BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Politike

Zgjedhjet e 14 majit/ VOA: PD e Alibeajt vendos në limitet e afatit për regjistrimin në KQZ

Zgjedhjet e 14 majit/ VOA: PD e Alibeajt vendos në limitet e afatit

Në prag të skadimit të afatit ligjor të 27 marsit për të dorëzuar emrat në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Partia Socialiste miratoi në mbledhjen e kryesisë mbrëmjen e të shtunës listën e kandidatëve për kryetarë në të 61 bashkitë e vendit.

Socialistët rikandiduan në këto zgjedhje vendore pjesën më të madhe, ose 45 nga 61, të kryebashkiakëve, që janë aktualisht në detyrë, dhe vetëm 16 kandidatë janë të rinj në disa bashki të mëdha dhe në një duzinë bashkish më të vogla.

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla, deklaroi se rikandidimet e kryebashkiakëve janë të merituara, ndërsa edhe kandidatët e rinj kanë fituar besimin e forumeve të partisë.

“Partia Socialiste ka përgjegjësinë që të zgjedhë kryebashkiakët e ardhshëm, ndërsa rivalët tanë po zgjedhin kandidatët e tyre në seli të ndryshme”, tha zoti Balla.

Mes emrave të kandidatëve të rinj socialistë është Benet Beci, që la mandatin e deputetit për të garuar për kryebashkiak në Shkodër, ku pushtetin vendor e ka opozita.

Kandidati i ri për bashkinë e Vlorës është Ermal Dredha, ku socialistët nuk rikandiduan kryetarin aktual Dritan Leli.

Në të njëjtën kohë me socialistët zhvilloi një mbledhje deri vonë pas mesnate edhe Partia Demokratike e opozitës e drejtuar nga nënkryetari Enkelejd Alibeaj.

Sipas njoftimeve, kryesia dhe kolegji i kryetarëve diskutuan jo aq për emrat e kandidatëve, por më shumë mbi format dhe kriteret e kandidimit të kësaj partie opozitare, që është regjistruar nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve si subjekt zgjedhor.

Burime nga mbledhja bënë me dije për shtypin se vendimet përfundimtare mund të arrihen të dielën, kur ajo pritet të rinisë.

Sekretari i përgjithshëm i kësaj partie, Gazment Bardhi, deklaroi sërish para kësaj mbledhje se “do të vazhdonte përpjekjet deri në afatet e fundit, që të siguronte bashkëpunimin mbi kandidatura të përbashkëta” nga një pjesë tjetër e opozitës, që mbështet ish kryeministrin Sali Berisha.

Ky i fundit ka refuzuar bashkëpunimin me zotin Alibeaj si dhe bashkimin e kandidatëve në një listë të përbashkët.

Mospajtimet mes tyre sa vijnë e thellohen qysh nga koha kur zoti Berisha u shpall non grata nga SHBA-të për korrupsion domethënës dhe cënim të demokracisë, e sidomos pas përjashtimit nga grupi parlamentar i PD-së prej ish kryetarit Lulzim Basha.

Emrat e kandidatëve të përzgjedhur nga grupimi i mbështetësve të ish kryeministrit Berisha pritet të dërgohen në KQZ nga Partia e Lirisë, me të cilën kanë një marrëveshje bashkëpunimi.

Zoti Berisha dhe ndjekësit e tij nuk u regjistruan nga KQZ si subjekt zgjedhor për mungesë dokumentash, ndaj kandidatët për kryetarë dhe këshilltarë të tyre pritet të përfshihen në lista të përbashkëta me Partinë e Lirisë të ish presidentit Ilir Meta.

Në një tjetër mbledhje të opozitarëve, ish kryeministri Berisha ka bërë të ditur edhe një skemë ndarjeje të listës për kandidatët e këshillave bashkiakë, mes demokratëve, PL-së, PBDNJ-së dhe PDK-së, “duke ndarë së bashku edhe riskun edhe avantazhet”./ Marrë nga VOA

Më të lexuarat