BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Rajoni

Ikona “futi në sherr” Dodikun me miqtë rusë, pezullohet hetimi për liderin serb të Bosnjës dhe Hercegovinës

Ikona “futi në sherr” Dodikun me miqtë rusë,

Autoritetet ukrainase u kanë konfirmuar autoriteteve gjyqësore të Bosnjë-Hercegovinës se ikona që lideri serb i Bosnjës Milorad Dodik ia paraqiti më parë Ministrit të Punëve të Jashtme rus Sergej Lavrov është praktikisht e pavlerë, kështu që Prokuroria e BiH-së ka pezulluar hetimin e hapur për shkak për indikacione se ikona mund të jetë vjedhur. Siç njoftuan mediat lokale në Bosnje dhe Hercegovinë të hënën, zyra e prokurorit të shtetit konfirmoi se hetimi i pezulluar kundër Dodik u nis pasi ai i dhuroi kreut të diplomacisë ruse një ikonë si "shenjë të miqësisë serbo-ruse" gjatë vizitës së tij në Sarajevë në fund të vitit 2020. Autoritetet ukrainase kanë kërkuar të kontrollojnë nëse ikona është vjedhur nga territori i atij vendi nën pushtimin rus dhe nëse ajo i përket listës së veprave të artit me rëndësi kombëtare. Prokuroria shtetërore e Ukrainës ishte gjithashtu e përfshirë në hetim dhe hetuesit e tyre përcaktuan se ikona nuk ishte në listën e trashëgimisë kulturore të vendit. “Nuk u gjet asnjë provë që do të tregonte se vepra e artit është zhvendosur ilegalisht, është vjedhur nga territori i Ukrainës dhe se ka një vlerë të jashtëzakonshme artistike, as që i përket trashëgimisë kulturore kombëtare të Ukrainës dhe se është një vlerë kombëtare”, thuhet në sqarimin e Prokurorisë së BiH, të publikuar nga portali Detektor. Pas informacioneve kontradiktore për vlerën dhe origjinën e ikonës së dhuruar, Lavrov ia ktheu atë Dodikut dhe më pas ai shpjegoi se e kishte marrë nga një person të cilit ia kishte harruar emrin, kështu që edhe sot nuk dihet origjina e saj. Megjithatë, vizita u shoqërua nga skandale dhe marrëdhëniet mes Moskës dhe Sarajevës u përkeqësuan.