BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Politike

Zaptuan foltoren dhe bllokuan seancën plenare, Berisha dhe 4 deputetë të “Rithemelimit” përjashtohen për 10 ditë nga Kuvendi, Gjekmarkaj “thumbon” Alibeajn për nismën e shkarkimit të Nikollës

Zaptuan foltoren dhe bllokuan seancën plenare, Berisha dhe 4 deputetë

5 deputetë demokratë të Grupit të Rithemelimit në PD përjashtohen për 10 ditë nga Parlamenti dhe komisionet parlamnetarë, pasi bllokuan punimet e Kuvendit ditën e enjte. Ish-kryeministri Sali Berisha dhe deputetët e tjerë të “Foltores” Flamur Noka, Belind Këlliçi, Edmond Spaho dhe Edi Paloka u ndëshkuan dje nga Sekretariati për Etikën, Votimet dhe Procedurat në Kuvend. Përjashtimi i tyre erdhi pas kërkesës të 7 deputetëve të PS: Ismet Beqiraj, Petro Koçi, Arben Pëllumbi, Ermonela Felaj, Mimi Kodheli, Denis Deliu dhe Gerta Duraku, që cilësuan të pahijshme dhe jo etike zaptimin e foltores së parlamentit, krijimin e kaosit dhe bllokimin e punimeve të Kuvendit nga 5 deputetët demokratë. Pas përjashtimit nga seanca e djeshme, Kryesia e Kuvendit vendosi një masë akoma më penalizuese ndaj Berishës, Palokës, Këlliçit, Spahos dhe Nokës. Ky vendim erdhi pasi të enjten PS nuk pranoi ndryshimin e rendit të ditës në Kuvend për të thirrur në interpelancë kryeministrin Edi Rama, për të dhënë shpjegime lidhur me skandalin e ish-agjentit të FBI të arrestuar, Charles McGonigal, i cili akuzohet se ka marrë ryshfet 225 mijë dollarë nga Rama për të lobuar kundër PD. Në këtë situatë, demokratët e Berishës bllokuan punimet duke detyruar kryetaren e Parlamentit, Lindita Nikolla të mbyllë seancën pas 1 ore.

Kërkesa e 7 deputetëve të PS

“Në seancën plenarë të datës 26.01.2023, pesë deputetë të opozitës, Sali Berisha, Flamur Noka, Belind Këlliçi, Edmond Spaho dhe Edi Paloka u sollën në mënyrë të pahijshme dhe jo etike, duke penguar zhvillimin e rregullt të seancës plenarë dhe duke shkaktuar kaos në seancë. Konkretisht këta pesë deputetë, zaptuan foltoren dhe penguan zhvillimin normal të seancës plenare, duke bërë të pamundur që deputetët të merrnin fjalën, siç ishte parashikuar në rendin e ditës. Edhe pas tërheqjes së vëmendjes dhe dhënies së vërejtjes nga drejtuesja e seancës, deputetët e sipërcituar vazhduan të pengonin zhvillimin e rregullt të seancës plenare, duke mbajtur të zaptuar foltoren. Gjithashtu, drejtuesja e seancës u detyrua të merrte edhe masën disiplinore‘Për përjashtimin nga seanca plenare’ ndaj tyre, por pavarësisht kësaj, këta deputetë nuk pranuan të dalin nga salla’. Bazuar në Rregulloren e Kuvendit, neni 63, pika 1, gërma ‘ç’ dhe neni 65/1, pika, gërma ‘a’, kërkojmë marrjen e masës disiplinore ‘Përjashtim nga pjesëmarrja në komisione dhe në seancë plenare deri në 10 ditë’ ndaj këtyre deputetëve”, thuhet në kërkesën e 7 deputetëve socialistë”, shkruhet në kërkesën e 7 deputetëve të PS drejtuar Sekretariatit për Etikën, Votimet dhe Procedurat në Kuvend.

Gjekmarkaj: Më mirë të shkarkonim Ramën në vend të Nikollës po të kishim votat

Deputeti demokrat dhe n/kryetari i Kuvendit, Agron Gjekmarkaj la të kuptohet se iniciativa e grupit parlamentar të PD për nisjen e procedurës së shkarkimit të Lindita Nikollës për keqpërdorim të detyrës dhe dëmtim të parlamentarizmit, duke u kthyer të enjten në “mburojë” të Edi Ramës, është në fakt iniciativë vetëm e kreut të deputetëve të PD, Enkelejd Alibeaj. Sipas Gjekmarkajt, Alibeaj nuk e ka konsultuar këtë nismë me deputetët e tjerë demokratë. Në rrjetet sociale, Gjekmarkaj komentoi duke thumbuar Alibeajn se shkarkimi i Nikollës është i pavlerë pasi nëse opozita do të gjente votat më mirë të shkarkonte kryeministrin Edi Rama. Gjekmarkaj shkoi më tej duke akuzuar Alibeajn se po tërheq vëmendjen e opinionit publik nga skandali “McGonigal” dhe po bën favor ndonjë elementi të brendshëm në PS kundër kryetares së Kuvendit. “Nisma individuale për shkarkimin e zonjës Nikolla është e pakonsultuar me grupin e PD. Kjo bëhet për të spostuar vëmendjen në renditjen e temave politike dhe për ndonjë qokë brenda në PS. Nëse ne do kishim votat për të hequr Nikollën, nuk ‘shtiem’ në ajër, prandaj më mirë shkarkojmë Ramën dhe e mbyllim çështjen e pushtetit. Kësisoj i kursejmë vendit edhe revolucionin!”, komentoi Gjekmarkaj.

Më të lexuarat