BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Politike

Zbardhen të tjera detaje nga “puçi” që Gazment Bardhi i bëri Sali Berishës, ja manovrat me procedurat që ndoqi Kuvendi për të lënë “non-gratën”jashtë grupit të PD

Zbardhen të tjera detaje nga “puçi” që Gazment

Zbardhen të tjera detaje nga “puçi” që Gazment Bardhi i bëri Sali Berishës. Një ditë më parë gazeta “SOT”, zbuloi se të gjithë deputetët e përjashtuar nga Lulzim Basha janë kthyer në grupin e Partisë Demokratike, përveç Sali Berishës. Ndërkohë dje Kuvendi i Shqipërisë në një njoftim zyrtar ka shpjeguar se përse Berisha ka mbetur jashtë, duke theksuar se ai nuk ka qenë anëtar i grupit të PD që prej nisjes së legjislaturës. Sipas njoftimit, me kërkesë të Bardhit në grup janë kthyer të gjithë deputetët që kanë qenë anëtarë të grupit të PD që prej nisjes së legjislaturës më 10 shtator. “Në datën 9 prill 2024 Kuvendi është njoftuar nga z. Gazment Bardhi mbi “Revokimin e të gjitha vendimeve për masa disiplinore të marra nga grupi gjatë kësaj legjislature.” Deputeti Sali Berisha, prej fillimit të legjislaturës, nuk ka qenë anëtar i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike”, thuhet në njoftim. Ndërkaq kreu i grupit u pyet dy ditë më parë nga gazetarët për këtë zhvillim dhe ai devijoi, duke ngritur pikëpyetje nëse vërtet ka kërkuar afrimin e Berishës. Bardhi theksoi se njeh grupin parlamentar demokrat si të tërë, atë që u shpërfaq në mbledhjen e 5 shtatorit 2023, përfshirë në të edhe Sali Berishën. Mirëpo kjo njohje është vetëm në "mendjen" e Bardhit, pasi në dokumente nuk figuron si e tillë. Kreu i grupit demokrat duhet të kishte parasysh këtë para se të përpilonte kërkesën. Natyrshëm lind pyetja: "A mos është kjo një tentativë e Bardhit për ta lënë Berishën jashtë grupit të PD. "Unë do t'i qëndroj arsyes pse kam dalë të ju komunikimi i grupit parlamentar është i qartë, besoj se është një çështje e tejkaluar problematika brenda PD-së. Çdo tentativë për të zhvendosur vëmendje nga tema që janë në interes të qytetarëve për të rikthyer vëmendjen tek përçarja nuk do të marrë vëmendje tonë. Grupi i PD-së është bashkuar që në 5 shtator 2023”, deklaroi Bardhi për mediat.

Ja kërkesa e Bardhit drejtuara Nikollës

Ndërkohë kujtojmë se një javë më parë Gazment Bardhi kërkoi të revokohen përjashtimet e Lulzim Bashës, duke kthyer deputetët e PD në Grupin Parlamentar, mes tyre dhe Sali Berishën. Bardhi, i cili mban dhe postin e nënkryetarit të demokratëve të Rithemelimit i ka dërguar një letër kryetares së Kuvendit, Lindita Nikolla mbi ndryshimin e përbërjes së Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike. “"Në emër të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike ju njoftoj se në mbledhjen e Grupit të datës 03 Prill 2024, në përputhje me neneve 15 dhe 16 të Rregullores së Kuvendit, si dhe Rregullores s? Brendshme të Grupit Parlamentar, është vendosur "Revokimi i te gjitha vendimeve për masa disiplinore të marra nga grupi gjatë kësaj Legjislature". Për këtë arsye, të gjithë deputetët që janë vetëdeklaruar në nisje të kësaj Legjislature në përbërje të Grupit Parlamentar, rikthehen/konsiderohen si anëtarë të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike duke filluar nga  data 3 Prill 2024. Në këtë kushte, në mbështetje të nenit 16 të Rregullores së Kuvendit, lutem të pasqyrohet ky ndryshim i përbërjes së Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike në organet e Kuvendit”, shkruhet në letrën e Bardhit që  përmban datën 9 prill 2024”, thuhet ndër të tjerë në letrën e Bardhit.

Reagimi i PD zyrtare

Ndërkaq i menjëhershëm ishte edhe reagimi i sekretarit të Përgjithshëm të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka ironizuar vendimin e Lindita Nikollës për të pranuar kërkesën e Gazment Bardhi për të rikthyer në Grupin Parlamentar të gjithë ligjvënësit demokratë të përjashtuar nga Lulzim Basha. “Lindita Nikolla kuron qëndrimet politike të PD, mendoni ku ka shkuar grotesku”, u shpreh ai jashtë Kuvendit, teksa shtoi se është rezultat i “pazareve të natës”. Por Enkelejd Alibeaj theksoi se “asnjë i korruptuar dhe asnjë ‘non-grata’ nuk do të jetë pjesë e PD”, referuar ish-kryeministrit Sali Berisha.

Më të lexuarat