Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Diplomati Lang: SHBA synon integrimin e të gjithë kombeve ballkanike në NATO, mes tyre dhe Kosova e Serbia

 Diplomati Lang: SHBA synon integrimin e të gjithë kombeve ballkanike në NATO, mes tyre dhe Kosova e Serbia

Postuar: 21/03/2015 - 18:53

“SHBA synojnë integrimin e gjithë kombeve ballkanike në NATO,  përfshirë Kosovën dhe Serbinë”, kështu deklaroi diplomati amerikan, Scott Lang, para studentëve të Fakultetit Shkenca Politike dhe Diplomaci të Universitetit AAB,  si mysafir-ligjërues në temën  “Politika e jashtme amerikane”.
 
Ai potencoi se SHBA po e përcjellin me vëmendje dialogun ndërmjet Kosovës e Serbisë  me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian  dhe se SHBA-të përkrahin  anëtarësimin në Bashkimin Evropian të të gjitha kombeve ballkanike.  Lang përmendi se Kroacia para se të bëhej vend anëtar i BE-së u anëtarësua në NATO së bashku me Shqipërinë  dhe se vendi i tij ka raporte të  mira Serbinë, edhe në nivelin ushtarak.
 
Diplomati Scott Lang iu shmang përgjigjes direkte në pyetjen e një studenti, nëse Amerika  përkrahë apo jo kërkesën e serbëve që Asociacioni i Komunave Serbe të ketë kompetenca ekzekutive , duke thëne se SHBA-të  do të pranojnë marrëveshjet qe i nënshkruajnë të dyja qeveritë, duke nënkuptuar këtu qeveritë,  e Kosovës dhe Serbisë.
 
Lang u pajtua me hyrjen e profesorit të lendes, Nexhmedin Spahiu se Amerika është   një komb i ndërtuar mbi vlera të larta morale me vetë faktin se katër themeluesit e kombit amerikan: George Ëashington, John Adams, Thomas Jefferson e James Madison  nuk e eliminuan njeri tjetrin por secilit i erdhi radha të bëhej president i Amerikës. Pikërisht ky fakt ka bërë që kombi amerikan të jetë kombi më i fuqishëm i botës.
 
Diplomati Scott Lang  në fund është  përgjigjur edhe në një varg pyetjesh të shtruara nga studentët e AAB.
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 9

Lajme nga e njejta kategori

Maqedoni, Dimitrov: Shumë shpejt do të vizitoj Kosovën dhe Shqipërinë

Postuar: 23/06/2017 - 17:40

Shefi i diplomacisë Nikolla Dimitrov do të marre pjesë sot në ceremoninë e inaugurimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Dimitrov, pas takimit me homologun norvegjez Brend, paralajmëroi vizita zyrtare edhe në vendet tjera fqinje Kosovë dhe Shqipëri, menjëherë pas formimit të Qeverive në dy vendet.
Presidenti Thaçi në Kalabri: Trashëgiminë e pasur arbëreshe do ta ruajmë bashkë

Postuar: 23/06/2017 - 17:31

Presidenti Hashim Thaçi po qëndron në Kalabri për një vizitë zyrtare dhe ka takuar sot udhëheqësit e bashkive arbëreshe.
Kosove, partitë politike nuk ia japin postin e kryeparlamentarit Listës Serbe

Postuar: 23/06/2017 - 17:21

Kërkesa e Listës Serbe që ta marrë postin e kryetarit të Kuvendit me kusht që ta përkrahë formimin e Qeverisë së re, nuk po përkrahet nga drejtuesit e partive kryesore politik
Ambasada SHBA: Vonesat në formimin e Qeverisë nuk janë në interes të Kosovës

Postuar: 23/06/2017 - 17:19

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është shprehur e lumtur me numrin e madh të votuesve në zgjedhjet e 11 qershorit.
I nxehti në Itali, fermerët alarmohen, thatësira sjell racionimin e ujit

Postuar: 23/06/2017 - 17:15

Lobi i fermerëve të Italisë paralajmëroi sot se prodhimi bujqësor kombëtar po bie ndjeshëm prej periudhës së zgjatur të të nxehtit dhe thatësirës, ndërsa autoritetet kanë raci
Serbi, partia në fuqi mbledh mbështetjen për kryeministren homoseksuale

Postuar: 23/06/2017 - 16:48

Kryeministrja e parë femër, dhe homoseksuale e Serbisë pritet të marrë postin në vendin e konservator ballkanik javën që vjen, pasi partia në fuqi ka arritur të mbledhë mbësht
Vuçiç i kërkohet shkarkimi i menjëhershëm i Dikoviç për krimet në Kosovë

Postuar: 22/06/2017 - 19:17

Qendra për Studime Euro-Atlantike (CEAS) i ka bërë thirrje Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç që ta shkarkojë shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gj