BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Rajoni

Akuzohet për ngacmime seksuale në universitet, gazetarja zbardh detaje mbi vendimin për largimin nga detyra të profesorit: I jashtëligjshëm për shkak se...

Akuzohet për ngacmime seksuale në universitet, gazetarja zbardh detaje

Një profesor në Universitetin e Prishtinës është akuzuar për të paktën 27 raste për ngacmime seksuale, ku Këshilli i Etikës ka vendosur pezullimin e tij. Ky vendim nuk është mirëpritur nga studentët, të cilët kanë protestuar pasi kërkojnë pezullimin e tij.

Gazetarja nga Kosova Anita Nikaj tha në një intervistë televizive, se çështja është në duart e prokurorisë dhe nëse ajo e shpall të pafajshëm pasi nuk ka prova të dokumentuara, profesori rikthehet sërish në auditore.

“Vendimi i këshillit të etikës është i jashtëligjshme pasi duhet të ketë 5 anëtarë nga 4 që ka. Këshilli pezulloi profesorin deri në vendimin e ardhshëm që do merret nga prokuroria. Nëse ajo vendos mos me ndjek këtë rast profesori ka të drejtë për t’u rikthyer sërish në vendin e punës në Universitetin e Prishtinës. Vendimi i marrë nga 4 anëtar nuk është i ligjshëm. Për me qenë vendimi më i saktë ky profesor duhet të përjashtohet nga Universiteti i Prishtinës. Kemi 27 raste që e akuzojnë për ngacmim dhe meqë çështja u bë mediatike, polica mori përsipër çështjen.  Profesori ka gjasa të rikthehet sërish në auditor pasi nuk ka prova të dokumentuara dhe se në të ardhmen mund edhe të padisë universitetin e  Prishtinës. Ai është larguar edhe nga një shkollë e mesme për akuza të njëjta për ngacmim”, tha Nikaj.

Për gazetaren Nikaj është pikërisht mundësia e lartë për rikthimit të profesorit në auditor që ka nxitur dhe protestat e studentëve. Ajo tha se ky nuk është rasti i vetëm, pasi sipas saj në Universitetin e Prishtinës ka një zinxhirë profesorësh që ngacmojnë studentet.

“Profesori mendon se njerëz të tjerë fshihen pas akuzave pasi mohon ngacmimet. Në universitetin e Prishtinës ka një zinxhirë profesorësh në Universitetin e Prishtinës që bëjë ngacmime seksuale ndaj studentëve”, tha ajo.