Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ambasadori britanik në Kosovë: Trepça nuk duhet të jetë pjesë e diskutimeve në Bruksel, është aset i Kosovës

Ambasadori britanik në Kosovë: Trepça nuk duhet të jetë pjesë e diskutimeve në Bruksel, është aset i Kosovës

Postuar: 24/01/2015 - 13:05

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff, ka theksuar se dialogu në Bruksel, mes Prishtinës dhe Beogradit, nuk duhet të përfshijë çështjen e Trepçës.
 
Sipas tij, ky është një problem, që duhet të zgjidhet brenda Kosovës. 
 
“Ajo që është në territorin e Kosovës, është aset i Kosovës. Trepça nuk duhet të jetë temë e dialogut në Bruksel”, ka deklaruar Cliff.
 
Ai e bëri të ditur këtë në një ligjëratë të mbajtur në Universitetin AAB.  
 
Ndërsa, ka deklaruar se Trepça duhet të jetë një çështje komunikimi mes kosovarëve. 
 
"Trepça e suksesshme mund të krijojë një mjedis ekonomik që mund të lulëzojë. Ajo që është në territor të Kosovës është aset i Kosovës. Kjo nuk duhet të jetë temë e dialogut me Serbinë, por duhet të zgjidhet brenda Kosovës. E di që nuk do të jetë e lehtë, por mendoj se kjo duhet të jetë mënyra më e mirë që të zgjidhet kjo çështje”, tha Ambasadori britanik Ian Cliff në Universitetin AAB.
 
“Harrojeni që ka qenë investim britanik në vitet e njëzeta dhe të tridhjeta, një shekull më parë. Nuk ka pretendime nga ana e jonë, por ne e shohim Trepçën si motor për zhvillimin e Kosovës. Ekspertë nga Britania, Norvegjia dhe Gjermania e kanë shikuar Trepçën dhe kanë vlerësuar se mund ta bëni Trepçën ndërmarrje të suksesshme, sepse mund të nxirren përqindje të mëdha të metaleve”, ka thënë ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ian Cliff, në një ligjëratë para studentëve të Universitetit AAB.
 
Sipas tij, problemi qëndron në atë se ka nevojë për një pastrim mjedisor për ta ngritur në standarde evropiane.
 
“Nuk mund ta keni atë se si ka qenë në kohën e Titos. Nuk mendoj se Trepça duhet te jetë në duart e Agjencisë së Privatizimit. Ju duhet të lidhni pjesën veriore dhe jugore të saj, dhe të tërhiqni ndonjë partner strategjik nga Evropa apo diku tjetër”.
 
Ambasadori Cliff tha se ka shumë iluzione në lidhje me Trepçën dhe se i duhen së paku pesë deri në dhjetë vjet një kompanie që të krijojë një profil me standarde evropiane.
 
Në pyetjen se nëse liria e Kosovës ka ardhur si rezultat i gjakut boshnjak dhe kroat, dhe idesë së Ibrahim Rugovës për ta shmangur luftën në atë kohë, në fillim të viteve 1990, ambasadori Cliff u përgjigj, që kjo është një çështje delikate që ta thotë para medieve, por ai tha se është e sigurt që situata do të kishte qenë shumë më e ndryshme dhe me gjasë do të kishte marrë më shumë viktima në Kosovë.
 
Duke folur për perspektivën e Kosovës, ambasadori Cliff tha se në aspektin afatgjatë, Kosova do të jetë pjesë e BE-së, NATO-s.
 
Në këtë ligjëratë, ambasadori Cliff foli edhe për rrugën e gjatë të komb-ndërtimit anglez dhe u fokusua në pikat kyçe të këtij procesi, duke thënë se i kombit anglez ka qenë më i lehtë se sa i kombeve të tjera falë gjeografisë. Për këtë temë, paraprakisht foli edhe profesori i lëndës N. Spahiu.
 
Gjithashtu, ambasadori britanik foli edhe për Konferencën e Londrës pas shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë më 1912, ku konfirmoi se kjo konferencë ka qenë ajo që e ka themeluar shtetin shqiptar, dhe se kur është bërë kjo janë marrë parasysh shumë interesa.
 
Këto teza ishin disa prej më interesanteve për të cilat foli ambasadori Ian Cliff gjatë ligjëratës në Universitetin AAB, në lëndën “Politika e jashtme” të prof. dr. Nexhmedin Spahiu, ku u trajtua politika e jashtme britanike.
 
 
Në fund të ligjëratës u zhvillua edhe  më tej një debat ku studentët e  AAB-së parashtruan pyetje të cilave iu përgjigj ambasadori britanik Cliff.
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 13

Lajme nga e njejta kategori

Maqedoni, Dimitrov: Shumë shpejt do të vizitoj Kosovën dhe Shqipërinë

Postuar: 23/06/2017 - 17:40

Shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov do të marre pjesë sot në ceremoninë e inaugurimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Dimitrov, pas takimit me homologun norvegjez Brend, paralajmëroi vizita zyrtare edhe në vendet tjera fqinje Kosovë dhe Shqipëri, menjëherë pas formimit të Qeverive në dy vendet.
Presidenti Thaçi në Kalabri: Trashëgiminë e pasur arbëreshe do ta ruajmë bashkë

Postuar: 23/06/2017 - 17:31

Presidenti Hashim Thaçi po qëndron në Kalabri për një vizitë zyrtare dhe ka takuar sot udhëheqësit e bashkive arbëreshe.
Kosove, partitë politike nuk ia japin postin e kryeparlamentarit Listës Serbe

Postuar: 23/06/2017 - 17:21

Kërkesa e Listës Serbe që ta marrë postin e kryetarit të Kuvendit me kusht që ta përkrahë formimin e Qeverisë së re, nuk po përkrahet nga drejtuesit e partive kryesore politik
Ambasada SHBA: Vonesat në formimin e Qeverisë nuk janë në interes të Kosovës

Postuar: 23/06/2017 - 17:19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur e lumtur me numrin e madh të votuesve në zgjedhjet e 11 qershorit.
I nxehti në Itali, fermerët alarmohen, thatësira sjell racionimin e ujit

Postuar: 23/06/2017 - 17:15

Lobi i fermerëve të Italisë paralajmëroi sot se prodhimi bujqësor kombëtar po bie ndjeshëm prej periudhës së zgjatur të të nxehtit dhe thatësirës, ndërsa autoritetet kanë raci
Serbi, partia në fuqi mbledh mbështetjen për kryeministren homoseksuale

Postuar: 23/06/2017 - 16:48

Kryeministrja e parë femër, dhe homoseksuale e Serbisë pritet të marrë postin në vendin e konservator ballkanik javën që vjen, pasi partia në fuqi ka arritur të mbledhë mbësht
Vuçiç i kërkohet shkarkimi i menjëhershëm i Dikoviç për krimet në Kosovë

Postuar: 22/06/2017 - 19:17

Qendra për Studime Euro-Atlantike (CEAS) i ka bërë thirrje Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç që ta shkarkojë shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gj