BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

“Berluskoni i Ballkanit” po shkon drejt prangave, zien Podgorica, kur pritet të arrestohet Gjukanoviç, ja dy njerëzit që thurë planin për ta fundosur, pse ngjarja rrezikon të zhysë në kaos Malin e Zi

“Berluskoni i Ballkanit” po shkon drejt prangave, zien Podgorica,

Milo Gjukanoviç, ish-presidenti dhe kryeministri i Malit të Zi për një kohë të gjatë, mund të arrestohet në ditët në vijim, sipas burimeve të mirëinformuara në Podgoricë të afërta me ish-liderin malazez. Kështu, sipas thashethemeve në Podgoricë, prokuroria e shtetit, e cila tani është nën udhëheqjen e koalicionit pro-serb në pushtet, po përgatit këtë arrestim bombastik pasi dyshohet se ka arritur marrëveshje me "biznesmenin" e ekstraduar nga Britania e Madhe Dushko Knezheviç, i cili pranoi të bashkëpunonte dhe të ishte një "dëshmitar i mbrojtur i penduar". Të gjitha janë dyshime por Podgorica është një qytet i vogël dhe diçka e tillë nuk do të ishte diçka e papritur. Së fundi, përfaqësuesit e opsionit radikal pro-serbo-pro-rus, Milan Knezheviç dhe duka çetnik Andrija Mandiç, tani në pozitën e kryetarit të Kuvendit, vazhdimisht në fjalimet e tyre parazgjedhore premtuan se do ta "çojnë Gjukanoviçin pas hekurave”, dhe tani që kanë pushtetin e plotë në duart e tyre, ka mundësi që të kenë vendosur të ndërmarrin atë hap.

Fundi i hidhur

Kujtojmë se Milan Knezheviç dhe Andrija Mandiç u dënuan për pjesëmarrje në tentativën e grushtit të shtetit në vitin 2016, por aktgjykimi nuk u zbatua kurrë dhe tani kur ka ndryshuar pushteti, procedurat gjyqësore po përsëriten. Meqë ra fjala, Milo Gjukanoviç nuk ka më asnjë funksion politik; humbi në zgjedhjet presidenciale dhe u largua nga posti drejtues i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), e cila ishte struktura drejtuese në Mal të Zi për mbi 30 vjet. Përkatësisht, edhe para ekstradimit, ai ka folur në disa media malazeze, ku ka thënë se është i gatshëm t'i “ia jap prokurorisë” të gjitha provat që ka kundër Milo Gjukanoviçit dhe të cilat i ka paraqitur dhe raportuar deri më tani. Dushko Knezheviç ishte për një kohë të gjatë një nga "sipërmarrësit e afërt me grupin e atëhershëm në pushtet". Ndaj tij janë duke u zhvilluar disa procedime penale dhe ish-drejtori i Atlas Group është akuzuar në disa raste. Mirëpo, sipas mediave malazeze, Dushko Knezheviç ka thënë edhe para ekstradimit se po vjen “në Mal të Zi me një çantë blu dhe përmbajtja e saj nuk do të jetë e mirë për shumëkënd”.

“Maja” e korrupsionit

Përkatësisht, Milo Gjukanoviç për një kohë të gjatë dyshohet se është i përfshirë në afera dhe akuzohet se është maja e “oktapodit të korruptuar” malazez. Kujtojmë se gjykata e Barit e ka akuzuar dikur nën dyshimin për kontrabandë cigaresh, ndërsa në Bruksel kanë shprehur pakënaqësinë e tyre për biznesin e dyshimtë. Megjithatë, kjo nuk është vetëm një luftë kundër krimit dhe korrupsionit, por, ndoshta mbi të gjitha, një përballje politike me ish-autoritetet, dhe synon veçanërisht arritjen e prirjes pro Malit të Zi, simbol i së cilës është Milo Gjukanoviç, pavarësisht nga akuzat për krimi dhe shpërdorimi i pushtetit, shkruan “Jutarnji List”.  Në tetor 2009, Wikipedia publikoi një listë të krerëve më të pasur të shteteve në botë, sipas së cilës Gjukanoviç ishte i dyti më i pasur në Evropë, pas kryeministrit të atëhershëm italian Silvio Berlusconi, ndërsa renditej i 22-ti në botë, ndaj dhe quhet “Berlusconi i Ballkanit”.

Pasojat për Malin e Zi

Kjo është një lojë e rrezikshme politiko-kriminale që mund të vulosë fatin e Malit të Zi si shtet i pavarur, shkruan gazeta kroate. Në Mal të Zi ka kohë që zien dhe konflikti mes rrymës pro-serbe dhe pro-malazeze ka arritur kulmin. Për më tepër, një ndarje në rritje brenda opsionit pro-serb është evidente, veçanërisht në trekëndëshin midis Presidentit Jakov Milatoviç, Kryeministrit Milojko Spajiç dhe Kryetarit të Kuvendit dhe ndryshe dukës çetnik Andrija Mandiç. Por arrestimi i Millo Gjukanoviqit do të ishte një ngjarje e klasit të parë me pasoja të mundshme të gjera, sepse është evidente se ky arrestim dhe gjykimi i mundshëm do të kishte jo vetëm një “shenje kriminale”, por do të mbante edhe një barrë të madhe politike, nga autoritetet aktuale pro-serbe për të shtypur rivalët e tyre pro-malazez. Dhe gjithashtu mund të shkaktojë konflikte në shoqërinë tashmë të shpërqendruar dhe të ndarë malazeze.