BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

“Duan të më vrasin”/ Presidentin Vuçiç e kap frika: Ja kush e ka fajin nëse më eliminojnë

“Duan të më vrasin”/ Presidentin Vuçiç e kap

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë se Ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjë-Hercegovinës, Elmedin Konakoviç, ka bërë thirrje indirekte për vrasjen e tij.

Vuçiç ka komentuar deklaratat e Konakoviqit, në të cilat ka përmendur se Vuçiq duhet të vijë në Srebrenicë më 11 korrik ose në OKB, ku do të përkujtohet përvjetori i gjenocidit.

Vuçiq e interpretoi këtë si thirrje për vrasje.

“I lexova ato deklarata, por nuk munda t’i shikoja. Do të shpjegoj në disa pika. E para është se fajin për gjithçka e ka Vuçiçi, që sipas tyre është mirë. E dyta është se ata janë kaq të nervozuar nga rezultatet e votimit që Konakoviç guxoi të thërriste për vrasjen time”, tha Vuçiç.

Konakoviç deklaroi se Vuçiç mund të vijë, me ose pa flamur, më 11 korrik në Srebrenicë ose në OKB.

“Kam qenë në Srebrenicë më 11 korrik, kam përkulur kokën para monumentit, por jo para gurëve, shisheve dhe këmbëve. E falënderoj për atë thirrje, të më vrasin. Nëse përgjigjem dhe vritem, dije se fajin e ka Konakoviç”, tha ai është Vuçiç.

Ministri i Punëve të Jashtme të BiH-së, Elmedin Konakoviç ftoi presidentin serb Aleksandar Vuçiç në Nju Jork, në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së më 11 korrik të këtij viti për përkujtimin e parë të Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Gjenocidit të Srebrenicës, duke deklaruar se ai mund ose jo të mbulohet me flamur. Ai ka deklaruar se “sigurisht që e fton edhe në Potoçare”, dhe se i garanton sigurinë.

“Le të shkojmë atje për të bërë nderimet tona për viktimat e kësaj vuajtjeje. Le të shkojmë së bashku, po të dojë, këtu në Sarajevë në Kazane Gore, ku ka viktima civile serbe. Le të shkojmë së bashku në Jasenovac. Gjithçka që kërkon guxim, e kam dhe do ta bëj. Dhe nëse sillemi kështu në atë fushë, krijojmë supozime për t’u fokusuar në atë që është shumë e rëndësishme për ne. Ne jemi partneri shumë i rëndësishëm i tregtisë së jashtme të njëri-tjetrit. Kemi shkëmbime të mëdha dhe të gjera, kemi ambicie për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian. Prandaj, ne duhet të bashkëpunojmë, dhe kjo është ana me të cilën ai do të ishte i lumtur. Por këto parakushte njerëzore duhet të plotësohen, të respektojmë njëri-tjetrin, të respektojmë viktimat e vuajtjeve, të mos provokojmë dhe të mos sfidojmë”, tha Konakoviç për N1.

8 vjet me parë, Aleksandar Vuçiç dhe zyrtarë të tjerë u detyruan të largoheshin nga qendra përkujtimore në Potocari, Bosnje-Hercegovinë, ndërsa një turmë e zemëruar hodhi gurë dhe shishe ndaj tyre. Vuçiç kishte shkuar aty me 11 korrik për të marrë pjesë në përkujtimin e 20-vjetorit të masakrës së Srebrenicës të rreth 8000 burrave dhe djemve që u vranë në Srebrenicë.