BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Rajoni

Çfarë ndodhi? Shtyhet seanca kundër Kurtit, zbulohet arsyeja

Çfarë ndodhi? Shtyhet seanca kundër Kurtit, zbulohet arsyeja

Në mungesë të deputetëve është shtyrë seanca e Kuvendit të Kosovës e thirrur dy muaj më parë. Partia opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që e thirri këtë seancë për të diskutuar mbi tre vjet të qeverisjes së kryeministrit Albin Kurti, synonte votimin edhe të një rezolute me thirrjen për dorëheqjen e Kurtit ose shkarkimin e tij.

Seanca u shty për një afat të pacaktuar.

 “Kryeministri Kurti duke u dorëzu ka kriju një pozicion për të negociu kushtet e dorëzimit me opozitën, mirëpo ne këto kushte nuk i pranojmë, ne do të presim herët a vonë kapitullimin e tij përmes dorëheqjes”, tha Besnik Tahiri, deputet, AAK.

Mungesa e tillë e deputetëve në seancë, sipas Partisë Demokratike të Kosovës është edhe një herë dëshmi që vendi duhet të shkojë në zgjedhje. Shefi i grupit parlamentar të kësaj partie, Abelard Tahiri u shpreh po ashtu se do e mbështesë nismën e AAK-së, megjithatë thotë se 30 maji është dita e fundit kur Kuvendi duhet të shpërndahet e të shkohet në zgjedhje.

 “Pra, nëse deri më tridhjetë maj, nëse nuk arrijmë një dakordim, pra për shpërndarjen e Kuvendit e humbim mundësinë që qytetarët t’ju drejtohen kutive të votimit me datën tridhjetë qershor apo me shtatë korrik”, Abelard Tahiri, deputet i PDK.

Përkundër gatishmërisë për të votuar shpërndarjen e Kuvendit, Lëvizja Vetëvendosje thotë se është edhe e gatshme ta çojë mandatin deri në fund.

 “Është paksa e paimagjinueshme të pritet shpërndarja e Kuvendit kur për debat për tri vite qeverisje ka aq pak deputetë në sallë, e lëre më të mendohet për një situatë e cila do të nënkuptonte përfundimin e punës së legjislaturës së tetë”, tha Mimoza Kusari –Lila, deputet i LVV.

Për caktimin e datës së mbajtjes së kësaj seance duhet të ketë dakordim me agjendën e  Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Seanca ishte thirrur që nga data 22 mars e këtij viti.