BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Politike

Veto ndaj Shqipërisë kundrejt lirimit të Belerit, Kreshnik Spahiu "shpërthen" ndaj Greqisë: Nuk ka fuqinë e ’97-ës ku loboi te ndërkombëtarët për mos njohjen e presidentit…

Veto ndaj Shqipërisë kundrejt lirimit të Belerit, Kreshnik Spahiu

Juristi Kreshnik Spahiu ka komentuar tre kushtet që i ka vendosur Greqia Shqipërisë në mënyrë që të mos pengojë anëtarësimin e vendit tonë në BE.

Në një studio televizive, ai theksoi se Greqia i ka vendosur Shqipërsë veto dhe në vitin 1997 pasi autoritetet shqiptare arrestuan tre bashkëpunëtorë të Fredi Belerit.

Megjithatë ai theksoi se kanë ndryshuar politikat në krahasim me vitit ’97 pasi asokohe ndërkombëtarët ishin krah Greqisë ndërsa tani është e kundërta.

“Greqia edhe herë tjera e ka vendosur veton kundër Shqipërisë. Për të njëjtat arsye, 1995, 1996, 1997, Greqia ka mbajtur të njëjtin qëndrim ndaj bashkëpunëtorëve të Fredi Belerit që ishin arrestuar nga drejtësia shqiptare. Në kërkim të lirimit të tyre të këtyre eksponentëve të organizatës Omonia.

Në vitin 1995, 1996, 1997 Greqia ka bllokuar Shqipërinë në çdo proces të stabilizim asociocmit në këtë periudhë dhe nga ana tjetër, loboi dhe ndërkombëtarisht duke vendosur ndërkombëtaarët kundër qeverisë shqiptare, të cilat në vitin 1997 nuk njohën rizgjedhjen e Berishës president në atë periudhë. Por rrethanat kanë ndryshuar. Le të themi që aktualisht Uashingtoni, Berlini e Parisi janë rreshtuar në krahun e Shqipërisë dhe jo të Athinës.

Ka një strategji për të anëtarësuar Ballkanin Perëndimor në BE dhe një veto e Greqisë do të bllokonte gjeopolitikën në rajon. Për momentin nuk mendoj se Greqia ka fuqinë ta pengojë por ka potencialin dhe të drejtën e votës proceduriale për ta vonuar këtë proces. Ata të cilët nuk e marrin seriozisht konfliktin diplomatik me Greqinë e kanë shumë gabim. Sot BE po shpenzon shumë energji financa diplomaci, kohë me konfliktin etnik në Veri të Kosovës që kërkojnë autonomi të komunave serbe. Perëndimi dhe SHBA nuk duan të ketë një gjë të tillë në jug të Shqipërisë. Prandaj mendoj se Perëndimi nuk do të tolerojë dhe nuk do të pranojë betimin e Fredi Belerit”-theksoi Spahiu.

 

Më të lexuarat