BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Rajoni

Çfarë pret BDI nga zgjedhjet që pritet të mbahen në Maqedoni të Veriut, ja si përgjigjet Xhaferi

Çfarë pret BDI nga zgjedhjet që pritet të mbahen në

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Talat Xheferi, në një intervistë televizive foli për zgjedhjet që pritet të mbahen në Maqedoninë e Veriut.

I pyetur se çfarë pret BDI në këto zgjedhje, Xhaferi u shpreh se fokusi kryesor që BDI ka është interesi kolektivi i shqiptarëve, duke nënvizuar se do të punojnë për të siguruar gjithçka që duhet për të arritur rezultate sa më të mira.

Pjesë nga intervista:

Pyetje: Ju jeni në një pozitë delikate, për shkak se jeni edhe kryeministri i qeverisë që duhet të ketë kujdes për zgjedhjet. Çfarë prisni nga këto zgjedhje për BDI-në?

Talat Xhaferi: Unë mendoj që atë që ne presim e vërtetojnë edhe sondazhet. Mendoj që statusi nuk do të ndryshojmë në konstekst të numrave, në kontekst negativ. Sidoqoftë në fund të fundit është vendimi i individual i çdo votuesi dhe ne do të punojmë që të sigurojmë atë që na takon. VMRO në relacion me LSDM ka favorin që ajo ka, por nuk është kjo çështja me të cilën në duhet të merremi në këtë fazë. Pasi ne duhet të merremi me atë që është interesit kolektiv i shqiptarëve që ne përfaqësojmë.

Gjithashtu gjatë kësaj interviste, Xhaferi u ndal edhe tek slogani i BDI-së: “PO Europës, Jo Rusisë”, duke shpjeguar se është BDI është e vendosur qartë drejt vlerave Perëndimore.

Komenti për sloganin: “PO Europës, Jo Rusisë”;

Talat Xhaferi: Është përcaktim elektoral kolektiv i pritshmërive dhe i të menduarit politik kolektiv të popullit shqiptar atje. Dhe nuk do mend që ne jemi të orientuar pro Amerikës dhe pro Europës. Ne e dimë qartë që nuk kemi ç’ka lypim në lindje. Dielli lind për ne në perëndim është edhe thënia që e kemi. Këto janë vlerat që i përcjellim historikisht. Ne trashëgojmë dhe shkojmë në atë drejtim.

Pyetje: Të gjithë ata që nuk do ju votojnë janë me Rusinë?

Talat Xhaferi: Nuk ka të bëjë me ata që votojnë. Porosia është për bashkëqytetarët tanë, për subjekte që me mendje janë në lindja dhe me stomak duan të jenë në Perëndim dhe nuk ka dy karrige. Pra ato duhet me përcaktua. Nuk besoj që në mënyrë kolektive i gjithë komuniteti shumicë të jetë me botëkuptim në lindje, por ai grupacion që është ato pretendime që i ka, janë gabim dhe besoj që edhe qytetarët e shohin atë.

 

Më të lexuarat