BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

Beogradi “humb shpresat” për rezolutën, vendimi katastrofik pritet më 23 maj, mediat serbe ironizojnë Vuçiçin, ja lëvizja e dëshpëruar e presidentit para udhëtimit për në Nju Jork

Beogradi “humb shpresat” për rezolutën, vendimi

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka mbërritur në Nju Jork, ku më 23 maj do të marrë pjesë në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së ku do të shqyrtohet propozimi për Rezolutën për Srebrenicën. Në delegacion me presidentin Vuçiç është edhe ministri i Punëve të Jashtme Marko Gjuriç. “Unë po shkoj në Nju Jork për të luftuar me gjithë forcën dhe zemrën time për të ardhmen e vendit tonë”, tha Vuçiç para udhëtimit. “Ata që janë kundër nesh janë të fortë, por Serbia është streha jonë më e madhe. Ka shumë gënjeshtra, por e vërteta është një dhe e përjetshme. Trengjyrëshi ynë do të fluturojë me krenari në Nju Jork, dhe nën kujdesin e tij, të gjitha vendet liritare, të gjitha kombet që luftojnë për dinjitet dhe drejtësi, e cila ka qenë e pakuptimtë dhe e poshtëruar për një kohë të gjatë, do të gjejnë energji të reja në avokimin për një botë më të drejtë. Rroftë Serbia!”, ka shkruar Vuçiç në llogarinë në Instagram. Megjithatë, pavarësisht këtyre presidenti serb, ka shfaqur disa shenja dëshpërimi, të cilat ndonëse nuk i artikulon, lihen të nënkuptuara nga veprimet e tij.

Vuçiç, i dëshpëruar

Një shembull i kësaj, është fakti që Vuçiç para se të nisej për në Nju Jork dhe të merrte pjesë në seancën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, dje në mëngjes ka marrë pjesë në një shërbesë në kishën e Shën Savës në Vraçar, të cilën e ka shërbyer patriarku serb Porfirije. Vuçiç tha se para udhëtimit të tij në Nju Jork, ai kërkoi një bekim nga Patriarku Porfiri dhe iu lut Zotit në shenjtëroren, tempullin e Shën Savës në Beograd. Me Vuçiçin, në tempull ishin edhe presidenti i RS-së Milorad Dodik, kryetarët e qeverive të Serbisë dhe RS-së Millosh Vuçeviç dhe Radovan Vishkoviç, si dhe ministrat në kabinetet e tyre, njeriu i parë i Asamblesë së RS-së, Nenad Stevandiç, përfaqësues të partive serbe nga Mali i Zi. Në selinë e KPS-së më 20 maj, askush nuk donte të komentonte zyrtarisht nëse ishte kërkuar akti personal i patriarkut.

Lutja para udhëtimit

Kisha “top” i ka sqaruar jozyrtarisht “Danas” se për shkak të specifikës së shërbimit në angazhimin publik të patriarkut, asgjë nuk mund të jetë një akt personal dhe se ai përgjigjet për veprimet e tij vetëm para Kuvendit. Në Asamblenë e sivjetme të majit, siç thuhet, askush nuk donte të mos ishte dakord me Patriarkun Porfiri as për çështje kishtare, as për çështje politike. Njohësit e ligjit theksojnë se lutja e djeshme e patriarkut nuk është jashtë praktikës kishtare, sepse lutja nuk ishte për Vuçiçin personalisht, por për presidentin e Serbisë, i cili po lufton për interesa kombëtare. “Nëse ai papritmas ka përjetuar një zbulim fetar, lutja e Presidentit të Serbisë para një udhëtimi të rëndësishëm duket hipokrite, sepse ai e shpërdoron lutjen në mënyrë marketingu në përpjekje për të kontribuar simbolikisht në homogjenizimin kombëtar. Është e trishtueshme që kisha ndihmon qeverinë në propagandën e saj politike”, thonë bashkëbiseduesit e “Danas”.

Mbështetja e Rusisë

Ata kujtojnë se në fillim të muajit maj, Patriarku i Moskës dhe Gjithë Rusisë Kirill u lut për Presidentin e Federatës Ruse pas inaugurimit të Vladimir Putinit, ku dha betimin presidencial për herë të pestë. Lutjet "për presidentët", siç shpjegohet, burojnë nga tradita moharkiste që disa kisha ortodokse i përshtatën kushteve republikane. Sakaq, Rusia sigurisht është ndër të vetmet përkrahëse të Serbisë, bashkë me Kinën. Për ambasadorin rus në Bosnje-Hercegovinë, Igor Kalabukhov, rezoluta për gjenocidin e Srebrenicës që do të votohet më 23 maj në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së është një provokim i madh që synon të destabilizojë situatën dhe të pengojë procesin e paqes në Bosnje-Hercegovinë. I cituar nga mediat rajonale, diplomati iu drejtua udhëheqësve politikë të perëndimit, veçanërisht anglo-saksonëve, sipas të cilëve boshnjakët myslimanë ishin viktimat e vetme të konflikteve të armatosura të viteve 1990 në Ballkan. Për palën serbe, të mbështetur nga Rusia, në Srebrenicë nuk ka pasur gjenocid por krime mizore të kryera për të cilat përgjegjësia duhet t'i ngarkohet individëve, dhe jo kolektivisht një populli.