BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Politike

Zheni Gjergji në PE: Shoqëria civile duhet të ketë një rol më të madh dhe përkundrejt qeverisjes

Zheni Gjergji në PE: Shoqëria civile duhet të ketë një

Në Bruksel po mbahet takimi i Komitetit Parlamentar të Stabilizim Asocimit BE-Shqipëri. Palët patën debate për çështjen e ligjit anti shpifje dhe lirisë së medias në tërësi. Ndërkohë e pranishme në këtë takimi ishte edhe deputetja e Partisë Demorkatike, Zheni Gjergji si pjesë e Delegacionit në Komitetin Parlamentar të Stabilizim Asociimit BE-Shqipëri. Znj. Gjergji në fjalën e saj u ndal në mungesat e hapësirave që sot ka shoqëria civile në Shqipëri. Duke përmendur gjetjet e progres raportit të vitit 2022, ajo tha se pavarësisht miratimit në parim të ligjit të ri për OJF në vitin 2021 “për regjistrimin e organizatave jofitimprurëse”, zbatimi i tij konkret është ende jo funksional, çka e pengon një pjesëmarrje kuptimplotë e saj mbi rolin që ajo ka në zhvillimin e forcimin e demokracisë funksionale në vend. Po ashtu znj. Gjergji u shpreh se shoqëria civile duhet të ketë një rol më të madh dhe përkundrejt qeverisjes, e duke e vendosur këtë të fundit në pozita përgjegjshmërie. Nisur nga rëndësia që paraqet procesi i negociatave për anëtarësim, lipset nevoja që shumica e majtë të mbështesë atë çka grupi parlamentar i PD ka nxitur, “një rol proaktiv i shoqërisë civile”, sikundër dhe vetë KE e ka theksuar në progres raport, ku ky rol të shtrihet jo vetëm në veprimtarinë e komisioneve parlamentare – me ekspertizat objektive, por dhe në grupet e punës – brenda mekanizmave parlamentare, për procesit të integrimit.

Ja fjala e deputetes së PD, Zheni Gjergji si pjesë e Delegacionit në Komitetin Parlamentar të Stabilizim Asociimit BE-Shqipëri:

Të nderuar përfaqësues të COREPER, të dashur zonja dhe zotërinj, të dashur kolegë!

Përsa i përket “Organizatave të Shoqërisë Civile”, sikundër është evidentuar dhe në periudhën e mëparshme periodike të progres raportit të vitit 2021, progresi i vendit në këtë fushë ka qenë tepër i kufizuar. Shqipërisë i është kërkuar, “zbatimi i udhërrëfyesit për krijimin e një mjedisi të favorshëm për shoqërinë civile”. Sërish në progres raportin e fundit të 2022, vendi nuk ka shënuar progres të mëtejshëm, përsëri është arritur progres i kufizuar në lidhje me këtë rekomandim dhe janë paraqitur kërkesa të reja ndaj qeverisë duke evidentuar se:

“Shqipëria ende nuk ka filluar zbatimin e ligjit të ri për regjistrimin e organizatave jofitimprurëse të miratuar në qershor 2021 në mënyrë që të sigurohet një pjesëmarrje kuptimplotë e saj mbi rolin që ajo ka në zhvillimin e forcimin e demokracisë funksionale.”

Po ashtu një aspekt thelbësor mbi rolin e shoqërisë civile, duke ushtruar një rol proaktiv përkundrejt qeverisjes, e duke e vendosur këtë të fundit në pozita përgjegjshmërie. Evidentohet se roli thelbësor i saj për kontribuar në seancat e komisioneve parlamentare është lënë pas dore për shumë vite. Edhe pse opozita ka ftuar të ripërtërijë rolin e organizatave të shoqërisë civile të kenë këtë rol të pazëvendësueshëm i cili është dhe në interes të opinionit të gjerë publik, kjo ende nuk është mirëpritur me veprime konkrete nga ana tjetër e mazhorancës së majtë. Në këtë kontekst më lejoni të shpreh dhe një herë, dhe në emër të Grupit tonë parlamentar që në procesin aktual të “negociatave të anëtarësimit” në kuadër të Parlamentarizmit dhe mekanizmave të saj, shumica qeverisëse e PS duhet të shfaqë vullnet politik për të miratuar sëbashku rijetëzimin e rolit të shoqërisë civile. Është thelbësore që ta materializojmë në një angazhim konkret sa më parë.

Më të lexuarat