BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Politike

Vizita e Ramës në Francë, Le Figaro citon në artikull kryeministrin shqiptar: Të jesh pro evropian, do të thotë të jesh pro francez

Vizita e Ramës në Francë, Le Figaro citon në artikull

Prestigjozi franceze "Le Figaro” i ka dedikuar një artikull vizitës së kryeministrit Edi Rama ditën e djeshme në Elysee ku mbajti dhe një konferencë për shtyp me presidentin Emmanuel Macron. Në artikull shkruhet se Rama vlerësoi dje partneritetin me Francën duke theksuar se ”të jesh pro evropian do të thotë të jesh pro francez”, ndërkohë që presidenti francez, Emmanuel Macron vlerësoi një “marrëdhënie unike” mes dy vendeve si dhe rrugën e Shqipërisë drejt Evropës. 

Artikulli shton se të dy vendet nënshkruan gjithashtu një marrëveshje ndërqeveritare që përfshin dhënien e një kredie prej 120 milionë eurosh nga Agjencia Franceze e Zhvillimit (AFD) për të ndihmuar Tiranën në drejtim të efiçencës së energjisë.

Artikulli i plotë i Le Figaro:

Kryeministri shqiptar Edi Rama vlerësoi të premten partneritetin me Francën, duke pretenduar se të jesh “pro-evropian do të thotë të jesh pro-francez” dhe Emmanuel Macron vlerësoi një “marrëdhënie unike” mes dy vendeve si dhe rrugën nga Shqipëria drejt Evropë . 

“Ne jemi pro-francez, sepse të qenit pro-francez është një pikë referimi për të qenë “pro-evropian”. Nuk mund të jesh pro-evropian dhe të mos jesh pro-francez ”, deklaroi Edi Rama në frëngjisht gjatë një vizite në Elysée.

“Shqiptarët, të them të drejtën, ishin pak skeptikë për Francën disa vite më parë. Sot e kuptojnë se Shqipëria ka një mik tjetër të ngushtë ”, vijoi kryeministri, i cili ka studiuar në Francë. “Nëse keni nevojë ndonjëherë që dikush të jetë me ju në një kohë të vështirë të jashtëzakonshme, telefononi një shqiptar! Ai do të jetë këtu!", premtoi ai.

"Revolucion i thellë"

Emmanuel Macron, nga ana e tij, përshëndeti "një revolucion të thellë, një hapje të vendosur" të këtij ish vendi të bllokut komunist dhe "të gjitha reformat, tekstet e marra dhe kapacitetin për të ecur përpara nën komandën tuaj". 

“Unë jam i admiruar për rrugën që po bën vendi juaj, për ndjenjën shumë të thellë evropiane dhe do të thosha ndoshta, por francezët janë, pra, edhe më shumë se europianë, pro-francezë ”, nënvizoi ai. “Për shkak se jeni ju, sepse jemi ne, marrëdhënia është unike dhe falë kësaj pune të përbashkët do të jetë edhe më e fortë nesër ”, shtoi ai.

Të dy vendet nënshkruan gjithashtu një marrëveshje ndërqeveritare që përfshin dhënien e një kredie prej 120 milionë eurosh nga Agjencia Franceze e Zhvillimit (AFD) për të ndihmuar Tiranën në drejtim të efiçencës së energjisë.