BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x
BREAKING NEWS

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare? Niko Peleshi jep lajmin: Nënshkruhet sot kontrata 6 milionë dollarë

Çfarë do të ndodhë në hapësirën shqiptare?
x

Rajoni

A është dokumenti i ri nga Franca dhe Gjermania për marrëdhëniet mes Beogradit dhe Prishtinës vetëm një “tullumbace prove”?

A është dokumenti i ri nga Franca dhe Gjermania për

 Analisti Fahrudin Kladni?ani ka komentuar planin francez dhe gjerman për Kosovën dhe Serbinë. Dihet se të dërguarit e Francës dhe Gjermanisë kanë vizituar Beogradin dhe është fare e sigurt se ka pasur diskutime serioze për zgjidhjen e krizës afatgjatë politike ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, pra për normalizimin përfundimtar të marrëdhënieve apo pranimin e realitetit politik dhe social. në Kosovë” ka thënë për Danas politologu. “Shfaqja e tekstit të një kornize të re potenciale për normalizimin e marrëdhënieve mund të interpretohet si një lloj tullumbace provuese, për të vlerësuar se si do të reagojë publiku në Serbi, por edhe në Kosovë, ndaj tekstit të marrëveshjes. Në fund të fundit, nga lajmet e publikuara nga mediat, nuk shoh një lëshim të vetëm që duhet të bëjë Kosova, mbi të gjitha në lidhje me Bashkimin e Komunave Serbe, të cilin Aljbin Kurti nuk e dëshiron si realitet të ri politik në Kosovë”, thotë Kladniçanin. Është e rëndësishme të monitorohet se si do të reagojnë Rusia, Amerika, administrata evropiane dhe zyrtarët serbë ndaj shfaqjes së kësaj “kornize të re”. Nëse ndiqni fjalorin e kancelarit gjerman Olaf Scholz, ai është shumë më i qartë për çështjen e Kosovës, ndryshe nga kancelarja e mëparshme gjermane Angela Merkel, kështu që ardhja e personave të rëndësishëm nga Franca dhe Gjermania duhet të ketë sjellë ndonjë rezultat, do të shohim nëse është ky kuadër i ri,” thekson ai për Danas. Megjithatë, vëren ai, drafti na vjen nga burime të paidentifikuara të publikuara, të cilat njohin pavarësinë e Kosovës. “Në seancën e posaçme të Kuvendit të Serbisë, e cila iu kushtua Kosovës, nuk u fol as edhe një fjalë për tekstin e mundshëm të kësaj marrëveshjeje, as në sinjalet e vogla që do të tregonin se diçka ekziston në letër”, përfundon Kladnçanin.

Më të lexuarat