BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi do të pësojë ndryshime të mëdha, Lajçak largohet nga posti, zbulohet kur do të emërohet pasardhësi i tij

Dialogu Kosovë-Serbi do të pësojë ndryshime të

Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, Miroslav Lajçak, do të largohet nga posti i tij në fund të gushtit, siç raportojnë media të ndryshme në Kosovë dhe jo vetëm. Sipas burimeve të tyre, Lajçak do të emërohet ambasador i BE-së në Zvicër dhe do të marrë detyrën më 1 shtator të këtij viti. Lajçak, ish-ministri i Jashtëm sllovak, u emërua si ndërmjetës evropian në dialog në prill 2020. Mandati i tij përfundon në fund të gushtit. Për momentin nuk ka asnjë konfirmim se kush do ta pasojë Lajçakun. Siç sqarojnë burimet e RSE-së, diskutimi brenda BE-së tashmë ka filluar, por vendimi do të merret pas zgjedhjeve evropiane të planifikuara për në qershor të këtij viti. Qëllimi është që pasardhësi i Miroslav Lajçak të emërohet para 1 shtatorit, për të mos krijuar boshllëk institucional, por emërimi i atij personi duhet të presë zgjedhjen e kreut të ri të diplomacisë, post që aktualisht e mban Josep Borrell. Emërimi i kreut të ri të diplomacisë evropiane, dhe drejtuesve të tjerë të institucioneve të BE-së do të vijë pas zgjedhjeve evropiane. Emërimi i Lajçakut është pjesë e një rotacioni të madh në shërbimin diplomatik evropian. Këtë javë janë emëruar 43 ambasadorë evropianë në vende të ndryshme të botës. Në mesin e tyre, siç konfirmuan burime diplomatike, ka edhe ambasadorë të rinj për Bosnje-Hercegovinën dhe Kosovën. Kreu i delegacionit në Bosnje dhe Hercegovinë do të jetë Luigi Soreca, ish-ambasadori i BE-së në Shqipëri. Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë do të drejtohet nga diplomati estonez Aivo Orav. Ai aktualisht shërben si ambasador i Estonisë në BE.

Më të lexuarat