BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

Beogradi në “luftë me kohën”, OKB pranon amendamentet e Podgoricës për Srebrenicën, Vuçiç “demaskon” qeverinë e Spajiç, ja ç’po kërkon të arrijë Mali i Zi në kurriz të Serbisë

Beogradi në “luftë me kohën”, OKB pranon amendamentet

Qeveria malazeze duket se po luan me “zjarrin”, teksa provokon fqinjin serb me qëndrimin pë rezolutën për Srebenicën. Polemikat u ndezën fillimisht nga njoftimi i kryeministrit të Malit të Zi, Milojko Spajiç, se vendi i tij do të votojë për miratimin e tij, deklarata që Beogradi i konsideroi të turpshme. Spajiç e ka përsëritur se Mali i Zi do të votojë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara për rezolutën për Srebrenicën dhe se nuk ka asgjë kundër apo mbështetje për një rezolutë të mundshme për Jasenovacin. “Ne duam marrëdhënie partneriteti, jo të luftojmë me ta. Ne nuk duam të jemi krah askujt , nuk duam që të duket sikur jemi anashkaluar me Bosnjën dhe Hercegovinën kundër Serbisë. Ata kanë problemet e tyre dhe ne nuk duam të debatojmë me ta. Duam të ulim tensionet”, tha Spajiç. Ai gjithashtu njoftoi se do të paraqesë amendamente për rezolutën, të cilat mesa duket janë pranuar. Tani pritet të shohim se ç’do të ndodhë të enjten.

Amendamentet e Malit të Zi

Kryeministri i Malit të Zi, Milojko Spajiç, ka thënë se Kombet e Bashkuara kanë pranuar që në draft-Rezolutën për Srebrenicën që të votohet më 23 maj, të përfshihen amendamentet e Podgoricës zyrtare. “Thelbi i amendamenteve që dërguam është aty dhe mendojmë se është një kontribut shtesë për pajtimin rajonal dhe marrëdhëniet e mira mes serbëve, boshnjakëve dhe të gjithë popujve të tjerë në Ballkan”, tha Spajiç për Radio Televizionin e Malit të Zi. Amendamentet e Malit të Zi u dorëzuan pak më vonë në procesin e propozimit dhe përgatitjes për seancën, por më herët OKB-ja njoftoi se organet kompetente po “përpiqen” të “përballojnë” ndërhyrjen e Qeverisë në Podgoricë.

Përçarja e qeverisë

Qeveria në Podgoricë, përmes amendamenteve kërkon që në Rezolutë të specifikohet më qartë se aktgjykimet gjyqësore lidhur me gjenocidin janë marrë kundër individëve, e jo ndaj grupeve etnike apo shteteve, dhe të vërtetohet paprekshmëria e Marrëveshjes së Dejtonit. Autoritetet në Podgoricë nuk janë të bashkuara në qëndrimin e tyre për Rezolutën në Srebrenicë, e cila kundërshtohet ashpër nga kryetari aktual i Parlamentit të Malit të Zi Andrija Mandiç dhe një nga liderët e ish-Frontit Demokratik, Milan Knezheviç. Ata inicuan Kuvendin që sa më shpejt të miratojë Rezolutën për Jasenovacin, e cila konsiderohet të jetë një formë presioni ndaj Qeverisë që të heqë dorë nga mbështetja e saj për Rezolutën për Srebrenicën.

“Kriza” me Serbinë

Dukshëm, Beogradi është “i zhgënjyer” nga këto lëvizje, të cilat nuk janë pritur fare mirë. “Partia Progresive Serbe shpreh keqardhje të thellë për vendimin e autoriteteve në Mal të Zi për të mbështetur Rezolutën për Srebrenicën, e cila është e drejtuar kundër interesave jetike kombëtare të popullit serb në tërësi”, njoftoi dje nënkryetari i Bordit Kryesor të SNS dhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Marko Gjuriç. “Ndryshe nga një numër vendesh evropiane që nuk do të votojnë për rezolutën, disa prej të cilave janë edhe anëtarë të BE-së dhe NATO-s, Qeveria e Malit të Zi ka vendosur, për një çështje kyçe të politikës së saj, kundër vullnetit të një pjese të madhe. të qytetarëve, që haptazi dhe publikisht të anashkalohet me ata që duan të krijojnë supozime për vendosjen e popullit serb në pozitë vartëse, që synojnë shfuqizimin e juridiksionit të Republikës Srpska dhe mbledhjen e reparacioneve të luftës, të cilat sigurisht nuk do të kalonin as nga Mali i Zi”, thuhet në deklaratën e ministrit të Punëve të Jashtme, Marko Gjuriç.

Skema e mashtrimit

Siç thotë ai më tej, vendimi është “i papërshtatshëm dhe fyes”, si dhe kundër pajtimit të serbëve dhe boshnjakëve. “Prandaj presidenti Vuçiç me të drejtë dhe arsye të plotë e ekspozoi këtë mashtrim të shëmtuar dhe gënjeshtar”, shton ai. Siç shton Gjuriç, Mali i Zi nuk do të ketë asnjë përfitim nga kjo lloj politike dhe aq më pak respekt nga partnerët evropianë, shumë prej të cilëve gjeografikisht dhe kulturalisht janë dukshëm të ndryshëm, kujtohet. mos votoni për këtë lloj rezolute. “Mali i Zi nuk duhet të hedhë kripë në plagën e popullit serb në kurriz të lajkave të qendrave të fuqisë së huaj”, përfundon Gjuriç.