BREAKING NEWS

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin pamjet nga sherri që solli dy viktima në Kavajë

E qëlloi me pistoletë në sy të fëmijës, dalin
x
BREAKING NEWS

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton situatën para zgjedhjeve: Berisha ka supërmacinë, por del i humbur se…

A po e dëmton Alibeaj Partinë Demokratike? Analisti komenton
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund t’ja marrë Alibeajt vulën dhe logon e PD-së: Ja kush është shpëtimi i Berishës

Analisti i njohur tregon "puçin" me të cilin mund
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi partinë

Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë: Ja pse Berisha do braktisi
x
BREAKING NEWS

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e PD, Roland Bejko

Gazetari Hoxha parashikon çfarë do të ndodh me kandidatin e
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga Alibeaj

Kreshnik Spahiu tregon arsyen e fortë: Ja pse largohen kandidatët nga
x
BREAKING NEWS

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në fushatën e Këlliçit

Gara për Tiranën në 14 maj, analisti zbulon sekretet në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm do bashkohen në një parti pas 14 majit

Kreshnik Spahiu flet me emra: Këta dy politikanë të fuqishëm
x

Rajoni

Asociacioni, kushti kryesor për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë, gazeta gjermane nxjerr prapaskenat e negociatave përfundimtare që do të vulosen në Ohër: Ja pse Kurti tani duhet të kapërcejë hijen e tij

Asociacioni, kushti kryesor për marrëveshjen mes Kosovës dhe

Ndërmjetësuesit nga Bashkimi Evropian dhe SHBA shpresojnë në një përparim përfundimtar në negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, shkruan media e njohur gjermane Tageskeitung. “Të shtrojmë rrugën drejt BE-së”, në këtë titull, Tageskeitung i Berlinit publikon një tekst të korrespondentit të saj Erich Rutfelder, i cili është një lloj njoftimi për takimin e ardhshëm të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, më 18 mars në Ohër. Ndërmjetësuesit nga Bashkimi Evropian dhe SHBA shpresojnë për një përparim përfundimtar në negociatat mes dy vendeve dhe marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve duhet të hapë rrugën drejt BE-së për të dyja palët. Perëndimi gjithashtu shpreson të kufizojë ndikimin e Rusisë, i cili në Ballkan, dhe veçanërisht në Serbi, nuk është i papërfillshëm. Para nënshkrimit, megjithatë, duhet të ketë një marrëveshje për rregullat e zbatimit të saj”, shkruan gazeta nga Gjermania.

Çfarë po ndodh në Serbi dhe Kosovë?

Artikulli gjerman kujton takimin mes Vuçiçit dhe Kurtit më 27 shkurt në Bruksel, kur të dy "ranë dakord të pranojnë në parim planin 11-pikësh". “Megjithatë, menjëherë pas kthimit të tij në Beograd, Vuçiq deklaroi se nuk mund ta nënshkruajë kontratën, ndërsa kryeministri i Kosovës, nga ana tjetër, theksoi se tashmë e kishte nënshkruar marrëveshjen, siç është, në Bruksel”, Tageskeitung raporton për lexuesit e tij, me shpjegimin se "dokumenti është i diskutueshëm në të dy vendet, veçanërisht në Serbi". “Serbia duhet të lejojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara, dhe Kosova duhet të pajtohet me themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe , i cili ka qenë i diskutueshëm për dhjetë vjet dhe në bazë të të cilit Beogradi dëshiron të marrë fuqi të gjera që shkojnë përtej vetëqeverisjes komunale.”

Roli i Vuçiçit dhe Kurtit

“Vuçiç doli në skenën politike 30 vjet më parë, gjatë luftërave jugosllave, si një përkrahës i flaktë i nacionalizmit serb nën presidentin e atëhershëm të Serbisë, Sllobodan Millosheviç. Për të Kosova është ende një krahinë serbe që duhet t'i kthehet Serbisë. Me mbështetjen e Rusisë dhe Kinës, ai pengoi integrimin e atij vendi në OKB dhe organizata të tjera ndërkombëtare, por tani dëshiron ta fut Serbinë në Bashkimin Evropian”. “Albin Kurti, nga ana tjetër, ishte një student aktivist jo i dhunshëm në rezistencën kundër sundimit serb në mesin e viteve 1990. Policia serbe e arrestoi në vitin 1999 dhe u lirua vetëm pas çlirimit të Kosovës dhe amnistisë në vitin 2001. Që nga pavarësia e Kosovës në vitin 2008, Kurti, pavarësisht gjithçkaje, udhëhoqi partinë progresive, të majtë “Vetëvendosje” dhe fitoi bindshëm zgjedhjet e fundit. Kurti qëndron për vetëvendosje të plotë të vendit të tij dhe për të drejta të barabarta të të gjithë qytetarëve, pa dallim kombi”.

“Kurti tani duhet të kërcejë mbi hijen e tij”

Në fund, autori i tekstit në median gjermane e përmbledh situatën kështu: “Kurti tani duhet të kërcejë mbi hijen e tij”. Sipas burimeve nga Prishtina, SHBA-të, por edhe Bashkimi Evropian, kanë ushtruar presion shumë të fortë ndaj Kosovës. Për vite me radhë, politikanët serbë i bëjnë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të lejojë pakicën serbe në Kosovë, e cila përbën rreth gjashtë për qind të popullsisë, të krijojë asociacionin e vet të komunave në rreth 20 për qind të zonës (Kosovë). , për të vepruar politikisht në mënyrë të pavarur nga parlamenti në Prishtinë. Kjo do t'i jepte Vuçiçit autoritar qasje të drejtpërdrejtë në vendbanimet e shpërndara serbe dhe mund të prishë përgjithmonë zhvillimin e Kosovës, siç po bën Republika Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë." “Kjo është pikërisht ajo që Kurti dhe ata rreth tij duan të parandalojnë deri më tani. Ato i referohen kushtetutës së Kosovës, në të cilën komunave serbe iu dhanë kompetenca të gjera vetëqeverisëse të krahasueshme me ato në Suedi dhe Finlandë, apo ato në Tirolin e Jugut në Itali. Kurti po ashtu thekson se statusi i pakicave në Kosovë mbulohet me të gjitha marrëveshjet e Këshillit të Evropës dhe BE-së. Pakicat e tjera, si boshnjakët dhe romët, vlerësojnë se kanë më pak të drejta se serbët, dhe Kurti tregon se kërkesat serbe do ta ndajnë më tej etnikisht shoqërinë në Kosovë në vend që ta demokratizojnë atë”, përfundon Tageskejtung.

Më të lexuarat