BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Rajoni

Harrojeni Santorinin, ky ishull grek ju ofron të njëjtën eksperiencë magjike me më pak shpenzime

Harrojeni Santorinin, ky ishull grek ju ofron të njëjtën


Kur përmenden pushimet në Greqi të gjithëve na shkojnë në mendje ishujt si Santorini, Mikonos apo Zakynthos, por pak kush e di se ekzistojnë ishuj më të vegjël dhe më pak të njohur në ujërat e Egjeut dhe Jonit me pamje idilike.
Një i tillë që konkurron edhe Santorinin për bukurinë e tij dhe plazhet e “smeralda” është Folegandros, i cili ka marrë lëvdata kryesisht nga grekët vendas për shkak se mbetet ende i paeksploruar nga turmat e turistëve.

Ky ishull ndodhet pranë Parosit, por është shumë më pak i vizituar se ishujt më të njohur të Greqisë. Sipas Times, grekët nuk shkojnë në Mykonos, Rodos apo Korfuz, por ata shkojnë në Folegandros për të shijuar mrekullinë e vendit të tyre.

Dhe CNN e renditi atë në shtatë fshatrat e tyre më të bukur në Evropë, duke shkruar: “Rrugët e Santorinit mbushen nga admiruesit, por në Folegandros, një ishull aty pranë, do të gjeni arkitekturë të ngjashme – rrugë të shtruara me rrasa, ndërtesa të zbardhura të zbukuruara me lule shumëngjyrëshe, kishën e rastësishme ortodokse greke me një kupolë blu të ndezur dhe më e rëndësishmja jo turma të turistëve”.

Ndërkohë, agjencia greke e udhëtimeve Greeka shpjegoi ngjashmëritë midis ishullit dhe fqinjëve të tij më të vlerësuar, duke thënë se ai ka “arkitekturë tradicionale të Kikladhes”.
“Relativisht i paprekur nga turistët ndërkombëtarë, ishulli Folegandros ende arrin të ruajë hijeshinë e tij të paprishur. Fshati i tij, Chora, përbëhet nga shtëpi të vogla të zbardhura, rrugica të ngushta, dritare dhe dyer shumëngjyrëshe dhe kisha me kube blu.“

Një arsye që ndoshta njerëzit nuk e vizitojnë atë aq shumë sa ishujt e tjerë është fakti se ai nuk ka aeroportin e vet.
Sidoqoftë, arrihet lehtësisht me traget nga Athina, me nisje dhe mbërritje ditore, ose me varkë nga Santorini ose Pireu.
Në ishull janë tre fshatra, ku njeri është Chora, i cili ka pamje mahnitëse. Plazhi Karavostasi dhe plazhi Angali janë disa nga zonat e njohura të rërës që lidhen me fshatin me rrugë.
Vizitorët mund të qëndrojnë në shtëpi me pamje nga deti, për vetëm 25.50 £ për natë ose në hotele me 4 yje për 86 £ nata.