BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Politike

Tensionet Athinë-Tiranë/ Media greke zbardh prapaskenat e bujshme: Ja pse ministri Dendias refuzoi ftesën për hapjen e bazës ajrore të Kuçovës

Tensionet Athinë-Tiranë/ Media greke zbardh prapaskenat e bujshme: Ja

Ministria e Mbrojtjes e Shqipërisë tha të shtunën se ministri i Mbrojtjes Nikos Dendias refuzoi një ftesë për hapjen e një baze ajrore të rinovuar të NATO-s në Kuçovë në fillim të marsit, duke hedhur poshtë një raport të shtypit se zyrtari grek ishte injoruar.

Ftesa është dërguar më 29 janar nga ministri shqiptar i Mbrojtjes, Niko Peleshi, tha ministria. Më 14 shkurt, Ministria e Mbrojtjes e Greqisë u përgjigj se për shkak të angazhimeve të planifikuara tashmë, Dendias nuk do të mund të merrte pjesë në ceremoninë në Kuçovë më 4 mars. Në vend të kësaj, morën pjesë zyrtarë të lartë të Ambasadës Greke në Tiranë.

“Na vjen keq për lajme të tilla që nuk pasqyrojnë të vërtetën dhe realitetin në lidhje me bashkëpunimin tonë me shtetin tonë fqinj, Greqinë, dhe mund të kontribuojnë në keqkuptime të mëtejshme mes dy vendeve tona mike”, tha ministria.

“Shqipëria dhe Greqia gëzojnë një nivel të shkëlqyer bashkëpunimi për sigurinë dhe mbrojtjen si dy aleatë të përkushtuar të NATO-s. Ne i jemi mirënjohës Greqisë (dhe Italisë) që prej vitesh kryejnë Policimin Ajror për vendin tonë”, shtoi ai.

Burime të mbrojtjes i kishin thënë “Kathimerinit” se megjithëse Forcat Ajrore të Greqisë marrin pjesë në mbrojtjen e hapësirës ajrore të Shqipërisë së bashku me Italinë, asnjë ftesë nuk ishte bërë. Ata kishin shtuar megjithatë se edhe nëse pala greke do të ishte ftuar, gjendja aktuale e marrëdhënieve mes dy vendeve nuk do të lejonte praninë e zyrtarëve apo avionëve luftarakë.

Më të lexuarat