BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Politike

"Të miratojë propozimin", Teliti thirrje Kuvendit për minimumin jetik: Emergjencë ekonomiko-sociale kombëtare

"Të miratojë propozimin", Teliti thirrje Kuvendit për

Këshilltari për Çështjet Ekonomike i Rithemelimit, Dorjan Teliti për mes një reagimi në llogarinë e tij në "Facebook" ka reaguar në lidhje me gjendjen ekonomike të pjesës më të madhe të shqiptarëve. Në shkrimin e tij Teliti i ka bërë thirrje Kuvendit të Shqipërisë të miratojë propozimin e opozitës për vendosjen e minimumit jetik.  

Teliti ka deklaruar se minimumi jetik prej të paktën 200 euro është emergjencë ekonomiko-sociale kombëtare. Ai shkruan se sot më shumë se gjysma e popullsisë nuk ka mundësinë të blejë ilacet cilësore që i nevojiten, por ato më të lirat. Teliti ka kërkuar që Kuvendi të miratojë propozimit të demokratëve për zgjidhjen e situatës, duke e quajtur miratimit të minimumit jetik si detyrim të deputetëve në Parlament.

Reagimi i plotë:

"Minimumi jetik prej të paktën 200 euro është emergjencë ekonomiko-sociale kombëtare.
Sot më shumë se gjysma e popullsisë (pensionistë, familje me ndihmë ekonomike dhe aftësi të kufizuar) jeton në mjerim, stres dhe fatkeqësisht shpeshherë me aq pak para ne xhepin e tyre sa mund të konsumojnë edhe vetëm një vakt ushqim në ditë.

Sot më shumë se gjysma e popullsisë nuk ka mundësinë të blejë ilacet cilësore që i nevojiten, por ato më të lirat. Ilacet e rimbursueshme shpeshherë nuk janë as cilësore dhe për më tepër nuk jepen sipas diagnozës së pacientit. Sot më shumë se gjysma e popullsisë nuk e dinë cdo të thotë të shkosh në dyqan e të blesh një rrobë apo një palë këpucë të reja. Sot të vetmit që u qesh buza janë këpucarët dhe ata që shesin rroba të përdorura…të vetmet vende ku shikon rradhë të gjata me njerëz në dukje qartësisht të trishtuar.

Që prej qershorit 2023, kemi prezantuar zgjidhjen tonë konkrete, duke kërkuar nga Parlamenti miratimin një orë e më parë të propozimit tonë mbi minimumit jetik, duke ndërmarrë kështu një hap sa të rëndësishëm po aq edhe kurajoz që shkon tërësisht në të mirë të shqiptarëve më të ardhura të ulta dhe mbështetjes së konsumit dhe ekonomisë në tërësi. Miratimi i minimumit jetik është detyrim i 140 deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë.", shkruan Teliti.

Më të lexuarat