjedhjet, por në të gjitha veprimtarinë e tyre. E parë në një plan të përgjithshëm, referuar asaj çka ne kemi ndeshur konkretisht dhe çka pritet të ndodhë, ngritja e një strukture të tillë në Kuvendin e Shqipërisë, me këtë lloj dhe për të trajtuar këtë lloj problematike, është e mirëpritur. Nëse i referohemi kërkesës, unë, ka momente të cilat më duken se kanë dashur, ose duke dashur që të këmbëngulin për vlerën dhe rëndësinë e madhe që ka ngritja dhe funksionimi i një strukture të tillë ad hoc në Kuvendin e Shqipërisë, është denatyruarqëndrimi ndaj asaj dhe mënyrën sesi duhet të veprojë Kuvendi i Shqipërisë.

Komisioni duhet të identifikojë këto ndërhyrje, duhet t’i gjurmosh. Duhet të kesh fuqi identifikuese për këtë gjë. Nuk më duket se e ka Kuvendi një gjë të tillë. Ekspertët janë për t’i dhënë informacion komisionit, që komisioni të mund të gjykojë dhe të marrë vendime. Produkti që duhet të sjellë një komision është, çfarë do bëhet në legjislacionin, si duhet dhe jo të ketë kryefjalë gjurmimin, identifikimin. Ajo që ne kemi nevojë, komisioni duhet të dalë me një draft që duhet të miratohet nga Kuvendi i Shqipërisë për ndryshime që duhet të bëhen në ngehinën legjislative tonën”, theksoi ai.